Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Topení klimatizací

Autor: Petr Draxxx
Datum: 16.01.2020 08:46
uživatel: 101366

Máte prosím někdo praktické zkušenosti s použitím klimatizace pro vytápění moderního rodinného domu s tepelnou ztrátou kolem 5 Kw?

Rád bych do novostavby instaloval klimu pro zpříjemnění letních horkých dnů a logicky se nabízí s ní i topit (tč vzduch/ vzduch). Vzhledem k prognózám do budoucna bude to chlazení v létě možná důležitější než topení v zimě...

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 39   starší >>
Datum: 09.06.2020 10:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130306
reakce na ...
Dobrý den,

co se týká zkušeností, spousta našich zákazníků, vč. sídla naší firmy je vytápěno klimatizací jako hlavním zdrojem tepla, a to z důvodu nízkých provozních nákladů a možnosti chlazení v letním období. Pokud navrhuji zařízení i na topení, důležité je, již při návrhu počítat s tím, že zákazník má zájem o topení. Důvodem je to, že chladit v létě můžeme v bytě nebo v domě jen v jedné místnosti, ale topit v zimě potřebujeme většinou ve všech současně, proto musí být zařízení na vytápění výkonnější než zařízení na chlazení v létě.

Dle mého názoru je topení klimatizací SUPER.

Klady:

nízké provozní náklady
nízké pořizovací náklady oproti radiátorům a kotli, nebo TČ VZDUCH-VODA
jednoduchá regulace – v každém pokoji jiná teplota – IR ovladač
rychlost realizace nového vytápění oproti radiátorům nebo TČ VZDUCH-VODA
možnost využití chlazení v létě
čištění vzduchu
odvlhčování
ventilátor

Zápory:

neohřívá teplou užitkovou vodu
používá ventilátory, takže i když minimálně, ale přesto je klimatizace slyšet

Autor: Marek Bednar
Datum: 08.06.2020 19:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110950
reakce na ...
Do maleho bungalovu planuji multisplit 3+1 a jako doplnek jeden salavy zdroj tepla umisteny uprostred domu (el. salavy panel, el. radiator nebo el. akumulacni kamna). K te klimatizaci jsem se postupne prokousal asi jako vy a to chlazeni je jeden z faktoru, ktery tam take chci.

Autor: Martin Bažant
Datum: 08.06.2020 14:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113372
reakce na ...
Bydlím v bytě, tak nevím, jak užitečná pro Vás má odpověď bude, ale zkusím ji napsat, když prozatím nikdo jiný neodpověděl.

Tepelná ztráta mého bytu byla spočítána na 4,9 kW. Klimatizaci mám už pár let od firmy Samsung (model AR9000 - výkon chlazení v kW 3,5; vytápění v kW 4,0).

Když není pod nulou, dá se topit i jen s ní. Když venku začne mrznout, využívám i vafky, protože to už klima sama o sobě nezvládá - pocitově je v místnosti chladněji, což ale může být z velké části způsobeno tím, že dům není izolovaný (a jednoduše klima nepokrývá tepelnou ztrátu mého bytu :-) ).

Co se týče financí - když porovnám spotřebu a náklady za topení s plynem z doby, kdy jsem neměl klimu (jen vafky) a s dobou s klimatizací, tak je to cenově srovnatelné.

Kdyby Vás cokoli zajímalo, napište :-)

Datum: 08.06.2020 17:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díky za poznatek. Myslím, že ta klima je poddimenzovaná a prostě to neukrmí.

Datum: 08.06.2020 17:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, určitě to bude tím - tepelné ztráty jsou prostě vyšší než topný výkon klimy. Pořizoval jsem ji kvůli chlazení (ukázalo se to v bytě jako nezbytnost) a topení byl spíše takový bonus navíc, ani jsem nečekal, že to bude fungovat tak dobře a že spotřeba při topení bude takto relativně nízká.

Datum: 08.06.2020 19:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravim, topny vykon 4 kW se bude uvadet pri podminkach 6-7 stupnu venkovni a 20 stupni vnitrni teplota. Detailni technicke listy jsou na vyzadani (nevim jak znacka Samsung) a takovy Daikin Vam tyto dokumenty zasle a vy presne vidite kolik kW dava jednotka pri ruznych teplotach jak venku, tak i uvnitr a u 4 kW jednotky to muze vypadat nasledovne.

Vnitrni teplota 20 stupnu.
Venkovni teplota...kW:
+6...4 kW
0...2,95 kW
-5...2,56 kW
-10...2,17 kW
-15...1,79 kW

Rada lidi tohle nevi, protoze se o tom temer vubec nepise.

Datum: 08.06.2020 20:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za doplnění, kdysi jsem na to narazil, ale jak už jsem to dlouhou dobu nepotřeboval, už bych si nevzpomněl :-)

Datum: 08.06.2020 21:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Neni zac, rad jsem to sem uvedl pro ostatni uzivatele. Nekteri prodejci se vytahujou, ze ta drazsi jednotka topi a ted cituji ,,s plným výkonem až do -20°C díky technologii Twin Rotary Compresor,, Pritom vyrobce nic takoveho neuvadi a pri -20 ma ta draha 4 kW jednotka topny vykon 1,67 kW s vnitrni teplotou 20 stupnu a pri 22 stupnich je ten vykon 1,62 kW.

Datum: 08.06.2020 22:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díval jsem se na parametry Panasonicu přímo v jejich centrále a až do -15°C to jede vcelku linárně s faktorem padajícím ke konci k 2.5.
Ona klima je principiálně to samé co tepelné čerpadlo, tak proč když se čerpadlem topní, to nešlo klimou?

Datum: 09.06.2020 07:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Trefnejsi by bylo oznacit dnesni splitova TC vzduch-voda za klimosky. Mam technicky list k multisplit jednotce Daikin 3MXM-N a tam se dokonce uvadi ,,Domestic hot water heating mode,, Nevim jak to funguje, ale ta informace je zajimava.

U klimosek mi pripada vetsi rivalita mezi prodejci a zakaznik je schopen na trhu koupit venkovni bednu za lepsi peniz jak bednu pro TC vzduch-voda.

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 09.06.2020 07:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Nevím,proč zde řešíte -15st.,když je globální oteplování.
Kdyby jej nebylo,tak bych dnes 9.června v bazénu bruslil.

Autor: Lubos Siska
Datum: 18.06.2020 11:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132311
reakce na ...
Pokial sa planuje klima ako hlavny zdroj vykurovania do chladnejsich oblasti, tak je lepsie zaobstarat si za tym ucelom hned 2 klimy. Z toho ako funguje totiz vyplyva, ze sa pri nizsich vonkajsich teplotach potrebuje obcas odmrazovat (zavisi to aj od vzdusnej vlhkosti). No a pocas tejto doby samozrejme nekuri, lebo ma obrateny chod. No a v tej dobe by ju mala prave zastupit ta druha klima.

Datum: 18.06.2020 15:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, budou dva venkovní splity každý o příkonu/ výkonu 1,6/ 5 Kw, takže celkem 10 kw. Tepelná ztráta domu je 5 Kw.
Pokud se jeden rozbije, druhý okruh to bude schopný utáhnout.
V běžném režimu pojedou oba ukruhy na minimální výkon.

Datum: 18.06.2020 18:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, tak to je. Pri velkej vzdusnej vlhkosti sa tie klimy zvyknu rozmrazovat dost casto.

Autor: Josef Vavra
Datum: 18.06.2020 18:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132371
reakce na ...
A máte k doložení nějaký záznam teplot jako důkaz jevu a nebo si vše vymýšlíte? Ne, že byste neměl mikroskopicky pravdu. Pod topící klimoškou jsem seděl hodně hodin a kdy odmrazuje jsem si nevšiml. Hučela furt stejně...

Datum: 18.06.2020 19:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fantastické je sisovo řízení,kdy jedna odmražuje a druhá hned nastupuje s topením.

Datum: 18.06.2020 21:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pan Vavra,

tazko s vami diskutovat. Pokial ste bol niekedy v zime vonku, tak urcite viete, ze namraza sa netvori z teploty, ale z vody. Nemal by ste si teda pytat zaznam teplot, ale zaznam vlhkosti vzduchu, spolu s teplotou. Chladnicku asi mate tiez predpokladam. Klim mam viac, kazda sa pri rozmrazovani sprava trochu inak (ine znacky, iny softver=iny stupen namrazy). Pokial sa niekoho, kto skutocne klimu ma opytate, kedy rozmrazuje, tak vam to bude vediet s istotou povedat, lebo je to tak specificky ukon, ze to kazdy pozna. Zrejme ste nikdy nevidel vychadzat paru z klimy, ze?

Datum: 18.06.2020 22:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ptám se na záznam teploty uvnitř. Jak moc poznáte, že klima zrovna odmrazuje. Zapomínáte na celkem vysokou kapacitu zdí, která to chvilkové odmrazení hravě vykryje.

Datum: 18.06.2020 22:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To zavisi od situacie. Bezne to nie je velmi poznat, ale pokial je vonku tych -10 a menej (a zaroven vysoka vlhkost), tak ta klima moze z hodiny kludne pol az tristvrte hodinu rozmrazovat a ked potrebujete zvysit vnutornu teplotu napr. aj len o stupen, nemusi sa to tej jednej klime podarit. Nesuvisi to ani tak s vykonom klimy, ale s faktom, ze teplota chladiva musi byt este aj o niekolko desiatok stupnov nizsia, ako je vonkajsia teplota vzduchu.
.

Datum: 18.06.2020 22:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Šiško měřil jste někdy klimu? I ta nejblbější má rozdíl mezi vzduchem a chladivem kolem jednoho stupně. Začněte tedy pečlivým studiem, ověřte realitu a pak teprv pište.

Datum: 18.06.2020 22:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Uff, pan Vavra,

vy ma teda prekvapujete cim dalej, tym viac.Tusite vobec ako funguje klima?

Datum: 18.06.2020 22:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
No tak by mne teda zajimalo, jak to tedy je? Kdyz je mraz tak byva vetsinou suchy vzduch. Vlhko byva nejvic na podzim kdy nejsou jeste minusove teploty.

Datum: 18.06.2020 23:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To chladivo ma prave na kondenzatore (zrazniku) radove nizsiu teplotu a zraza sa na nom vlhkost, ktora potom primrza.
Ako pokial nemate dom niekde na severe na horach, tak by to bezna klima mala zvladnut. Existuju aj klimy so zarucenou ucinnostou do -30st., napr. niektore modely Mitsubishi.
Pokial zijete v tych chladnejsich oblastiach, tak je lepsie TC zem/vzduch, alebo zem/voda, alebo klimy a v zalohe pec, alebo krb.

Datum: 19.06.2020 06:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Siska patří na hrad,ne na TZB.
Normálně si pořiďte klimy topící do -15st. a nic víc neřešte,pokud Vám nevadí topení vzduchem.
Mám jednu připravenou k montáži,na vlastní kůži chci zjistit to "pohodlí"
topit a chladit klímou.

Datum: 19.06.2020 08:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Na kurenie klimou sa da kludne pozerat ako na kurenie "vafkami" v elektrickej verzii. Princip kurenia je v podstate zhodny. teda pokial sa to neprezenie s otackami ventilatora a nevytvori sa "prievan". Otacky je vacsinou potrebne nastavit manualne, aby vyhovovali konkretnemu priestoru.

V skratke by sa asi dalo povedat, pan Svarc, ze s klimou vas dom ovladne pocit pohody, luxusu a stastia,

Ta schopnost kurit do -15 st. je dana skor vlastnostami chladiva a nehovori o tom, ako casto sa bude klima skutocne rozmrazovat, co je teda dost dolezity faktor.

Datum: 19.06.2020 15:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Nesmírně zvědav jsem už rozbalil krabici.
V pohodě zvažuji,jestli je mi to zapotřeby montovat takovou krabici,lapač nečistot.

Vysvětlete nám vlastnosti chladiva,když různé typy topí do -10st.,druhé do -15st.
při stejném chladivu.

Datum: 19.06.2020 20:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
No a vsimal ste si aj vykon tych jednotlivych klim do -10 a -15st.? Inak pekne tapety.

Datum: 19.06.2020 21:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak opět mlácení prázdné slámy.

Datum: 19.06.2020 21:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Preco myslite? Tak ako chladivo aj kompresor v klime ma svoje hranice.

Datum: 19.06.2020 09:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dejte pak vědět praktické poznatky. Mně čeká montáž až příští jaro, když bude barák připravený, abych případně věděl čeho se vyvarovat.
Byl jsem na školení u Panasonicu, přímo v jejich centrále a pán mi tam o tom povídal. Nesnažil se to nějak vychválit, ale řekl narovinu, že pokud mi nevadí pohyb vzduchu ze splitů nad dveřmi a nebudu to používat na horách při -25°C tak to nemá žádné nevýhody, ale naopak samé výhody.

Logickým závěrem člověk dojde k tomu, že je to principiálně to samé co TČ vzduch/ voda (a tím topí desítky tisíc domácností), jen médium předává teplo ne do vody výměníkem, ale rovnou do místnosti skrz fukárek...

zobrazuji 1 - 30 z 39   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama