Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Vlhkost v podlaze... Zapach

Autor: František Hubáček
Datum: 20.02.2020 19:28
uživatel: 131970

Dobrý den
Mám problém v podlaze rekonstruovaného RD. Asi je chyba že pod betonem v podlaze mám štěrk s odvětrávací trubkou o průměru 100mm jen po obvodu kolem stěn. Jinak je podkladový beton přímo na hline. Na něm je ipa na ipe polystyren cca 8cm a na něm fólie na ni podlahovka zalita anhydridem. A teď co je problém.... Cca po 3 letech co to tam je začaly být problémy. Bolest hlavy a i jiné... Jakmile jsem zvedl lino z anhydridu tak jsem cítil jako chemický zápach co dráždí i oči. Zkusil jsem podlahu zatesnit penetrační ve 3 vrstvách ať ten zápach nejde ven a mužem bydlet, ale nedalo mě to a část podlahy jsem rozbil a zjistil jsem že je dost vlhkosti mezi ipou a polystyrenem. A tím tam jsou i plisné a reaguje to s ipou i polystyrenem jako nepříjemný zápach. Neví někdo kde se tam bere tolik vlhkosti? Nemůže to být kondenzaci díky podlahové u vytápění a že se srazí chlad od země a teplo z podlahy díky nízké vrstvě polystyrenu? Neví někdo jak danou situaci vlhkosti mezi ipou a polystyrenem řešit? Mám rozbít vše až na hlínu a dát všude ten štěrk? Já už nevím co může způsobovat potíže které teď řešíme. Děkuji všem za odpověď.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Kubíček18.04.2020 12:22
Mirek Svejda18.04.2020 11:06
František Hubáček18.04.2020 09:21
Josef Vavra18.04.2020 09:17
František Hubáček18.04.2020 07:04
Jiří Kubíček15.04.2020 23:45
František Hubáček15.04.2020 21:10
Jiří Kubíček10.04.2020 23:01
František Hubáček10.04.2020 12:53
František Hubáček10.04.2020 12:42
Jiří Kubíček05.03.2020 14:42
Mirek Svejda05.03.2020 13:52
František Hubáček05.03.2020 12:28
František Hubáček01.03.2020 18:03
Jiří Kubíček01.03.2020 17:57
Mirek Svejda01.03.2020 15:36
František Hubáček01.03.2020 14:35
Jiří Kubíček23.02.2020 23:25
František Hubáček23.02.2020 13:36
Jiří Kubíček23.02.2020 11:46
František Hubáček23.02.2020 08:15
Jiří Kubíček22.02.2020 21:29
František Hubáček22.02.2020 20:43
Jiří Kubíček22.02.2020 14:24
František Hubáček22.02.2020 09:50
František Hubáček21.02.2020 14:25
Jiří Kubíček21.02.2020 13:39
František Hubáček21.02.2020 07:44
Jiří Kubíček21.02.2020 02:52

Datum: 10.04.2020 12:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak se chci ještě zeptat
Jestli ta ipa co jsem tam znovu navaril někdy přestane smrdet jak ipa? S a penetrace co jsem tam dal už vysmradne mám to tam 20 dní a vetram a smrdi to tam jak asfaltarna... Asi vše nacichko. Děkuji za info. Použil jsem protiradonovou ipu značku teď nevím. Mám dva druhy protože mě zavřeli stavebniny... Děkuji za info a hezký den všem.

Datum: 01.03.2020 18:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji všem moc za rady.
Kdyby vás něco napadlo jak to vylepšit tak budu rád než to zase zaliju.. Ať to znova nemusím bourat. Děkuji moc a přeji hezký vecer
Hubáček F.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 21.02.2020 02:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, bylo by potřeba doplnit několik informací:
- jaké máte zdivo, jak silné, z jakého materiálu a zda máte provedenou vodorovnou hydroizolaci zdiva a zda případně napojenou na hydroizolaci podlahy ?
- z jakého důvodu máte uvnitř kolem základů tu odvětrávací trubku ?
- tu vodorovnou hydroizolaci podkladového betonu máte jen na tom betonu, nebo je vyvedená i na stěny do výše tepelné izolace ?
- ta vlhkost a ty plísně mezi ipou a EPS jsou v celé ploše podlahy nebo jen u stěn ?
- vede vám v podlaze nad ipou nějaké vodovodní potrubí ?

Sice neznám ještě všechny informace, ale moc se mi nezdá, že by se jednalo o zkondenzovanou vlhkost. U podlahy na zemině může docházet především ke vzlínání, ale od toho je tam ta hydroizolace, aby se vzlínající vlhkost nemohla dostat dále. Takže buď by musela být špatně provedena nebo teoreticky může docházet ke vzlínání přes zdivo, které by nemělo vodorovnou hydroizolaci, ale to by ta vlhkost byla především jen u stěn. Směrem od vytápěné místnosti by se tam taky žádná vlhkost dostat neměla, když máte ještě na EPS fólii, jedině, že by vám tam něco zateklo podél stěn. Pak je tu ještě možnost, že může být špatně svařené nebo prasklé nějaká případné vodovodní potrubí, které by vedlo v podlaze. Moc se mi ani nelíbí ta trubka uvnitř pod podlahou podél stěn, která je tam úplně k ničemu, protože vám stejně nic neodvětrá, jen vám tam vytvoří tepelný most, takže se vám pak více ochlazuje zdivo od základů, což může mít za následek problémy s kondenzací vnitřní vlhkosti na zdivu u podlahy, případně v podlaze vzlínající vlhkosti, když nebude provedena vodorovná hydroizolace zdiva. Absolutně nechápu proč, a občas se s tím člověk setká, že si někdo myslí, že není potřeba vodorovná hydroizolace zdiva a vyřeší to nějaké vnitřní odvětrání základů pomocí trubky pod podlahou. Je to totální nesmysl a jeden z největších omylů ve stavebnictví, naopak taková trubka, kterou si pouštíte pod podlahu a k základům chlad, vše jen zhoršuje.

Datum: 21.02.2020 07:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za váš názor a doplním informace.
Zdivo je cihla cca 30cm +15 cm polystyren. Je dodatečně podsekane a izolované pásy ipy.
Napojení na ipu která je po celé ploše podlahové desky není.
.. Trubku pod deskou po obvodu zdiva zahrabana ve štěrku mám prý na odvětrání vlhkosti.... Mám ji tedy zaslepiit montážní pěnou?
Izolace desky je jen částečně zapuštěná do obvodového zdiva. Cc několik cm. Tak jak je omítka na cihle.
Vlhkost jsem našel zatím všude kde je polystyren a ipa. Ale přijde mě že déle to působilo dal od stěn tam je polystyren i zcernaly. Ale odkopal jsem zatím jen ten pas co mám na foto... 150x50cm.
V této místnosti je jen podlahové vytápění. Žádné jiné potrubí tam není.
... Další část domu má stěny cca 50cm cihla a izolace vata ale tam zatím nevím jak na tom podlahy jsou. Ale když jsem zvedl lino z anhydridu tak je cítit to samé.
Nemůže být problém to že pood betonem v celé ploše není štěrk? Že deska se moc ochlazuje a táhne vlhkost?
Chci bydlet... Nevím jak to vyřešit a kde může být problém. Je pravda že nedávno jsem na podlahu nalil dve cca 5l penetrace na řadu ať to zavřu penetrační a že smrad nepůjde ven... Pozná ta voda je tam z toho ale z polystyrenu je cítit plíseň z vlhka a ta se tam děje dlouhodobě... Měřil jsem vlhkost stěn a ty mají cca 9% což si myslím že je sucho.
Fakt nevím co udělat... Zda vše rozbít až na hlínu a zase kopat a sterkovat nebo prý nějaké sklo a znova deska a vše ostatní....
Dekuji všem za pomoc.

Datum: 21.02.2020 13:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, jaký je přibližně rozdíl ve výšce hydroizolace podkladového betonu a hydroizolace zdiva a co je výše ? Předpokládám, že výše bude hydroizolace zdiva, takže tam pak vzniká mezera, kudy se může vzlínající vlhkost dostávat přes zdivo mezi EPS a hydroizolaci podkladového betonu. Ale to by znamenalo, že nebude celoplošně, jen kolem zdiva, navíc tu situaci zhoršuje ta odvětrávací trubka, která jednak vytváří tepelný most, a ve které může kondenzovat vzdušná vlhkost, takže paradoxně místo toho, aby vám to něco odvětrávalo, což je od začátku mylný předpoklad, vám to nakonec může vlhkost ještě k základům přinášet.

Štěrk podle mne žádný problém nedělá a nenapadá mne jediný důvod, proč by problém dělat měl, běžně se pod podkladový beton udusává štěrkové podloží. Buď jsou špatně ne sebe napojené pásy hydroizolace a vniká do podlahy vzlínající vlhkost, nebo se tam dostává vlhkost přes ten nenapojený kus hydroizolace mezi zdivem a pokladním betonem, což ještě může zhoršovat ta "odvětrávací" trubka, která to tam celé ochlazuje a může v ní kondenzovat vlhkost.

Poslední věc, která mne napadla, zda byl dobře vyschlý ten anhydrit, když jste ho zaklápěli linem ? První, co bych asi udělal, tak bych dal pryč lino nechal to nějakou dobu schnout. Taky bych zatěsnil třeba tou pěnou ty odvětrávací trubky. Docela by mne zajímalo, zda je vlhkost a plíseň i někde uprostřed místnosti nebo zda je to jen nějaký pruh od stěn. Na 100% vám nyní takto neřeknu, v čem je hlavní problém, ale bu´d se vám tam někudy musí dostávat vzlínající vlhkost nebo nebyl suchý ten anhydrit, když jste na něj dávali lino. Jinak fotografie se žádná nepřipojila, je potřeba jí zmenšit na velikost do 1MB. Ještě bych doplnil, že jestli už je pod EPS plíseň, tak to je pomalu na rozebrání, protože ta by se měla odstranit.

Datum: 21.02.2020 14:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4
Dobrý den
Ohledně toho štěrku pod deskou z betonu. Ten štěrk je jen po obvodu zdiva cca 50cm pás jinak je deska na hlíně. A právě si říkám jestli to nemůže být problém že z vrchu jde teplo od podlahový a že spod chlad přes beton od hlíny. Možná se jsem tu vlhkost tam dostal jak jsem to penetroval tou CT 17 ve dvou vrstvách. Anhydrid byl vyschnout.... Cca rok bez lina. Pas izolace obvodového zdiva je cca 6cm pod úrovní desky. Teď rozbíjí podlahu v jedné místnosti a na to že jsem na ipu polystyren jen pokládal tak je s ní spojeny jak lepidlem a nejde odtrhnout. Jako by probíhala nějaká reakce co to slepila a co způsobuje ten zápach. S tou vlhkosti uvidím jak to bude v prostředí místnosti. Právě se bojím abych nemusel rozbít i betonovou desku vykopat větší vrstvu hlíny a nasipat tam buď štěrk všude nebo nějaké to sklo co prý se dává na hlínu jako izolant tepelný... Každopádně s ženou teď zyjem v nájmu a snažím se to nějak vyřešit. Hledám odbornou pomoc která by nám s tím pomohla. Děkuji Hubáček František.
Jo a foto zkusím udělat v menší kvalitě.
Ještě doplním co jsem dnes zjistil. Podlahová ipa je dost chladná a když jsem chtěl vytáhnout polystyren tak v místě kde na něm jsou trubky topení je na něm naskvarena ipa se mě zdá... Což je i vidět na fotce.

Datum: 22.02.2020 09:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Ještě napíšu pár info...
Vlhkost ke středu místnosti mě přijde je menší. Ale je možné že dilatační sparou kolem zdi tam vtekla penetrace a jak jsem zkoušel podlahu uzavřít i spárů jsem zalil. Tak vlhkost neměla kam jít a byla tam ale je to měsíc co jsem to penetroval. Napadá mě že jak je podlaha.. Ipa a beton chladný a na něm jen cca 8cm polystyren na něm podlahovka tak ten polystyren celý zahřívá ipa je studená a dochází ke kondenzací vody a pak plísním... Pak otázka pokud to tak je? Je nějaká možnost jak eliminovat toto srážení? A nebo musím rozbít tu betonovou desku vykopat hlínu nasipat to pěnové sklo... Prý i tepelné izoluje. Pak znovu deska ipa polystyren? Nebo je jiné řešení? Pokud bych zvedal podlahy v domě musel bych prebourat všechny dveře možná i okna záchod vanu prostě vše... Tak nevím.. Ale problém co nás vystěhovat z domu byla plíseň mezi ipu a polystyrenem... Chemický zápach z podlah... Musím to nějak vyřešit. Děkuji všem za pomoc.

Datum: 22.02.2020 14:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, podlahy na zemině se dělají úplně běžně a k žádné kondenzaci k nim nedochází. Když pominu tu možnost, že by tam voda odněkud zatékala, tak jsou jen dvě možnosti, jak se tam může dostat. Buď vzlínáním, ale to by přes dobře provedenou hydroizolaci nemělo šanci, takže buď by musela být špatná hydroizolace nebo špatně provedena nebo by tam ta vlhkost musela jít od zdiva, ale to by podle mne byla jen po okrajích. Druhou možností je difúze směrem do podlahy a kondenzace mezi EPS a hydroizolací. Ale k tomu může docházet pouze u podlahy nad sklepem nebo nějakým nevytápěným prostorem, u podlahy na zemině je to nesmysl, navíc difúzi směrem do podlahy zabraňuje ten igelit mezi EPS a roznášecí deskou, ale ten může být narušený nebo se vlhkost může dostávat do podlahy kolem dilatace stěn. Můj názor je takový, že problém není v tom, že by byla zemina chladná, to je její přirozená vlastnost a podlah na zemině se dělá hodně a je to naprosto běžná záležitost. Takže buď je špatná nebo špatně provedená hydroizolace, což je ale podle mne málo pravděpodobné a moc tomu nenapovídá to, že směrem do středu místnosti je to lepší, nebo, a v tom je podle mne hlavní problém, za to nejvíce mohu ty odvětrávací trubky kolem stěn. Pravděpodobně se bude jednat o nějakou děravou drenážní trubku. Takže ta trubka za určitých okolností místo toho, aby něco odvětrávala, naopak vlhkost ke zdivu díky kondenzaci v trubce přináší, k tomu všemu díky tomu odvětrání v trubce vytváříte prostředí, jako kdyby ta podlaha byla podsklepena, takže kolem zdiva může docházet k difúzi vlhkosti, i když normálně to u podlahy na zemině není vůbec běžná záležitost. Nad tou trubkou je navíc i hydroizolace mnohem větší chladno, než v místě, kde je jen zemina. Všechny tyto okolnosti pak způsobují, že se vám kolem zdiva a v okolí té trubky hromadí vlhkost. Může zde docházet ke spojení kondenzace mezi hydroizolací a EPS a vzlínání do zdiva. Těžko říci, co z toho převládá nebo zda je problém jen jedna z těch věcí, ale zásadní problém prostě vidím v té "odvětrávací" trubce. Každopádně napište, jak se to vyřešilo.

Datum: 22.02.2020 20:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za reakci
Zatím bouram všude podlahy. A asi zaslepim tu trubku motazkou a vstup pretahnu perlinkou. Žádný odborník nejsem tak možnosti lovim kde se dá. Dům jsem pomáhal rekonstruovat zednikovi co tam se mnou dělal. A mám dotaz... Místo polystyren mám použít stylodur? A co použít jako mezi vrstvu stylodur a ipy?
Děkuji Hubáček F.

Datum: 22.02.2020 21:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Myslíte asi extrudovaný polystyren Styrodur ? Ten klidně použít můžete, ale EPS stačí, nevidím moc důvod utrácet za dražší XPS. Čistě teoreticky i přes XPS se difúzí může dostat vlhkost, jen má XPS vyšší faktor difúzního odporu a z hlediska nosnosti vám stačí i EPS. Jinak nevím, co myslíte mezivrstvou mezi XPS, případně EPS a hydroizolací ? Tam zpravidla už žádná vrstva nepatří. Jestli ale chcete mít jistotu, aby vám nevzlínala k izolaci žádná vlhkost, tak tam dejte třeba ještě nějakou PE fólii. Je dobře, že jste zaslepil tu trubku.

Datum: 23.02.2020 08:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobře ráno. Jde mě o to zda stylodur nebude více izolovat v tak malé výšce a zda nemám dát raději radiátor než se snažit zachovat podlahovou když to teď bouram na ipu. A jaké mezivrstvy by byly nejlepší dát mezi ipu a polystyren..popřípadě co by bylo nejlepší použít jako skladbu podlahy která je na betonu co je přímo na hlíně.
Dekuji za moc za rady.

Datum: 23.02.2020 11:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, při síle izolace 8 cm by bylo asi lepší použít něco s lepší lambdou, než klasický EPS, takže buď ten XPS nebo šedý EPS, asi bych se řídil cenou. Použít taky můžete třeba PIR desky, které jsou na tom s lambdou ještě lépe, ale budou dražší. Jestli zachovat podlahovku, nebo dát radiátory, to je jen na vás. Nevím, jak moc je ta podlahovka poničena a jak případně půjde přichytit zpět, to si budete muset zjistit sám. Jinak skladba podlahy byla i před tím správná, tedy na hydroizolaci patří tepelná izolace, následně separační fólie a pak plovoucí roznášecí vrstva s dilatací kolem stěn z anhydritu nebo cementového potěru. Jestli nevěříte správné funkci a provedení té hydroizolace, tak na ní dejte ještě nějakou PE fólii.

Datum: 23.02.2020 13:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji moc za rychlé odpovědi.
No ohledně té podlahový mě zajímá jestli pro tak slabou izolaci není lepší použít radiátory. A to i z hlediska toho že je to starší domek po rekonstrukci. Podlahovou jsem zatím bourání nepoškodil...uvidím co bude dál. Ještě jednou děkuji za rady a rychle odpovědi. Můžu se ještě zeptat... Vy jste nějaký stavitel? Že tu tak pomáháte a to i o víkendu? Opravdu moc děkuji.

Datum: 23.02.2020 23:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, spíše je to takové mé dlouhodobé hobby, které mne zatím ještě nepřestalo bavit.

Datum: 01.03.2020 14:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobry den
tak zdarne rozbijim podlahy a mam dotaz...vim ze je skladba izolace co tam je nizka ale jak to udelat nejlepe?
Ipa, odrazova podlahova folie, 4 cm pir desky a na to do krize 2 stylodur. na to odrazova folie na ni plastova deska na podlahovku co se do ni zacvakava a to cele zalit. ...????
Myslite ze to je ok nebo je tam neco spatne? Slo by neco udelat lepe?
Dekuji za odpoved Hubacek F.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 01.03.2020 15:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Reflexní folie jsou zbytečné. Kvalitně udělaná hydroizolace vytažená na úroveň vodorovné izolace. Na to PIR desky a EPS. Na to separační folie. Ta brání zatečení anhydritu pod EPS. Kolem dilatační pásky. Na folii rovnou nasponkujte trubky a zalijte anhydritem. Anhydrit z toho důvodu, že stačí 35mm nad trubky. Celkem tedy 5cm. Samozřejmě + finální podlahová vrstva.

Datum: 01.03.2020 17:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, jak už bylo uvedeno, reflexní fólie je v podlaze na dvě věci, aby docházelo k reflexi, musela by být v konstrukci mezera a toho u podlahy docílíte těžko, takže vám stačí obyčejná PE fólie, reflexní fólie v podlaze je jen marketingová záležitost. Jinak jestli budete používat systémovou desku a nebudete trubky uchycovat přes PE fólii do tepelné izolace, tak ani separační fólii mezi tepelnou izolaci a hodní vrstvu dávat nemusíte, protože taková fólie je zpravidla součástí té systémové desky.

Datum: 05.03.2020 12:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobry den
tak uz nakupuji zbozi na podlahy a koupil jsem folii PE 0,2mm a ty desky PIR. na ne dam styrodur do krize na to panely cerne plastove na podlahovku. a fakt nemusim davat odrazovou folii na styrodur pod ty desky? nepomohlo by to tepelne izolovat vic od zeme? Dekuji za info.
Hubacek F.

Datum: 05.03.2020 13:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ne nemusíte je to k ničemu, možná jako placebo

Datum: 05.03.2020 14:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, jak už bylo uvedeno, reflexní fólie nemá v podlaze žádný význam. Jinak nevím, co myslíte těmi černými plastovými panely, asi máte na mysli nějakou systémovou desku s integrovanou plastovou vrstvou. Dále nevím, co myslíte dotazem, jestli by to nepomohlo tepelně izolovat víc od země ? Dáváte kombinaci PIR desek a XPS, více už asi pro lepší izolaci neuděláte.

Datum: 10.04.2020 12:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den
Mohu se zeptat jak dlouho smrdí ipa po zavření v domě? Dával jsem na podlahy novou protiradonovou a už cca 20 dní to tam tou ipou pořád zápacha. Děkuji za info Hubáček František

Datum: 10.04.2020 23:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, to vám neřeknu, doma jsme to dělali postupně a zápach z asfaltového pásu si ani nějak neuvědomuji.

Datum: 15.04.2020 21:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den
Chci se zeptat zda když dám asfaltové pásy na beton na to tu PE folii pak izolaci pak černé systémové desky na podlahovou a zaliju to anhydridem.... Tak by ta podlaha měla být bezpečná? Zdravá? Bojím se aby ta ipa nebyla cítit v domě z těch podlah.... Děkuji za odpověď... Nemám ji třeba zalít samonivelacni štěrku?

Datum: 15.04.2020 23:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, zpravidla se PE fólie dává až mezi tepelnou izolaci a roznášecí vrstvu z anhydritu, když se trubky podlahovky přichycují přes fólii do tepelné izolace, v případě systémové desky už je fólie součástí desky, nevidím důvod k instalaci PE fólie na hydroizolaci. Na případný zápach z asfaltového pásu vám nedokáži vůbec odpovědět, protože osobně jsem s tím nikdy problém neměl, ani nikoho takového neznám, od vás takové obavy slyším poprvé. Jinak v rámci srovnání podkladu pro tepelnou izolaci, kdy zde jsou hrboly po navázání pásů hydroizolace, klidně stěrku použít můžete, ale řeší se to i jinými způsoby. Je to ale z důvodu rovného podkladu, nikdy jsem se nesetkal s tím, že by někdo uváděl jako důvod nějaký zápach.

Datum: 18.04.2020 07:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den
Jen se ještě ujistim... Skladba podlah může být...
Ipa
PE folie
Tepelná izolace
Systémové desky černé plastové na podlahovku
A zalití anhydridem.

A můžu dotaz potřebuji o jeden cm zvednout podlahu a nevím zda něčím zalít ipu a nebo dát 1cm nějakého polystyrenu... Chci kvalitnější Styrodur ale ten se dělá až od 2cm...
Dekuji za info

Autor: Josef Vavra
Datum: 18.04.2020 09:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132279
reakce na ...
Beton na hlíně mám také. Snese to "hodně". Prokapávající kohout 5 litrů za den jsem poznal až po půl roce.
Výhodou bylo, že beton nebyl uzavřen linem a mohl průběžně odpařovat. Jak se tam ta vlhkost dostane u Vás zkusíme zjistit. V případě jiného diskutéra to bylo výměnou vzduchu pod podlahou.
http://petr.homolka1995.sweb.cz/TZB-Info%20archiv/voda0718.htm#text109
Jak je to u Vás? Jak je udělané to "odvětrání" které tam tu vlhkost naopak v hojné míře může přivádět?
Je to obdoba větrání sklepa v létě. Ve skutečnosti ten sklep vlhčíte. Větrat se dá pouze v zimě.

Datum: 18.04.2020 09:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den no větrání je již zaslepená podlahy vybourane a teď řeším novou skladbu než to zaliju... A řeším 1cm co mě nesedí dorovnat a řeším čím... Zda ipu zalít nivelační štěrku pak PE folie pak izolace a systémová deska na podlahovku a anhydrid... Nebo tam dát 1cm polystyrenu....

Datum: 18.04.2020 11:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děláte to moc komplikovaně. Nerovnosti IPY je samozřejmě nutné srovnat, ale zrovna nivelačka je nejdražší varianta. Normálně se používá jemný křemičitý písek. Já jsem ho ještě pro jistotu smíchal z cementem, aby "netekl" ale asi je to zbytečné. Písek nasypete na podlahu a koskou polystyrenu rozhrnete a dohladíte do roviny s předchozí řadou. Malé výškové rozdíly nemá cenu dorovnávat. To srovná anhydrit. Navrh separační PE folii, okrajové diladační pásky a na to rovnou nasponkovat podlahové trubky. Systémová deska je zbytečná. Kromě toho, že je to jen výrazně předražená izolace Vám zhoršuje přestup tepla z trubek do anhydritu. Nevím proč řešíte chybějící 1cm. Kupte si EPS s potřebnou sílou. Pokud ho již máte koupený, tak bych na spodní stranu dal 1cm EPS (nevím zda se prodává, asi musíte použít XPS)
Jinak taky slyším poprvé starosti o zápach z IPY. Mám ji tam taky a nikdy jsenm nic necítil.

Datum: 18.04.2020 12:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, p. Svejda vlastně vše už napsal a celé bych to jen podtrhl, pořád nechápu, proč chcete dávat PE fólii na hydroizolaci, je to tam naprostá zbytečnost, ale na druhou stranu tím nic nezkazíte, jen vyhodíte zbytečné peníze za fólii.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama