Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Atmosférický kotel - problém

Autor: Jakub Frýbort
Datum: 22.02.2020 20:45
uživatel: 131065


Zdravíčko,
nechali jsme si před rokem vyměnit v bytě 20 let starý atmosférický kotel za nový, též atmosférický. Dával se přesně na opačnou stranu stěny, než byl předtím. Plynař tedy veškeré potrubí protáhl přes zeď a zde se napojil nový kotel. Kotel je umístěn v samostatně odděleném prostoru s přisáváním vzduchu z venkovního prostředí. Po instalaci proběhly všechny potřebné revize a kotel byl uveden do chodu. Po roce se ozvala "paní domácí", předsedkyně družstva, že sjednala pro všechny bytové jednotky roční kontrolu kotle.

Nejdříve přišel pán na kontrolu a čistění kotle, vše v pořádku, později kominík, vše v pořádku a do třetice nějaký pan revizák, který do zprávy o kontrole vepsal snad 7 různých závad. Zmíním některé z nich -při provozní kontrole nebyl doložen odborně zpracovaný projekt pro instalaci nového kotle a změnu trasy plynovodu.

Dále, že kotel není v samostatně odděleném prostoru (pozn. ano je, prvně po telefonu na mě hulákal že atmosférický kotel v takto malém prostoru být nemůže i když tam je přívod vzduchu. Později svůj názor změnil a našel si chybu jinde).

Při kontrole nebyl doložen vzduchotechnický výpočet při instalaci kotle do uzavřeného prostoru.

Při kontrole nebyla předložena výchozí revize včetně zkoušky pevnosti a těsnosti plynovodu, a tak dále..

U každé závady se opíral o porušení takových a takových norem. Po nahlédnutí do norem nikde nebyla zmínka o tom, že by byla potřeba mu tyto dokumenty dokládat, normy se zmiňovaly pouze o nutnosti provedení takových zkoušek, či různých možnostech montáže kotle - což vše bylo v pořádku. Doložit tyto dokumenty (revize komínu, zásuvky, ..... ) - to je snad otázka výchozí revize a uvedení kotle do provozu - což proběhlo v pořádku, není to tak?

Společně se známým plynařem jsme sepsali dokument, kde jsme všechny zmíněné závady napadly a vyvrátili jejich porušení. Dokument společně s kopií výchozí revize jsme dodaly paní předsedkyni družstva. Chvíli byl klid a pak prásk. Paní předsedkyně společně s revizákem zavolali pánovi, co nám tenkrát dělal výchozí revizi kotle, napadly ho jak si vůbec dovolil nám tu revizi tenkrát vystavit při tak závažných závadách, které ohrožují životy celého bytového domu.

Zajímavé je, že nyní předsedkyně s revizákem polevili na dvě závady - nebyl doložen odborně zpracovaný projekt a proveden zápis do katastru(nebo tak něco) kvůli změně spotřebiče a dále že nebyl instalován detektor CO který v případě úniku odstaví kotel z provozu.

A teď přemýšlíme co dál. Máme nový kotel, celková instalace nebyla nejlevnější, proběhly v pořádku všechny revize, ale teď má "paní domácí" problémy, námi provedené revize neuznává, neboť jde o družstevní byt a pouze její - smluvní revizní technik má právo je provádět a tento revizní technik se nehodlá s tímto kotlem smířit.

Opravdu je třeba při výměně kotle zpracovávat různé projekty, informovat o tom úřady atd? CO detektoru rozumím, dle normy ČSN 06 0310 je potřeba, tady se pan revizák konečně trefil do černého.. I když platnost normy ČSN 06 0310 je rozporuhodná díky jednomu neobratnému tvrzení v této normě - a to že "Pro navrhování teplovodních a tepelných soustav platí ČSN EN 12828", která naopak tento detektor nevyžaduje.

Já už nevím co máme dělat. Paní předsedkyně nás nemá v lásce a brojí proti nám jak to jenom jde. To si máme teď nechat udělat znovu nový kotel? Nebo si myslíte že by to šlo dořešit i bez jeho výměny.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jakub Frýbort23.02.2020 11:21
Jakub Frýbort22.02.2020 23:14
bob svaton22.02.2020 22:51
Josef Vávrad22.02.2020 22:35
bob svaton22.02.2020 22:24
Jakub Frýbort22.02.2020 22:15
bob svaton22.02.2020 22:00
bob svaton22.02.2020 21:57
Karol Konárik22.02.2020 21:53
Jozef Homola22.02.2020 21:52
Josef Vávrad22.02.2020 21:46
Jakub Frýbort22.02.2020 21:33
Jozef Homola22.02.2020 21:03

Příspěvky
Autor: Jozef Homola
Datum: 22.02.2020 21:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Obávám se, že revizní technik má ve větší části svých výtek pravdu. Máte taky smůlu, že se jedná o bytový dům. Tam je to skutečně přísnější. Posouzení nové instalce odkouření je potřeba i když se kotel nepřemístí a odkouření na pohled nezmění. Mezi tím se mohou změnit normy na přísnější pravidla a proto se to musí opět "odobřit", že to je v pořádku. Většina výrobců má pro kotle závazná pravidla pro projekci a instalaci a tam často je napsané, že atmosférický kotel do obývacích prostor nebo ložnice nebo koupelny umístěn nesmí být. Taky je předepsaná kubatura na kW výkonu kotle a to proto aby to někdo nestrčil do malého kamrlíku. Ti revizáci co to "pustili", pravděpodobně nepostupovali správně.

Autor: Jakub Frýbort
Datum: 22.02.2020 21:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131065
reakce na ...
Posouzeno bylo při instalaci vše, včetně odkouření - na což byla vystavena téže revize. Byla provedena i revize elektroinstalace kotle a výchozí revize plynového zařízení, dále spuštění kotle do provozu autorizovanou firmou.

V instalačním manuálu kotle není zakázána montáž v žádném z prostorů - naopak se manuál obrací na to, že by při instalaci mělo být postupováno dle TPG 704 01.

A TPG 704 01 čl. 9.3.2.1 jasně stanovuje, že je kotel možné umístit i do samostatně odděleného prostoru o libovolné kubatuře (např skříňky - zmíněno přímo v normě), bude li do tohoto prostoru zajištěn přívod vzduchu z venkovního prostředí dle TPG 704 01 čl. 9.3.3.5, což je splněno i s rezervou.

Po tom, co jsme společně s jiným revizním technikem prostudovali všechny výtky z provozní kontroly a do hloubky se ponořili do norem, jsme zjistili že dané výtky jsou zavádějící.Pro příklad jedna ze závad - nebyla doložena výchozí revize včetně zkoušky pevnosti a těsnosti plynovodu, porušena norma TPG 704 01 čl. 8.1.5.c.

TPG 704 01 čl. 8.1.5.c pojednává o nutnosti provedení provozní revize po změně parametrů, jako je například objem místnosti.
Tyto parametry změněny byly, tudíž při výměně kotle byla revize provedena. Jakou normu jsme tedy porušili? A takto by to mohlo pokračovat u dalších závad.


Jediné, u čeho tápeme, je projektová dokumentace a nějaké ohlášení v katastru nebo co, na což revizní technik nyní tlačí a dále splnění normy ČSN 06 0310 čl. 6.6.6., která tvrdí, že:

---------------
Ke kotlům spalujícím plynná paliva v provedení B o celkovém příkonu do 50 kW musí být přiřazena následující zařízení, která jednak signalizují poruchu, jednak odstaví kotle z provozu při:

a) výskytu CO v prostoru nad přípustnou koncentraci1);

b) překročení nejvyšší dovolené teploty teplonosné a ohřívané látky2);

c) podkročení nejnižší přípustné hladiny vody v kotli umístěném v horní části soustavy.

Po odstavení kotlů z provozu se opětovné uvedení do provozu provede až vědomým zásahem obsluhy.
Signál o poruchových stavech může být společný a musí být okamžitě předáván obsluze nebo dozoru.
---------------

Ochranu vyžadovanou v bodě b) a c) má již kotel standardně zabudovanou. Kotel má dále tři systémy, které hlídají únik CO mimo spalovací prostor, do okolního prostoru, či zpětný tah spalin. Podle revizního technika to však není dostatek a je potřeba instalovat dodatečný externí detektor CO s výstupem, který v případě úniku kotel odstaví z provozu. Tak jsem z toho tedy jelen..

Autor: Josef Vávrad
Datum: 22.02.2020 21:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131505
reakce na ...
Toto vysvětlete tomu agilnímu revizákovi, když neví, co dělá. Pokud odmítne napsat revizi, musí uvést konkrétní důvod. Výpočet i projekt se prostě doplní a vše bude v pořádku.
Spíš se zamýšlím, proč jste vůbec znovu lezli do atmosférického kotle. Já všechny , i ty poměrně nové, vyházel především z bezpečnostních důvodů. Být na Vašem místě, neváhám ani vteřinu a měním za kondenzák.
Ještě nerozumím "paní domácí". Pokud jste v nájmu, tak výměna kotle není vaše starost.

Autor: bob svaton
Datum: 22.02.2020 22:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131962
reakce na ...
ty hlavne nemas anunk o tom co to je druzstvo

Autor: Jozef Homola
Datum: 22.02.2020 21:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
Výrobce kotle ve svých nařízeních něco požaduje a zároveń dodává, že instalace musí vyhovět i místním nařízením nebo je repektovat.
Na ukázku něco z předpisů pro atmosférické kotle od dvou značek.
Pokud můžete uveďte co za značku bylo namontované.
Argumentací, že to někdo schválil můžou být problémy v tom, že když to ředitelka na ně oznámí nějaké nadřazené inspekci, tak pánové mohou mít problémy a velké problémy. Například smluvní organizace je vyškrtne z oprávněných osob.

Autor: Karol Konárik
Datum: 22.02.2020 21:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131429
reakce na ...
Ti "družstevní" revizaci jsou obecně slušní hajzlici, co maji pocit, že nájemníci jsou tam pro ně, ne oni pro najemniky, i když ti je platí. Např. revizak,který chodí k nám do panelaku se 48 bytama, se na mně jednou obořil, že mám okamžitě uklidit kočku někam na balkón, protože on je alergicky na kočky. Tak jsem mu doporučil, ať si příště dá proti alergii prášek, nebo ať už nechodí . Pak už mu kočka nikdy nevadila.

Autor: bob svaton
Datum: 22.02.2020 21:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131962
reakce na ...
no ja si myslim ze ten revizak dnes ma posoudit soucasny stav a ne co bylo kdysi. takze jestli tenkrat bylo vse ok tak at to zkontroluje v tomto stavu.
zde je odpoved na podobny dotaz -
" Dobrý den, děkujeme za dotaz. Zákon uvádí, že máte jako nájemce povinnost dělat každoroční kontrolu plynových zařízení odbornou osobou (většinou nějaký plynař, který je seznámený s daným typem zařízení, proškolen výrobcem) a jednou za 3 roky revizi od revizního technika, který splňuje požadavky zákona na revizního technika. Ten Vám vystaví o revizi protokol (ten je důležitý). Nikdo nemá právo Vám diktovat, jakého revizního technika si máte pozvat. Takže je to na Vás."

Druzstvo odpovida za spolecnou cast plynoveho vedeni a co je za nim je v odpovednosti najemnika. pochybuji ze kotle jsou vedeny jako druzstevni. vsechny druzstva mely snahu se jich zbavit a predat najemnikum.

Autor: Jakub Frýbort
Datum: 22.02.2020 22:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131065
reakce na ...
Kotel je umístěn v uzavřeném samostatně odděleném prostoru, takže i kdyby těch spalin utíkalo jak z továrního komína, nemohou se dostat nikam jinam, než do venkovního prostředí skrz přisávací vzduchotechniku.

Paní domácí je předsedkyně družstva a náš byt je družstevní. Teoreticky je náš, ale fakticky není - je to majetek družstva a družstvo je majetkem členů družstva. Veškeré opravy jednotlivých bytových jednotek jsou v režii jednotlivých členů. Paní předsedkyně je zvoleným členem družstva a má pod palcem jeho správu. Bohužel, jak už to někdy bývá se tím trošku povyšuje nad ostatní.

Jedná se o kotel BRANO/MORA-TOP Helios 24KK, v instalačním manuálu je doslova ve velkém zmíněna řada norem podle kterých se musí při instalaci postupovat. Co se týče umístění kotle, nějaké větší požadavky - kromě vzdálenosti od hořlavých hmot samotný manuál nezmiňuje.

Kotel byl instalován v březnu roku 2019 a s ničím nebyly tenkrát problémy.. A to se na něho dívalo tolik různejch lidí z oboru. Jeden z nich si dokonce pochvaloval, jak je to dobře vyřešeno. Až teď tam předsedkyně přitáhla nějakýho revizáka a všechno špatně. A ještě k tomu arogantní.. No víte co.. A když jsme paní předsedkyni dodali výchozí revizi tak jak požadovala, tak si opět pozvala toho svýho revizáka a z pekla udělala ještě větší peklo..

Autor: bob svaton
Datum: 22.02.2020 22:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131962
reakce na ...
delal jsem dlouha leta v predstavenstvu druzstva mistopredsedu a technika. pokud je kotel v majetku druzstevnika tak ji proste vyhodte i s tim revizakem.

Autor: Josef Vávrad
Datum: 22.02.2020 22:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131505
reakce na ...
Předsedkyně má právo konat pouze to, co je ve stanovách družstva. Třeba naše družstvo (spoluvlastníků) považuje kotel za vnitřní zařízení bytu a družstvu do toho nic není.
Revize se dělají jen na společné části domu.
Upřesněte tedy, jako to máte ve stanovách družstva.

Autor: bob svaton
Datum: 22.02.2020 22:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131962
reakce na ...
vy nejste zadny druzstvo spoluvlastniku ale SVJ

Autor: Jakub Frýbort
Datum: 22.02.2020 23:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131065
reakce na ...
Na stanovy družstva kouknu, ale nepamatuju se že by tam bylo cokoli o kotli.. Pak se podělím s tím co jsem zjistil.

Autor: Jakub Frýbort
Datum: 23.02.2020 11:21 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131065
reakce na ...
Tak stanovy jsou velice stručné, na jedné A4 a vůbec nezmiňují cokoli s plynovým zařízením a jeho kontrolou.

Otázka teď zní - je nutné při výměně plynového kotle (a prodloužení domovního plynovodu o 15 cm) nechat zpracovat projekt a informovat o úřady? Revizák se obracel na ČSN EN 1775 čl. 5.1.2

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama