Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Krov

Autor: Martin Pinek
Datum: 09.03.2020 17:25
uživatel: 102349

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5
Dobrý den, prosím o radu. Proběhla u mě rekonstrukce střechy s výměnou kleštin za nové. Kleštiny mají mít celkem 8m, z tohoto důvodu firma použila 2ks 4m kleštin. Spojení proběhlo pouze trámkem mezi kleštiny a v každé kleštině je jedna závitová tyč. Dále vše bylo vyneseno do hřebene trámkem, který byl úhelníkem hřebíky přitlučen k trámku spojujícím kleštiny.
Na kleštiny přijdou OSB a bude to sloužit jako půda.
Dotaz zní, jestli je spojení kleštin dostatečné a jestli i vynesení úhelníkem je dostatečné? Případně prosím o rady, jak to předělat.
Foto pro představu přikládám.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jozef Homola12.03.2020 18:31
Martin Pinek12.03.2020 16:52
Jozef Homola12.03.2020 10:02
Martin Pinek12.03.2020 09:15
Jozef Homola11.03.2020 18:29
Martin Pinek11.03.2020 17:51
Jozef Homola11.03.2020 15:30
Martin Pinek11.03.2020 15:22
Jozef Homola09.03.2020 20:18

Datum: 11.03.2020 15:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Doplnil jsem okótované a přidal jsem další fotku, jak to vypadá v hřebeni. Šatně jsem se domníval, že kleštiny mají 4m, mají každá 5m. Nejsem odborník, tak snad napíši srozumitelně. Krokve jsou vsazeny do podzednice, která se posazena na podezdívce. Toto je vše původní, jen kleštiny jsou nové, což je vidět na fotkách.

Děkuji za odpověď.

Autor: Jozef Homola
Datum: 11.03.2020 15:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Bez toho abych znal délku krokve a způsob zachycení vodorovných sil nemůžu říci nic. Zkrátka pozednice je namáhaná velikou boční sílou a já potřebuji vědět nebo vidět jak je zachycena, případně z čeho je strop.

Datum: 11.03.2020 17:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Doplnil jsem rozměr krokve. Některé kleštiny jsou vcelku, některé dělené, protože se střecha se rozšiřuje do vikýře. Podlaha je v tuto chvíli jen z trámů kde jsou zespodu prkna a omítka, nahoře zatím nic není, ale bude rošt + OSB + kročejová izolace + 2x OSB.

Datum: 11.03.2020 18:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
"Takže naposled"
- jak je široká stavba (ode zdi ke zdi nebo venkovní rozměr)
- má to věnec nebo nemá
- z čeho jsou zdi

Datum: 12.03.2020 09:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Doplnil jsem rozměry. Věnec to nemá, je tam jen podzednice která stojí na 40cm široké zdi která je z tvárnic.
Děkuji za trpělivost :-)

Datum: 12.03.2020 10:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ještě je potřeba výšku nadezdívky nad stropem nebo poloha pozednice nad stropem a hlavně složení stropu. Těch 10 m je pro tento typ krovu hodně.

Edit
Ještě popište proč se dělala rekonstrukce střechy a co se měnilo nebo neměnilo oproti půvosnímu stavu. Například zda se nevyřezaly vazné trámy nebo nezměnil sklon střechy. Obávám se, že půdorys bude potřeba.

Datum: 12.03.2020 16:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vaznice zůstala stávající, jen z ní odstranili sloupky, které byli v prostoru v místnosti. Byla nainstalována nová vaznice o rozměru 15x40, která je přikotvená ke stávající vaznici a ve zdi drží ve U traverze viz. foto. Vše se dělalo kvůli vytvoření vikýřů které jsou vidět na fotce. Podezdívka je 60cm nad stropem. Složení stropu, jak jsem psal, kolmo ke kleštinám jsou v podlaze trámy, které nesou podlahu, která bude ve složení latě na vyrovnání, OSB.... Zespodu prkna a omítnuto. Půdorys jsem vložil.

Děkuji

Datum: 12.03.2020 18:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
"Kolmo ke kleštinám jsou vazné trámy", to nebudou vazné ale prostě stropní když tvoří strop.
Dimenze těch středových vaznic je hodná té télky přes 6 m a podepřena je pouze na těch "U" profilech. Ony ty vysoké vaznice mají snahu se vvytáčet - klopit při větší zátěži (neznám detail osedlání). Chtělo by to pojistit (příčně) uprostřed nějakým vhodně ukotveným trámkem aby vazba krovů neměla snahu zejména uprostřed někam ujíždět. Nestačí závitovou dlouhou tyčí, protože není jistota (říká se tomu statická neurčitost) zda tam bude tah nebo tlak.
Poslední věc která volá po zlepšení je na kleštinách, které jsou dělené vložit do mezery mezi svorníky předvrtané příložky z OSB cca 20 mm x výška kleštiny nebo vodovzdorné překližky a přitáhnout vruty průměru 6 mm (několik vrutů). Pedant by to podmazal lepidlem ale to není už nutné. Se svorníky už nehýbat. Kleštiny a jejich tuhost je klíčová statická veličina a napojení kouskem špalku nedává záruku o kolik se to posune na svornících, případně zatlačí do dřeva. Tam jsou síly hodně velké a tento posun se ve větším měřítku přenese na koce krokví a na nadezdívku.

Datum: 09.03.2020 20:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Přidjte k tomu levému obrázku nějaké kóty a dimenze dřeva jako jsou průřezy a hlavně jak jsou a k čemu kotveny krokve na pozednici. případně z čeho je strop.

EDIT
Na jednom snímku vidím kleštiny napojované a na druhém ne, co platí?

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama