Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Vlhké stropní trámy

Autor: Roman Kohout
Datum: 20.03.2020 20:59
uživatel: 122325

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Zdravím,

nedávno jsem dělal inspekci půdy na starém rodinném domě a objevil jsem, že stropní trámy jsou do vzdálenosti cca 30 až 50 cm od obvodových zdí vlhké. Pod tímto stropem je normálně obytný prostor nad stropem neobývaná půda. Skladba stropu je od spodu: 5 nebo 10cm polystyrenu (podle místnosti), nad ním původní omítka na rákosu, pak prkna, trámy, prkna a na vrchních prknech betonová mazanina. Mezi prkny pouze vzduch. Střecha - krov, plné bednění, térový papír a eternitové šablony.

Nyní jsem udělal to, že nad jednou z místností jsem odkryl tu mazaninu odebral jedno prkno a kouknul na stav uvnitř. Prkna všude suchá, i spodní prkna z obou stran suchá, ale trámy po bocích viditelně i na dotyk vlhké a to do těch asi 30cm vzdálenosti od zdi, viz foto (fotky jsou bohužel špatné je tam málo světla i místa).

Polystyren na strop se dával asi před pěti lety, nedělalo se to tehdy naráz, proto někde je 5cm, někde 10cm. Žádná parotěsná folie pod ním není. Přiznám se že právě to byl důvod proč jsem se tam chtěl podívat - obával jsem se, že nad polystyrenem se bude tvořit vlhkost, nikde v prostoru nad ním ale nic není. Takže vlastně nevím jestli to zateplení je důvod této vlhkosti. Nevím o tom, že by to přede mnou to někdy nikdo kontroloval (dům stojí cca 80 let)

Myslím si, že trámy jsou u zdí studené právě od té obvodové zdi proto na nich kondenzuje voda. Je možné že by tam i nějak zatékalo od střechy, která už je na konci životnosti, ale nevypadá to na lokální problém. Viděl jsem zatím čtyři trámy u severní zdi. To ještě prověřím. Obvodové zdi bohužel zvenčí zateplit nelze. Co tedy s tím?

Strop v obytných místnostech je dostatečně vysoký, není tedy velký problém např přidat ještě vrstvu zateplení a pod ní parotěsnou zábranu, ale nejsem si jistý, že by to vyřešilo problém, protože studená zeď zůstane.

Dosud jsem stav stropu kontroloval pouze v místě průlezu na půdu, kde je do jednoho prostoru mezi dva trámy vidět až k jedné z obvodových zdí a tam tento problém není a to i přesto, že zrovna v tomto místě je koupelna. Jediný významný rozdíl je, že tento prostor je směrem do půdy díky průlezu otevřený a může volně dýchat - jsou tam zateplené půdní dveře, které jsou v úrovni spodních prken, takže mezera ve stropu je až nad nimi a tudíž do půdy otevřená

ještě doplním, kontrolu jsem dělal tento týden a byly vlastně poměrně nestandardní podmínky, byl teplý slunečný týden takže půda se ohřála, ale severní stěna je po zimě stále velmi studená a slunce na ní vůbec nesvítí, takže ten teplotní rozdíl tam mohl být významný...

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Kubíček21.03.2020 14:35
Jiří Kubíček21.03.2020 14:31
Roman Kohout21.03.2020 12:30
Karel Plaček21.03.2020 11:40
Josef Drda21.03.2020 11:39
Jiří Kubíček21.03.2020 11:05
Josef Drda21.03.2020 10:40
Jiří Kubíček21.03.2020 00:33

Datum: 21.03.2020 12:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122325
reakce na ...
díky všem za reakce

abych doplnil nejasnosti:

- ano polystyren je samozřejmě od spodu, jedná se celkem o čtyři místnosti, kdy skladba je vždy stejná jenom síla polystyrenu se liší. Skladba je směrem z interiéru: štuková omítka -> polystyren -> původní vápnocementová omítka -> prkna -> stropní trámy -> prkna -> velmi měkký betonový potěr

-první akce do které jsem se pustil, že odstraňuji ten potěr a horní bednění po obvodu zdí, tak aby ta problémová místa mohla co nejvíce dýchat (půda samotná je poměrně dobře větraná, mimo tato místa problém s vlhkostí není), jsou tam i okénka na protilehlých zdech, takže je můžu otevřít a vytvořit průvan, ale zároveň tak snížím teplotu na půdě, takže nevím co je lepší

- zateplení zvenku v podstatě není možné kvůli provedení střechy, kdy celé obytné patro pod půdou je schované pod tzv. falešnou mansardou, takže z vnější strany zdi je dřevěné bednění a na něm střešní krytina

- řešení s parozábranou pod polystyren samozřejmě možné je, jenom hledám variantu, která bude nejméně bolet. V původním příspěvku jsem psal že stropy jsou vysoké a není tak problém vytvořit nový podhled, ale není to úplně tak jednoduché, jednak kotvení do stropů bude značně komplikované kvůli tomu polystyrenu, takže podhled by měl být ideálně samonosný a také v každé místnosti je nějaké technické řešení, které více méně brání dalšímu snižování stropu. Je to ale určitě řešitelné

na tomto odkazu video, které snad jasněji dokumentuje aktuální stav: https://drive.google.com/open?id=10Vd9QctGaNFhwlyLMfw2dHSHMlN9dPo7
co mě překvapuje, že veškeré bednění okolo je suché, jen ten trám je takto vlhký.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 21.03.2020 14:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, řešíte to dobře, samozřejmě otevření do té odvětrávané půdy taky pomůže. Vytvoření podhledu s parozábranou a další izolací by vám ještě snížilo TZ stropu.

Autor: Karel Plaček
Datum: 21.03.2020 11:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101348
reakce na ...
Já bych otevřel do atmosféry prostor. kde je něco vlhké.

Autor: Josef Drda
Datum: 21.03.2020 10:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105734
reakce na ...
P. Kubíček: "Jde o to, že po zateplení stropu se snížila teplota nad stropem a vznikl vám rosný bod, tam, kde dříve nebyl" - tohle asi bude pravda, jen mi není jasné,odkud a kam se rosný bod zateplením 5 cm EPS posunul a proč kvuli tomu vlhnou trámy.

Datum: 21.03.2020 11:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, jde o to, že díky tomu zateplení a celkové snížení teploty nad tím stropem, dochází nyní ke kondenzaci na více místech a dále od obvodového zdiva, než před tím. K nějaké kondenzaci na určitých místech u obvodového zdiva tam docházelo vždy, ale po mírném oteplení to stačilo vyschnout. Po změně těch podmínek, dochází k větší kondenzaci, na více místech a pomaleji to vysychá, i díky zatěsnění toho stropu polystyrenem, a další věcí je ta bedněná střecha, prostě ten prostor je celkově nyní více uzavřen a utěsněn, navíc jsou v něm menší teploty. Ty trámy vlhnou hlavně v blízkosti nezatepleného obvodového zdiva a především na severní straně domu, to jsou přesně místa, kde je jejich povrch v zimě úplně nejstudenější.

Autor: Josef Drda
Datum: 21.03.2020 11:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105734
reakce na ...
Ten polystyren se přidal, jestli se nepletu, zespodu

Datum: 21.03.2020 14:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vždyť ano, tím, že se dal zespodu polystyren, změnily se v konstrukci nad EPS teploty.

Datum: 21.03.2020 00:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, můj názor je takový, že díky tomu, že není zateplené zdivo (nepředpokládám, že trámy procházejí ven), navíc se jedná o severní stranu, která je nejvíce ochlazovaná, a je zateplený strop a bez parozábrany, tak na těch trámech v určité vzdálenosti ob obvodového zdiva kondenzuje vlhkost. Jde o to, že po zateplení stropu se snížila teplota nad stropem a vznikl vám rosný bod, tam, kde dříve nebyl. Tím, že navíc ve stropě není parozábrana, tak nad strop proniká vlhkost a ta při určitých podmínkách na některých místech zkondenzuje, a nebude to jen na těch trámech. Někde dokáže rychle pak po oteplení vyschnout, jinde je to vidět déle, jako na dřevěných trámech. To, že je to jen v určité vzdálenosti od zdiva a hlavně na severní straně, je dáno tím, že čím jsou trámy blíže k nezateplenému zdivu, tím je jejich povrch chladnější, navíc severní strany jsou v rámci celého dne nejchladnější. Pomohou pouze dvě věci, zateplení zdiva, ale hlavně instalace parozábrany (s tím bych i přidal izolaci), aby se nahoru nedostávala vlhkost.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama