Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Dávkovač tablet, nebo bez?

Autor: Milan ToJeJedno
Datum: 27.04.2020 13:53
uživatel: 119170

Dobrý den,
chystám se montovat filtraci a zjistil jsem, že existují poloautomatické dávkovače. Na jednu stranu se mi cena za kus trubky, kterou bude jen protékat voda a rozpouštět tablety celkem velká, na druhou lbí se mi to jako řešení víc než plovák na hladině.
Někdo to údajně řeší vložením tablety do skimeru.
Jak to máte prosím řešené a jakou máte zkušenost?

Zároveň ještě zkusím druhý dotaz, má někdo zkušenost s proplachem filtrace z externího zdroje vody? Napadlo mě dát ještě jedno větev, kterou byl šla voda ze studničního čerpadla. Tím bych zároveň ušetřil vodu v bazénu a zároveň vypouštěl do zahrady chemicky neošetřenou vodu (nemám možnost kanalyzace). Větev by byla až za čerpadlem, takže rovnou do nádoby s pískem.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Milan ToJeJedno06.05.2020 10:52
Jan Mrskoš06.05.2020 10:48

Datum: 06.05.2020 10:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126515
reakce na ...
Myslím, že jsem už předtím psal. Já rozpustím v kýblu menší naběračku chlóru (obyčejného bez "zdravých" cyanidů), rozhodímpak do bazénu (12x3m) jednou za 4 - 6 dní, po velkém dešti dříve.

Ovšem proti řasám mně působí skalice modrá (naběračka 2-3 týdny). A to je vše, co se týče chemie. Ten chlór, když nemusí být silný na sežrání řas, je jen na vylepšení čirosti vody a zničení zlých bakterií, nepotřebuje se hlídat pH (drahý proces), voda čistá celý rok.

Proplach filtrace jinou vodou je jistě možný. Nicméně, pokud je to voda studničná, a silně železitá, to železo (a jiné těžší prvky) se mohou usadit na písku a budou znečisťovat pak tu protékající bazénovou vodu do hněda, chlór v bazénové vodě se rychle na železe vyřádí. Případně nechat tu studniční vodu odsadit pár dní v nějaké nádrži, pak se železo srazí u dna, vodu pak opatrně nasávat nad dnem. Sedimentace železa se dá urychlit přidáním chlóru.

Pokud se odsává (luxuje) dno častěji, a dno není moc znečistěné, je to možné přes filtr, dokavad nebude plivat oblaka špíny. A pak tedy následným propíráním filtru se zabijou dva vrabci jednou ranou.

Zpětné propírání jen krátce, 10-20 vteřin, pozorovat odpadní vodu, kdy bude už čistá. Mezitím krátce přepnout na přední proprání (Rinse), čímž se hne nečistota schovaná v koutech filtru) a zase zpětné (backwashing). Celý proces tedy nemusí být dlouhý, tedy menší ztráta vody. A bazénová voda bude ráda, že dostane pak trochu čerstvého nášupu. Pokud voda z bazénu (jakkoliv chemizovaná) neškodí lidem, nebude tedy škodit ani zahradě...

Autor: Milan ToJeJedno
Datum: 06.05.2020 10:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 119170
reakce na ...
Děkuji, vyčerpávající.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama