Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

dotaz na úpravu / zapravení okenního otvoru

Autor: Marek Šubrt
Datum: 11.05.2020 11:39
uživatel: 132459


Zdravím,

dělám rekonstrukci starého domu (1924). Momentálně řeším okna. Po vybourání starých oken a osekání špatné omítky v otvorech pro okna jsem zjistil, že otvory jsou překlenuty třemi překlady, kdy prostřední jsou posunuté dolů o cca 5 až 6 cm - viz foto. Okna přijdou namontovat na vnější stranu stěny a pak se bude dělat zateplení domu polystyrenem.

Řeším, jak snížit / zarovnat vnější překlad na úroveň prostředního. Řešit to cca 5 cm tlustou omítkou pod krajní vnější překlad, případně nalepit pod překlad XPS s pomocí pěny (např. Soudal Peri Bond)? Nejdelší okno má délku 160 cm, zbylá pak 100 cm.

Máte někdo zkušenost, jak toto řešit?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Příspěvky
Autor: Vladimír Buk
Datum: 15.05.2020 18:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131903
reakce na ...
Z Vašeho sdělení vyplývá, že okna budou instalována jako předsazená. To je pro Vás nejdůležitější prioritní záležitost, které musíte věnovat velkou pozornost. K tomu pro předsazenou montáž existují doporučené postupy. Tam bude možná problém s pevností starého obvodového zdiva ve vazbě na kotvení podkladového profilu pod okenní rám. Budou možná potřebné delší kotevní prvky.
Druhá záležitost -vyrovnání prostoru pod vnějším překladem do úrovně horní nivelety okenního otvoru, můžete řešit několika způsoby. Omítku 5 cm doporučuji vyloučit. Řešení pomoci přilepeného - i mechanicky příkotveného- upraveného profilu z XPS je možné, nebo můžete volit přikotvenou výplň z Ytongových upravených profilů. Nebál bych se použít ani přikotveného ošetřeného profilu z tvrdého dřeva.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama