Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

podmínky připojení plyn

Autor: Jarda Horák
Datum: 24.05.2020 10:45
uživatel: 102598


Dobrý den

Chystáme se náš starší rodinný dům připojit na plyn (topení, TUV), a tak by mě zajímalo, co vše je potřeba, jaký postup a jaká dokumentace je pak vyžadována distributorem. Zatím co jsem si načetl:

- přípojka + skříňka HUP je na hranici pozemku již léta (hromadná plynofikace obce). Takže je potřeba dokopat potrubí z HUP k domu přes zahradu a pak udělat vnitřní instalaci po domě. K tomu by měl být potřeba projekt, natažení musí udělat plynařská firma. Co mě zajímá je, zda k tomuto je potřeba nějaké stavební povolení (hlavně to kopaní po zahradě (cca 30 m)? Vím, že se o SP mluví s souvislosti se zřízením přípojky, ale tato část již přípojkou není, nemýlím-li se. Přípojka je ta část od hlavního plynového vedení k HUP. Po zahradě by se mělo jednat již o vnitřní rozvod a k tomu jsem nic nenašel.

- až bude projektová dokumentace, tak též plynařská firma udělá domovní rozvody + osadí plynový kotel. Pak revizák musí udělat tlakovou zkoušku a vystavit revizi.

- poté už je možné žádat distributora plynu o napojení? K tomu stačí žádost, projekt a revize? Nebo něco víc?

- distributor pak osadí plynoměr a celé to spustí. Je to tak?

- jak asi dlouho trvá distributorovi napojení na síť od podání žádosti? Vím, že to bude případ od případu, ale jde mi o to, jestli spíše dny, týdny nebo měsíce.

Děkuji J. Horák

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Stanislav Vinklárek27.05.2020 08:17
Jarda Horák26.05.2020 12:02
Ondřej Havránek26.05.2020 11:36
Ondřej Havránek26.05.2020 11:32
Jarda Horák24.05.2020 21:03
Jozef Homola24.05.2020 20:55
Ondřej Havránek24.05.2020 20:00

Příspěvky
Autor: Ondřej Havránek
Datum: 24.05.2020 20:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103518
reakce na ...
Dobrý den.

Na tento rozvod od HUP, jako odběrné plynové zařízeni, az po plynovy spotrebic je treba uzemni souhlas.
Proto oslovte na obecnim nebo mestskem urade odbor stavebni a domluvte se, co vse budou od vas vyzadovat.
Standardne chteji..
- projektovou dokumentaci OPZ
- vyjadreni vsech spravcu siti ( cez, cetin, gasnet,vodovody a kanalizace, zivotni prostredi...atd.
Pokud budete zrizovat novy komin s vyvodem nad strechu, tak budou vyzadovat i vyjadreni zivotniho prostredi.
- poplatek na stavebnim cca. 500-1000,-
Vyhoda je, ze se vetsina vyjadreni da provest pres webove stranky spravcu siti a mate ho do druheho dne, ale nektere budete nahanet i tydny napr. Vodovody a kanalizace.

Vse trva nejaky ten patek, proto bych se do tohoto procesu pustil co nejdrive to jde a obalil se trpelivosti.

Co se tyce plynomeru..

Az budete mit vychozi revizi vyhrazeneho plynoveho zarizeni a tlakovou zkousku plynovodu+ vychozi revizi spalinovych cest, tak zajdete k distributorovi plynu, tam sepisete potrebne smlouvy a do deseti dnu Vam osadi plynomer.

Pokud jsem na neco zapomnel, tak at me nekdo doplni.

Diky.

S pozdravem

Havránek Ondřej

Autor: Jozef Homola
Datum: 24.05.2020 20:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Pouze doplním.
Podle projektu obvykle rozvody od zřízeného místa (pouze výstup ze země s kohoutem) realizuje a napojuje topenář (až do spotřebiče), plynotechnik provede obhlídku, těsnostní zkoušku a vypíše protkol.

Autor: Ondřej Havránek
Datum: 26.05.2020 11:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103518
reakce na ...
Pane Homolo,

pojem topenář, myslíte osoba, která má oprávnění a potřebná osvědčení v daném rozsahu dle vyhl. 21/1979 a živnostenské oprávnění v oboru plyn.

Autor: Jarda Horák
Datum: 24.05.2020 21:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102598
reakce na ...
Jejda, územní souhlas? I když to celé vede po našem pozemku? Něčeho takového jsem se obával. Je k tomu potřeba i vyjádření sousedů (s těmi nemáme nejlepší vztahy). Ten územní souhlas pak bude vyžadovat kdo? Realizační firma? Nebo distributor? A vyjádření od těch ostatních subjektů (ČEZ, VaK, ...) obnáší co? To někde vydají nákres, jak jejich sítě vedou naším pozemkem a dle toho se bude muset přizpůsobit vedení plynu?

Autor: Ondřej Havránek
Datum: 26.05.2020 11:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103518
reakce na ...
Vy správcům sítí zašlete půdorys, kde vám povede plynovod a oni Vám zašlou vyjádření a nákres, kde vede jejích zařízení. Take mohou mít připomínky, že se nacházíte v ochranném pásmu, že bude si muset nechat vytyčit ele. kabely a při výkopu si pozvat technika na kontrolu, že jste nepoškodili jejich zařízení. Ale pečlivě si přečtěte konečné vyjádření, protože na stavebním to dost studují, že potřebuji dodat ještě potřebné dokumenty.

Co se týče sousedu..od nich souhlas potřebujete, ale je to do nějaké vzdálenosti..nevím přesně kolik to bylo. Jak říkám...vše Vám oznámí na stavebním.


Pokud máte špatné vztahy se sousedy, tak se do tohoto procesu určitě dejte. Nikdy nevíte, kdy Vás někdo udá.

Distributora tento územní souhlas nezajímá. Toho zajímá, abyste splnil jejich technické podmínky, což je..rozteč plynoměru, rozpěrka plynoměru a výstupní kulový kohout za plynoměrem a potřebné revize.

Na co si dávejte pozor, pokud spadáte pod oblast Gasnet neboli Innogy, tak na velikost plastového pilířku pro plynoměr nebo Nikdy ve fasádě. Standardně se osazují plynoměry s roztečí 250mm, což v mnoha plastových pilířkách se prostě nevejde a bude se muset osadit plynoměr s roztečí 100mm. Pokud by se tam nevešel plynoměr 250mm, domluvte se s ním o vyjímce. Co ze zkušenosti vím, tak se s nimi dá rozumě domluvit, aby technik, co Vám přijede instalovat plynoměr měl i ten s roztečí 100mm.

Dá se říci, že po uzemním souhlasu můžete až začíst s výstavbou odběrného plynového zařízení.

Autor: Jarda Horák
Datum: 26.05.2020 12:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102598
reakce na ...
Dobrý den, děkuji za informace

Ano, spadáme pod innogy (Pardubicko - tady myslím ani jiný distributor není)

Sloupek (HUP) máme klasický zděný, se čtvercovými plechovými dvířky. Je tam už od předchozího majitele od dob, kdy se plynofikovala obec. Vnitřní šířka je cca 60 cm, takže myslím, že pro plynoměr ok. Ze země tam čumí přívodní plynová trubka, zaslepená. Není tam ale nikde kohout. Jak to po připojení pouští? To je spouštěcí kohout někde na hlavníku?

A co je to rozporka plynoměru, kterou mi doporučujete ohlídat?

Výstupní kulový kohout za plynoměrem mi doufám správně osadí firma, která bude pokládku potrubí provádět, resp. samozřejmě osoba s odpovídajícím pověřením


Plynové vedení od HUP k domu nám povede prostředkem zahrady, což je k sousedům na každou stranu minim. 25m. Tak uvidíme.

Autor: Stanislav Vinklárek
Datum: 27.05.2020 08:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109433
reakce na ...
U nás v malé obci probíhala plynofikace na konci 90-tých let .. všichni jsme tenkrát plyn chtěli.
Obec platila celý páteřní rozvod včetně přípojky k HUP a jako dárek jsme dostali ještě krabici na HUP (antoníčka si každý zhotovil-vyzdil svépomocně apod).

Projekt - jen nějaké červené čáry na papíru atd. byl za 2000 Kč.

Cca 10m jsme vykopali pro trubku na našem pozemku s bráchou - od antoníčka ke zdi kotelny. Plynář namontoval plyn. kotel, připojil k ústř. topení a udělal i rozvod po celém baráku (do 2 koupelen a 2 kuchyní) a to vše včetně revize - měl zkoušky i jako revizák (komín nemáme - máme turbokotel).

ps: to co píše pan Havráněk je asi pravda .. ale osobně bych toto ověřil na obci nebo s firmou co Vám bude plyn "montovat" ...

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama