Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Ukázkový příklad rozvrácené regulace

Autor článku: Ing. Jan Blažíček
Plné znění článku: Ukázkový příklad rozvrácené regulace
Anotace článku: Potřeb nastavení individuálních podmínek je v rozporu s funkčními principy ústředního vytápění a vznikla z jejich neznalosti. V žádné technické literatuře ani v normách nenajdete, že ústřední vytápění může správně fungovat při uživatelem volených vnitřních teplotách.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
spíše rozvrácené myšleníTomáš tom13.10.2016 06:41
Rozvrácená regulacePetr Slezák12.10.2016 18:01
RegulaceVladimír Křen11.10.2016 07:08
Teploty v ložniciOndrej Fiser10.10.2016 16:21
tak to je potom konec sytémům ústředního vytápěníTomáš tom10.10.2016 14:51
Ať si uživatelé moc nevyskakujíMarek Stránský10.10.2016 13:34

Příspěvky
Předmět: spíše rozvrácené myšlení
Autor: Tomáš tom
Datum: 13.10.2016 06:41 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 103641
reakce na ...
Jak moc je tento ukázkový příklad reálný? Termostatické hlavice máme právě proto abychom nemuseli stále točit s ventily bez termostatu a fungovalo to automaticky a nemuseli na to myslet. Pro tento ukázkový příklad ve kterým jim vyhovuje takovéto kolísání teploty a nemají nic jiného na práci než točit termostatem bych spíše doporučoval programovatelnou termostatickou hlavici.

Předmět: Rozvrácená regulace
Autor: Petr Slezák
Datum: 12.10.2016 18:01 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 104808
reakce na ...
Začala topná sezóna a tak se zde opět objevil článek o uživatelích, kteří "kroucením" termostatických ventilů otopné soustavy nejen ochromují, ale rovnou rozvracejí. Domnívám se, že základní funkcí regulační techniky není jen udržovat vnitřní teplotu na projektem určené hladině, ale i v míře rozumné reagovat na požadavky uživatelů.
Co se týče smršťování a natahování stoupaček, tak v osmipatrovém panelovém domě, kde žiji od roku 1967 a kde je stále původní potrubí i radiátory, nedošlo vlivem dilatace k jeho porušení, pokud nepočítám případy, kdy svářeči svou práci "odflákli" a svary prosakovaly, což bylo během první topné sezony odstraněno. Počet cyklů za oněch skoro 50 let se mi opravdu nechce počítat, ale zatím to naše otopná soustava všechno vydržela, snad i proto že neumí číst a o tomto a jiných článcích tak neví. Slibuji, že jí o nich nepovím a raději ji pochválím za dobrou službu nám, obyčejným lidem, kteří si termostatickými ventily upravují teplotu v bytě podle svých potřeb a jak jí, tak i nám to vyhovuje...

Předmět: Regulace
Autor: Vladimír Křen
Datum: 11.10.2016 07:08 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
V článku jsou popisovány děje které odpovídají po instalaci termostatických ventilů do systému bez další úpravy dle současných regulačních možností. Je to vždy o spolupráci regulačních systémů. Pokud bude zdroj tepelné energie vybaven odpovídajícím způsobem tak individuální nastavování nemá popisovaný vliv. Co brání dodavateli tepelné energie vybavit topný systém místo neregulovaného oběhového čerpadla čerpadlem regulovaným. Předpokládané chování odběratelů popisované v článku není standardem. V době kdy není problém nakonfigurovat v řídícím systému případnou korekci ekvitermní křivky v čase včetně korekce od skutečné teplotní diference je vliv ručních manipulací sporný.

Předmět: Teploty v ložnici
Autor: Ondrej Fiser
Datum: 10.10.2016 16:21 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 118610
reakce na ...
https://www.nih.gov/news-events/nih-research-matters/cool-temperature-alters-human-fat-metabolism

Dle studie vyšla teplota 19°C mnohem lépe, jak 24 či 27.

Předmět: tak to je potom konec sytémům ústředního vytápění
Autor: Tomáš tom
Datum: 10.10.2016 14:51 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 103641
reakce na ...
"Potřeb nastavení individuálních podmínek je v rozporu s funkčními principy ústředního vytápění a vznikla z jejich neznalosti. V žádné technické literatuře ani v normách nenajdete, že ústřední vytápění může správně fungovat při uživatelem volených vnitřních teplotách."

Tak to asi sytém ústředního vytápění pomalu skončí, v takovém případě to nemá budoucnost.
V bytovém domě jsem investoval do nových oken a nebudu topit na 30°C nebo mít stále otevřené okna jen proto aby i sousedé se starými okny měli teplo a otopná soustava byla takzvaně "vyvážená".
Ekvitermní regulace je pouze pro hrubé nastavení výkonu nějaké kotelny (pro dobro "topiče" aby ušetřil, např. si snížil komínovou ztrátu a tepelné ztráty rozvodu) a nepouštěl do systému 90°C když to není potřeba. Ale ekvitermní regulace vůbec nebere ohled na skutečnou spotřebu tepla jednotlivých odběratelů která se i časem může dost výrazně měnit a to i při stálé venkovní teplotě. Přenesená tepelná energie nezávisí jen na teplotě ale také na průtoku teplonosného média. Takže ať si dodavatel tepla ekvitermně regulujte jak chce, ale když ten kohout zastavím (třeba i termostatickým ventilem) tak to prostě nepoteče a energetický přenos bude 0.

Každý byt (dům) s vlastní předávací stanicí a kalorimetrem, tak jako je plynoměr, vodoměr, elektroměr atd... jedině tak to bude spravedlivé a dodavatelé tepla přestanou okrádat a hojit se za zanedbané a ztrátové sítě na těch co snížili svou spotřebu.

Předmět: Ať si uživatelé moc nevyskakují
Autor: Marek Stránský
Datum: 10.10.2016 13:34 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110846
reakce na ...
Chápu, že někteří(!) uživatelé s termostatickými ventily kroutí jako s knoflíkem u košile, ale proč by neměl mít racionálně uvažující uživatel bytu právo si nastavit teplotu podle svých preferencí? Znám lidi, v rodině, pro které je cokoliv nad 20°C v bytě hrozné vedro a jiné, pro které je cokoliv pod 24°C zima. Je-li člověk nemocný, také to vnímá jinak.

A chladnější vzduch na spaní je skutečně subjektivně lepší. Bez ohledu na to, jaké možnosti v tomto směru mají lidé v subtropech.

Pokud dobře rozumím vašemu článku, pro vás je nejvyšší meta vyvážená otopná soustava. Uživatelé ať si trhnou.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama