Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Nosnost BSH GL24 hranol

Autor: Tomáš Bielovič
Datum: 13.07.2020 10:57
uživatel: 132762

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
Dobrý den,
rád bych se zeptal, zda by mi někdo věděl pomoct. Zajima mě, aka je nosnost mé střechy. Zda je nyní vůbec dostatečná (2 nosníky). Rozměry jsou ve foto.

Rád bych udělal extenzivně zelenou střechu. Tam bude zatížení na m2 cca 100kg / m2. Vím, že budu muset zpevnit 2 nosníky. Navrhoval bych kazdy nosnik zpevnit železných I-čkem, který by byl těsně u nosníků z vnitřní strany přístřešku. Potřeboval bych vedet ake by to I-cko mělo mat parametry. Děkuji velmi pěkně za ochotu.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jozef Homola23.07.2020 13:02
Tomáš Bielovič23.07.2020 11:34
Jozef Homola22.07.2020 20:32
Tomáš Bielovič13.07.2020 23:39
Jozef Homola13.07.2020 20:48

Datum: 13.07.2020 20:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Lehce jsem si to ověřoval a ty dva hranoly nesoucí 33 m2 střechy jsou silně poddimenzované. Zátěž jsem stanovil cca na 5 kN na 1 m. Vychází to asi ze 6600 kg. Do toho je započítaná konstrukce střechy, hlína a cca 100 kg mokrého sněhu na 1 m2. Vycházel jsem z volné délky 5,76 m mezi podpěrami. To je velká délka a aby se to neprohlo viditelně při předpokládané zátěži, tak to potřebuje nosník odhadem 240 mm. Lepší by bylo nějak mohutně zesílit ten dřevěný stávající opět dalším hranolem "přilepeným" zespoda nebo podpěra svilá uprostřed.

Datum: 13.07.2020 23:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den p. Homola, velmi pěkně děkuji za odpoved. Rád bych se Vás ještě zeptal, na 2 věci:
1. Je to nyní bez zelené střechy, staticky dostatečné?
2. Zelená střecha: Dalo by se posílit nosník z každé strany BSH hranolem 60x240mm (z přední i zadní části). Pokud by to nebylo dostatecne, dal bych tam pak železné I 240.
Děkuji pěkně

Autor: Jozef Homola
Datum: 22.07.2020 20:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vidím zde ještě dotaz na mne, tak odpovím.
Hranol 14x20 cm má průřezový modul odporu v ohybu Wo=933 cm3. pro tu volnou délku a možnou zátěž nedostatečné. Dva přidané hranoly, spíše fošny 6x24 cm mají průřezový modul dohromady 1152 cm3. To proto, že výškový rozměr hraje prim v druhé mocnině. Takže by se únosnost zvýšila o 100% a z toho rezultuje i tuhost a menší průhyb. Ovšem spřáhnout to vyžaduje určitý postup a to v tom, že před se ten původní hranol uprostřed podepře a podklínuje tak aby se eliminoval už vzniklý průhyb (trochu se to nadzvedne), pak se mnoha vruty připevní z boku ty přídavné hranoly (zde otvory předvrtat) a až poté se podpěra "vykopne". Tímto máme jistotu, že nově přidané nosníky převzaly část zatížení.

Datum: 23.07.2020 11:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji p. Homola za Vasu odpoved. Zelenou střechu už dělat nechci. Obava o statiku.
Píšete, že nosníky jsou nedostatečné i nyní bez zelené střechy, pokud jsem dobře porozuměl. Po doplnění 2 fošen po stranách hranolu 6x24cm bude to už v pořádku?
Děkuji za odpověď

Autor: Jozef Homola
Datum: 23.07.2020 13:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jednoduchým výpočtem vyšlo, že nosník už vylepšený se při zátěži na 1 bm a 2,5 kN zátěže prohne asi 19,3 mm a při zátěži 3,5 kN už to bude 27 mm. Zde nejde tak o pevnost jako o nevzhledně provislou konstrukci. Dřevo má dosti velký roztyl modulu pružnosti. Takové horší - řidší má kolem těch 8 MPa. Dřevo zatížné má snahu se "dotvarovat", to ocel tuto vlasnost v pružné oblasti nemá. Uvedu příklad. Když napadne moc mokrého sněhu, tak se to prohne hodně ale už se to po odlehčení navrátí na původní místo. Kdyby jste dal sloupek doprostřed, tak nic s tím nosníkem nemusíte dělat neboť volná délka klesne na cca 2,75 m a to minimalizuje průhyby.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama