Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Užívání nezkolaudované stavby

Autor: Pan Stilip
Datum: 17.07.2020 20:03
uživatel: 123717

Hezký den,
chtěla bych se zeptat, jaké máte zkušenosti s užíváním RD během stavby.
Náš dům ještě není zkolaudovaný, resp. jsme nepodali ohlášení s užíváním stavby, jelikož ještě stále budujeme a chybí nám dodělat celé druhé patro. Nicméně v něm přebýváme a trávíme v něm maximum času, abychom ho právě co nejdříve dokončili. Už jsou to tři roky, co jsme poprvé kopli do země a od té doby trávíme na stavbě veškerý čas a to i v noci. Naposledy jsme obkládali koupelnu do tří do rána, to je u nás běžné, času je pořád málo a práce moc 🙂 Z toho důvodu jsme se snažili si do domu co nejdříve zavést vodu, světlo a dali jsme si sem i matraci na přespání. Dá se to už tedy považovat za užívání stavby a konáme v rozporu se zákonem? Čím překročíme tu zákonem danou hranici, kdy už se naše přítomnost na stavbě pokládá za její užívání? Že si tu pustíme vodu z kohoutku? Zprovozníme záchod? Sporák? Nebo že tu občas přespíme? Je to nějak prokazatelné? Nedávno na nás totiž přišlo - patrně od nějakého "hodného" souseda- udání, že užíváme nezkolaudovanou stavbu. Tak by mě zajímaly vaše zkušenosti s tímto problémem.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Pan Stilip18.07.2020 11:18
Jozef Homola18.07.2020 10:14
Pan Stilip18.07.2020 09:59
bob svaton18.07.2020 06:12
Pan Stilip18.07.2020 00:25
bob svaton17.07.2020 22:42

Datum: 17.07.2020 22:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132567
reakce na ...
kdyz jim prijdete otevrit v monterkach tak to je neco jineho nez s ditetem v naruci a hrncema na plotne

Datum: 18.07.2020 00:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
No, tak naštěstí u nás z obecního úřadu na kontrole nikdo nebyl, pouze volali a myslím, že by bez ohlášení nikdo nepřišel. Paní úřednice je celkem milá a dá se s ní mluvit. Problémem jsou jen někteří sousedi, kterým jsme patrně trnem v oku a hledají cokoliv, čím by nám znepříjemnili život. A ano, může to vypadat všelijak, protože když jsme začali před třemi lety stavět, byla jsem už těhotná. Teď stavíme už dva a půl roku s dítětem a další je na cestě... Ale říkám si, co je přece komu do toho. Navíc na baráku opravdu denně pracujeme, takže to není tak, že bychom seděli u televize nebo pořádali mejdany s kamarády.
Zajímá mě ale právě ta hranice kdy už se jedná o užívání stavby - je to vůbec nějak přesně definováno? A kdo to dokáže? Může k nám někdo naklusat na kontrolu bez povolení?

Autor: bob svaton
Datum: 18.07.2020 06:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132567
reakce na ...
Přestupky občanů proti stavebnímu řádu

Přestupku se dopustí a pokutou od 25 000 Kč do 50 000 Kč bude potrestán ten, kdo:

jako stavebník provádí novou stavbu bez stavebního povolení nebo v rozporu s ním
užívá stavbu bez kolaudačního rozhodnutí, pokud je takového rozhodnutí třeba, nebo umožní jiné osobě užívat stavbu bez kolaudačního rozhodnutí

Nástroju jak zjistit užívání stavby má úřad určite dost a ani nebude muset chodit na nezvanou návštěvu.

Datum: 18.07.2020 09:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Na tento text už jsem také narazila, ale myslím, že byl z r. 2005. Dnes už se nejedná o kolaudaci, ale o ohlášení užívání stavby. Tak by mě zajímalo, je-li v tom nějaký rozdíl a přistupují-li k tomu úřady jinak. I když, co jsem zatím zjistila, tak to má každý SÚ jinak...

Právě by mě zajímalo, jak mi kdo může dokázat, že stavbu užívám k trvalému bydlení. To si úředník sedne před barák a bude sledovat, kolik času tam trávíme? Pochybuju. A i kdyby někdo přišel na prohlídku a viděl, že hotová a vybavená je zatím pouze polovina baráku, tak jak mi dokáže, že tam bydlím? Je to někde definované?

Autor: Jozef Homola
Datum: 18.07.2020 10:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Pár poznatků ke kolaudaci z mých zkušeností.
Předně mne pojišťovatel upozornil, že jsem překročil dobu po kterou se má stavba realizovat a to 3 roky a pojistka už neplatí. Vzápětí přišlo od staebního úřadu napomenutí, že už jsem překročilů dobu stavebního povolení a musím požádat o prodloužení. To jsem udělal i když to překročení bylo 4 měsíce. Kolaudace proběhla asi tak jak má. Někdo ze stavebního úřadu na místě posuzoval zda stavba je souladu (s dokumentací) a provedl on nebo někdo jiný (už si nepamatuji) zpřesněné zaměření, kde vlastně ta stavba stojí, jaké jsou její rozměry a toto se zaneslo do katastru nemovitostí a byl mne vydán snímek zaměření stavby a její orientace. Při povolení stvaby se nějak přesně neurčuje (na centimetry) kde stavba bude stát a to se potom při kolaudaci upřesní. Při kolaudaci bylo napčíklad v zápisu, že nemám zábradlí u vstupu do domu (jedná se o 3 nebo 4 schody) a že to musím udělat.

Datum: 18.07.2020 11:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díky za info.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama