Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Vlhkost v bytě - rada, zkušenosti ostatních

Autor: Vladimír Pavelek
Datum: 26.07.2020 13:55
uživatel: 132822

Dotaz: Dobrý den,
omluvte mě, že obtěžuji s dotazem ohledně vlhkosti v mém bytě, ale nevím, kam se mám v této věci obrátit.
Bydlím ve třípokojovém bytě v přízemí panelového domu, jediná místnost, se kterou na poschodí sousedíme, je místnost kočárkárna domu, která je odvětrávána a v zimě vytápěna dálkovým topením. Celý dům je zateplen před cca 28 lety, kdy byl postaven.
U souseda nade mnou jsem kontroloval jak vzdušnou vlhkost, taky vlhkost stěn a nezjistil jsem výkyv od normálu. V bytě nade mnou je zcela sucho. Na mém stropě v bytě nejsou vidět žádné mokré skvrny, které by ukazovaly na intenzivní zatápění od souseda.
Zakoupil jsem si proto přístroj na měření vodivosti zdiva a zjistil jsem, že strop předsíně a koupelny je vodivější, než ostatní stropy v bytě (vlhčejší). Taky stěny od stropu směrem k podlaze vykazují větší vodivost. Stěna u stropu je více vodivá, než uprostřed a dole u podlahy už je minimální, nebo žádná. Proto se domnívám, že vlhkost do mého bytu vstupuje stopem, nikoliv od podlahy. Vlhkost v bytě se pohybuje od 60% do 77%. Přes den, kdy např. venku je hezky, vyvětrám celý den tak vlhkost klesne na 40% – 50%. Kdykoliv, když zavřu okna, tak začne vlhkost v bytě okamžitě stoupat. Když zaprší a vlhkost venku je vysoká, tak se vlhkost v bytě pohybuje kolem 80% – 82%. To už máme vlhké peřiny, sedačku i oblečení ve skříni a modlíme se, aby vše nezačalo plesnivět. V okamžiku, kdy klesne venkovní vlhkost pod hranici nižší, než máme doma, tak znova větráme průvanem a snažíme se vlhkost vyvětrat, ale odnášíme to už zdravím. A tak je to stále dokola.
V období topné sezony takové problémy nejsou.
Kde mám sehnat odborníka, který by posoudil, jakým způsobem vzniká vlhkost v mém bytě.
Děkuji za odpověď, Pavelek

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
CVB Ventilátory02.09.2020 10:55
Josef Hodboď27.08.2020 23:21
Jozef Homola26.07.2020 16:32

Datum: 02.09.2020 10:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130306
reakce na ...
Dobrý den,

kdo by Vám mohl pomoci je soudní znalec v oboru stavebnictví: https://kszcr.cz/prehled-znalcu.html
Zkuste si dohledat znalce ve svém okolí a svůj problém mu popsat.

Ten by měl zjistit, co a proč se v předmětném bytě děje. Po zjištění důvodu a vzniku vlhkosti by mělo následovat odstranění, pravděpodobně stavebním zásahem. Řešením by mohla být například i rekuperace, ale až po zjištění důvodů problémů.

Autor: Josef Hodboď
Datum: 27.08.2020 23:21 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
A jak větráte? Nemáte víceméně často zavřená okna? Nebyla při zateplování instalována nová okna s dokonalým těsněním spár?

Autor: Jozef Homola
Datum: 26.07.2020 16:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
Bylo by vhodné se seznámit s diagramem pro vlhký vzduch aby jste věděl o co kráčí.
V létě je běžné, že venkovní vzduch má poměrně vysokou vlhkost a přitom vyšší teplotu. Ten když vnikne do domu a jeho teplota se sníží na teplotu okolních zdí, tak mu realtivní vlhkost stoupne ačkoliv gramáž vody na kubík vzduchu je stejná. Platí, že čím chladnější byt tím více stoupne relativní vlhkost. Zde nepomůže nic než nějaká klimatizace nebo odvlhčovač, který dokáže část vody zkondenzovat. To že mají zdi při vyšší vlhkosti vzduchu jinou vodivost a vlhkost je normální a je to jakoby v rovnováze s okolím.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama