Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

bremeno a nahrada za vedeni elektriny pres zahradu

Autor: jan vobor
Datum: 15.08.2020 14:15
uživatel: 121040


Zdravím, mám dotaz, nevím zda jsem zvolil správnou kategorii, nicméně jde o vedení distribuční soustavy přes můj pozemek.

Distributor chce pomocí smlouvy zřídit věcné břemeno o umístění, údržbu, přístup atd. distribuční soustavy VN, TS, NN. Konkrétně jde o výkop napříč pozemkem-zahradou v délce cca 100m. A teď na co se chci zeptat: navrhují jednorázovou náhradu ve výši cca 2000 Kč. To mi tedy přijde tuze málo vzhledem k tomu že již na věky bude pozemek-zahrada vedle domu dotčena břemenem které jistě při případném prodeji pozemku bude každý řešit, ale i bez prodeje, pokud by se v oněch místech (vedení jde prakticky prostředkem) mělo něco v zemi budovat. Dotaz tedy zní - lze a případně jakým způsobem (licitování, znalec, soud, ...) dosáhnout jiné výše náhrady, nebo alespoň změnit jednorázovou na pravidelnou platbu po dobu trvání břemene?

Druhý dotaz ke stejnému tématu - v oněch místech v současné době ale zejména historicky vede ve vzduchu jiné VN vedení, ke kterému ale z důvodu vzniku za komunismu, nebylo zřízeno břemeno na pozemku, natož nějaké náhrady. Mělo by být i toto vedení ve vzduchu zajištěno břemenem, plus stejně jako v případě výše, je dotčeno nějakými náhradami? Obojí zřejmě s nějakou zpětnou platností.

Děkuji za rady

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Příspěvky
Autor: Vladimír Buk
Datum: 21.08.2020 12:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131903
reakce na ...
Podívejte se po knize "Věcná břemena", bylo jich vydáno několik, kde získáte celkový přehled Vašich možností uplatnění náhrady za věcné břemeno.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama