Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Inverterové tepelné čerpadlo a neinvertorové

Autor: Jmeno Prijmeni
Datum: 23.08.2020 12:09
uživatel: 132923


citace:
"u tepelných čerpadel start/stop najdete cca 6× méně elektronik než u inverterových čerpadel. Náchylná jsou také teplotní čidla hlavně z důvodu vniknutí vlhkosti. Cena jednoho čidla je 500 Kč až 1500 Kč dle výrobce. ... U on/off systémů je hluk po celý rok téměř konstantní. U inverterů se kvůli frekvenčnímu měniči mění otáčky a tím se výrazně mění i hluk."
zdroj https://www.topite.cz/tepelna-cerpadla

"Díky inverterové technologii jednotka produkuje teplou vodu i při nízkých venkovních teplotách (až do -20 °C)." zdroj https://www.kostecka.net/e-shop/voda-chlazeni-topeni/tepelna-cerpadla/tepelna-cerpadla-vzduch-voda/dc-inverterova-tepelna-cerpadla-c260.html

na https://www.abeceda-cerpadel.cz/cz/poradna?tema=1&idp=1012 potvrzují, že je inverterové čerpadlo složitější a naběhá více hodin (dražší servis, nižší životnost?) ale prý není potřeba akumulační nádoba oproti neinvertorovému.

Můžete ta tvrzení prosím komentovat, nebo vysvětlit proč a v čem se mýlí?
Hlavně mi jde o to, ujasnit si který typ čerpadla je vhodnější hlavně co se týče servisních zásahů a životnosti čerpadla. V mém případě dům v třídě mimořádně nehospodárná.

Také jsem se chtěl zeptat jak jednoduše poznám které čerpadlo je které a jak jinak se označuje to neinvertorové. Děkuji

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Josef Zapletal08.09.2020 22:47
Lubos Siska25.08.2020 11:55
Jaroslav Šalý24.08.2020 09:47
Lubos Siska24.08.2020 08:20

Příspěvky
Autor: Josef Zapletal
Datum: 08.09.2020 22:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105248
reakce na ...
Záleží na typu tepelného čerpadla, pokud uvažujete o typu země/voda , jednoznačně "ne-invertorová" technologie. Vzduch /voda má výhodu v tom že invertorová technologie přináší při stejných nákladech vyšší COP, protože tím jak čerpadlo tlumí jsou výměníky vůči výkonu větší a to vede na vyšší účinnost a menší potřebu odmrazování, protože výparník je teplejší. V praxi je tedy nejlepší předimenzované ne-invertorové tepelné čerpadlo vzduch-voda. ( hraniční teplota topení není problém topí do -25°C) Nevím jestli to někdo ještě vyrábí. Pokud můžete jděte do země/voda ( plošný kolektor) pokud ne, osobně bych volil invertor, něco levnějšího s reálnou návratností, ale vyšším výkonem. vodu ohřívat v nádrži LMT - což je levné a technicky nejlepší řešení - český výrobce.

Autor: Lubos Siska
Datum: 24.08.2020 08:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132311
reakce na ...
Cerpadlo bez invertora tiez nepotrebuje nutne AN. Problem s nim je, ze pri nizkych tepelnych stratach (jar, jesen) sa sprava ako "predimenzovane" a casto zapina a vypina (tym sa teoreticky viac opotrebovava a spotrebovava viac elektriny na start). Preto sa obvykle spaja s AN. To invertorove TC nerobi, lebo vie prisposobit vykon danym podmienkam.

Autor: Jaroslav Šalý
Datum: 24.08.2020 09:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127876
reakce na ...
(tym sa teoreticky viac opotrebovava a spotrebovava viac elektriny na start).
Nestrašte

Autor: Lubos Siska
Datum: 25.08.2020 11:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132311
reakce na ...
Preto je tam pouzite slovicko "teoreticky", ze to nemusi byt pravidlo.Zavisi aj o aky druh stavby sa jedna. Do murovaneho domu s podlahovkou je asi v podstate jedno, ci sa da TC s invertorom, alebo bez. V nejakej drevostavbe (mala akumulacia), by pouzitie TC bez invertoru mohlo byt menej komfortne z dovodu castejsieho zapinania a nerovnomerneho kurenia.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama