Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Změna typu krovu

Autor: Michal Roupec
Datum: 01.09.2020 20:20
uživatel: 119088

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Příští rok budu realizovat nový věnec a krov.
Zatím mám klasickou stojatou stolici, půdorys domu cca 13x9m a sklon 40°.
V novém projektu mám stejný rozměr a sklon, s kleštinama bez středové vaznice. Nadkrokevní izolace a plech. Toto mi ale nevyhovuje - jednak nemožnost dát tašky, za druhé přijdu o krásné tesané středové vaznice (vše bude přiznané, i palubky podbití) a stejně budou ty zdi v podkroví vyzděny.

Moje otázka je, pokud bych chtěl přidat tyto vaznice a uložit je na nosné stěny. Podle mne to možné je. Pomohu si nějak významně s nosností? Kotví se nějak vůči sobě aby vodorovné síly nešly do pozednic?
Děkuji

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jozef Homola02.09.2020 22:05
Michal Roupec02.09.2020 20:34
Jozef Homola01.09.2020 21:13
Michal Roupec01.09.2020 20:58
Jozef Homola01.09.2020 20:27

Datum: 01.09.2020 20:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Oba obrázky je plánovaný projek. Před rekonstrukcí stojatá stolice, viz obr.

Autor: Jozef Homola
Datum: 01.09.2020 21:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
Nemáte zachceny vodorovné síly od břemene střechy, sněhové zátěže a náporu větru. Určitě se to rozjede i když to nemusí spadnout.
Něco na ukázku.

Autor: Michal Roupec
Datum: 02.09.2020 20:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
V tom řezu to není vidět, ale jsou tam ze spodního věnce armované sloupky až do horního věnce (pod pozednicí).
Spíš mi jde o to jak vypadá krov v případě že středovou vaznici mám na nosných stěnách a jestli tím dokážu podstatně zvýšit nosnost celého krovu.

Datum: 02.09.2020 22:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Otázka středové vaznice souvisí s tím jak jsou zdi daleko (volná délka vaznice), jaký je sklon střechy, tíha střechy a samozřejmě záchyt vodorovných sil v patě krokví. Je-li to poddajné, tak se zatížení více přenáší na středovou vaznici. Obecně v krovech platí i určitá "statická neurčitost". Uvedu to na příkladu. Když krokve uzavřené v silovém trojúhelníku vzepřeme hambálkem aby se méně prohly, tak ten hambálek podle výšky polohy je různě namáhán. Čím se posouvá níže, tak se tlak může změnit na tah.

Datum: 01.09.2020 20:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Levý obrázek je původní stav před rekonstrukcí?

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama