Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

expanzní nádoba

Autor: Jan Novák
Datum: 17.10.2020 12:02
uživatel: 133232

Ahoj mám otázku ohledně topení na chatě měl jsem tam samotížný systém s otevřenou expanzní nádrží ovšem přidal jsem čerpadlo ke kotly ale expanzku nechal otevřenou ale teď tam byl pantáta a říkal že je tam po chatě hodně cítit fridex který je v topné soustavě ovšem expanzka která je v patře je studená a podle mně nedochází k odpařování ale pro klid jeho i mojí duše chci přidat uzavřenou expanzní nádrž ovšem nevím jakou a kam ji umístit jestli k té otevřené do patra udělat tam bipass abych přes otevřenou mohl doplnit fridex jednou za čas a nebo jí dát ke kotly ovšem na + nebo - ?, a hlavně jakou expanzku ?? Její výpočet je trochu alchimie pro mě! ale mám tam 7 topení a nejvišší bod od kotle je cca 5-6m. chtěl bych i pojišťák kdyby se přehřál kotel ale nevím kam to umístit prosím tedy o radu děkuji mnohokrát. kotel mám dakon dor 32 na hnědé uhlí.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jaroslav Dítě18.10.2020 13:15
Jozef Homola18.10.2020 09:03
Josef Vavra18.10.2020 08:13
Jan Novák17.10.2020 19:06
Pavel Wolf17.10.2020 13:07
Jan Novák17.10.2020 12:26
Mirek Svejda17.10.2020 12:17

Datum: 18.10.2020 09:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
Záleží jak máte tu expanzní nádobu na samotíž provedenou. Ona může mít dvě trubky nebo jednu. Pokud se použije fridex, tak se samotíží jsou problémy při spouštění při mínusových teplotách okruhu. "Příliš hustá kapalina". Může to vyfouknut část páry (i s fridexem) do expanzní nádoby než se rozehřeje okruh tzv. přepadovou trubkou. Mám s tím praktickou zkušenost. Při oběhu čerpadlem by to nemělo nastat.

Obrázek pro ilustraci.

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 18.10.2020 13:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Při použití čerpadla by ta situace neměla nastat? Právě čerpadlo s několika metry výtlaku může ten oběh přes expanzku zhoršit. To do té doby, než se viskozita kapaliny zmenší natolik, Aby odpor v soustavě poklesl. To uvádím k situaci s vašim schématem. Pro vyrušení, nebo částečné vyrušení by muselo být čerpadlo před a nebo za oběma potrubími k expanzní nádobě. Pro ochranu otevřené expanzní nádoby se používá tříbodové připojení. jedno zespodu, druhé z boku pod min hladinou a třetí je vrchní přepad nad hladinou. Prostřední spojení má omezení průtoku, aby nedocházelo k přehřívání náplně expanzní nádoby.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 17.10.2020 12:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Pojišťovací ventil těsně u kotle na teplém vývodu. Expanzka se dává ke kotli na studenou stranu. Velikost cca 10% z celkového objemu vody v soustavě. Ta otevřené expanze samozřejmě musí být uzavřené. Na doplňování fridexu ji můžete použít jedině tak, že do ní nalejete fridex, u kotle odpustíte vodu dokud neklesne tlak na nulu a pak otevřete přívod k expanzi. Dalším odpouštěním vody se bude přisávat fridex z otevřené expanze. Jakmile se odsaje celý obsah, musíte zase otevřenou expanzi uzavřít a dotlakovat systém na provozní tlak.

Datum: 17.10.2020 12:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ahoj děkuji tak jsem si to představoval ale jakou expanzku použít a jaký pojišťovák ??

Autor: Pavel Wolf
Datum: 17.10.2020 13:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
O velikosti ex. nádoby bylo napsáno 10% vody co je v celém systému. Bude to ex. nádoba pro topeni. Tlak je daný typem kotle, výrobce udává 2,5 bar, slabé místo může být stávající ex. nádoba jestli zůstane zapojená v soustavě, ta by nemusela těch 2,5 bar vydržet, záleží na konstrukci. K tomu zápachu, jak často jste dopouštěl vodu? Při čisté náplni jen vodou odpařená voda z nějaké netěsnosti nebyla cítit u fridexu to bude smrdět.
Píšete že je to chata ale nedokážu si moc představovat na chatě 32 kW kotel to musí být smradu kolem když to škrtíte.

Datum: 17.10.2020 19:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
je to 3 podlažní chata 5ložnic obyvák kuchyn a koupelna

Autor: Josef Vavra
Datum: 18.10.2020 08:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132885
reakce na ...
A není jednodušší tu volnou expanzní nádobu pachově uzavřít? Například nasadit plastový pytel na odpadky a oblepit? Já tak řeším tlakové poměry v kanalizaci a funguje to perfektně.
Hladinu vody zjistíte i přes ten pytel a vodu nejspíš dopouštíte u kotle.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama