Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

zvuky pocas topeni (cerpadlo? ventil? )

Autor: Tomas Nov
Datum: 18.10.2020 19:45
uživatel: 131322

Zdravim,
zazivam tak trosku orchestr tuto sezonu. Tentokrat to ale nebude nejspis zpusobene dilataci. Stavaji se mi 2 veci:

1. nekdy zacne radiator hvizdat/piskat. Staci ale, ze trosilinku poupravim hlavici ventilu a hned to prestane. Kdyz to ale vratim zpet to te "nezelane" polohy, piskot se vrati. Co to muze byt?

2. nekdy (kazdy den aspon par hodin) kdyz prilozim usi na podlahu, nebo na radiator, tak slyset "zvuk motoru". Asi dvakrat bylo slyset i nejaky hvizdot, jako kdyz se vam vari voda v konvici a piska to.
Je to normalni, nebo jsem jen precitlively? :) Ma smysl to resit? Pokud vim, tak kotel i cerpadlo jsou 2 roky stare. Bydlim na druhem patre (kotelna je na prizemi, takze jeste jedno patro oje mezi nama. Kdyz ale dojdu do kotelny, zadny slysitelny zvuk se neozyva)

Dekuji krasne.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Tomas Nov20.10.2020 15:31
Josef Vavra18.10.2020 21:11
Jaroslav Dítě18.10.2020 20:59
Jozef Homola18.10.2020 20:26

Datum: 18.10.2020 21:11 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132885
reakce na ...
Klasika daná vysokým ztrátovým tlakem na ventilu. Je třeba snížit výkon čerpadla a seřídit otopnou soustavu dle výpočtu.
Pak bude vše fungovat jak má a zcela potichu.
Právě měřím vlastnosti a ve čtyřpodlažním domu jsem zvýšil tlak na 10 kPa a ventily se začínají ozývat. Ne, že by to vadilo, ale je to v těsné blízkosti ventilu na hraně slyšitelnosti.

Autor: Tomas Nov
Datum: 20.10.2020 15:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131322
reakce na ...
supr, dekuji! vyreseno

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 18.10.2020 20:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Mám podezření, že někdo zvýšil z nějakého důvodu výkon čerpadla a nebo čerpadlo nedovede udržovat stálý diferenční tlak a někteří nájemníci přivírají topení. Tím se zvyšuje rychlost proudění v úzkých místech a způsobuje to hluk. A to pískání je při určitém průtoku, kdy dojde ke shodě dynamické vibrační frekvence s kmitáním vyvolaným proudící vodou. Zvuk je pak silnější, stejně jako když na ladičku působíte stejnou výškou zvuku, na který je laděna. Obdobně může rezonovat i některá část potrubí vlivem chodu čerpadla. To myslím ten zvuk přenášený podlahou.

Autor: Jozef Homola
Datum: 18.10.2020 20:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Zde to asi nevyřešíme, protože nemáme ani rámcovou představu o velikosti domu ani o výkonu kotle, případně teplotách se kterými se topí.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama