Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Kterak řešit rekuperaci/vytápění u téměř pasivního domu

Autor: Filip Novák
Datum: 16.11.2020 19:42
uživatel: 117944


Tak jsem, po dlouhém řešení TČ, pozměnil návrh domu a o něco jej zmenšil a dostali jsme se na TZ 3,5 kW. Čili nemá cenu řešit teplovodní podlahovku resp jakoukoli podlahovku.
Zbývá nám teda varianta přímotopy + rekuperace s chlazením a nebo nějaká kompaktní kombinovaná rekuperace s teplovzdušným yvtápěním a chlazením a tím pádem s integrovaným TČ.

Varianta první je vcelku jednoduchá, o něco levnější, blbovzdorná, ale dlouhodobě méně úsporná. Aktivních rekuperačních jednotek, případně i s přípravou TUV, je na trhu habaděj a přímotopů taky.

V případě druhém už to tak jednoduché není. Protože na některé jednotky tu nebyly moc dobré recenze a některé mají zase nic moc zastoupení. Reálně asi jen Nilan, Pichler, Genvex. Moc jsem nepochopil řešení od NIBE, které pravděpodobně funguje taky nějak podobně.

Máte někdo zkušenost?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 63   starší >>
Příspěvky
Autor: Dus Li
Datum: 19.11.2020 22:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130906
reakce na ...
Jsem v podobné situaci jako zakladatel tohoto příspěvku. Projekt domu téměř hotov, pouze chybí jak vyřešit vytápění a TUV u pasivního domu. Projektant mi dával nějaké možnosti řešení, ale i podle něho není, nějaké jednoduché univerzální řešení. TČ, FV u pasívu nedává smysl. Vysoká vstupní investice , pak šetřím a po pár letech možnost nákladné opravy. Patrový dům 135m2 z VPC 20 plus šedý 30 EPS, TZ<3KW, v MS kraji, 3 osoby. Zatím to vypadá, že zvítězí varianta Kotel na Pelety společně s Akumulačním zásobníkem s vnořeným bojlerem v TM. V přízemí teplovodní podlahové topení, v 1. patře otopná tělesa. Každý okruh regulován samostatně. Komfort a vytápění zajistím aktivní rekuperaci. Zde uvažuji o NILAN VPL 15 Top. Partnerka by chtěla aspoň peletová krbová kamna, ale asi by to bylo už překombinováno. Nutnost 2 komínů atd. Vím že tato varianta není asi ideální, ale po neskutečném čase stráveném na netu mě nic jiného, ekonomicky smysluplného a na splnění obnovitelného zdroje nenapadá. Pokud má někdo jiný návrh řešení, byl bych vděčný.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 19.11.2020 23:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Můžete použít i interiérová kamna na pelety s výměníkem. Problém je, že za kotel na pelety + AN a vše kolem dáte srovnatelnou částku, jako za TČ. Je ale potřeba vybírat z levnějších čerpadel jako Panasonic, LG apod.
V době, kdy jsem hledal typ na rekuperaci jsem se díval i na NILAN VPL 15. Problém je, že je to jen aktivní rekuperace. Vhodnější je kombinace pasivní +aktivní rekuperace. Projděte si diskuze. Moc mě nakonec nenadchla a radši jsem použil pasivní.

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 20.11.2020 05:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Dát si do pasivu velkoobjemové,provozně nejdražší topení plus sklad pelet,na to musí být talent,s tím se musí člověk narodit.A bez chlazení.

Tč s bojlérem a chlazením za 150k.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 16.11.2020 22:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Zdravím, dobře aktivní rekuperaci shrnul p. Svejda, prostě zpravidla drahá mašinka s "malým TČ" o omezeném výkonu přinášející oproti jiným možnostem minimální úspory, největší výhodou je nějaký komfort ve větrání, ale toho dosáhnete i s pasivní rekuperací. To teplovzdušné vytápění pomocí aktivní rekuperace má zpravidla tak omezený a malý výkon, že ho skoro ani nepoznáte a stejně naprostou většinu tepla musíte do domu dodat jinak, ve vašem případě chcete elektřinou, což je ten nejdražší způsob. Takže si pořídíte drahý stroj a topit stejně nakonec budete z 90-95% elektřinou, a to se vyplatí.

Jak jste dospěl k názoru, že nemá cenu řešit podlahové vytápění ? Zrovna teplovodní podlahové vytápění má velice dobré samoregulační schopnosti a TZ 3,5 kW jsou sice malé, ale nikoli bezvýznamné, při kterých by se podlahovka nedala použít, samozřejmě záleží taky na měrných TZ, tedy vytápěné ploše, kterou neuvádíte. Za mne je jednou z nejlepších kombinací v této době klasické TČ za rozumnou cenu + teplovodní podlahové vytápění, TČ by ohřívalo i TV. K tomu můžete pořídit pasivní rekuperaci a zažádat si o dotaci v programu NZÚ. Investičně to bude podobné nebo dokonce levnější než s aktivní rekuperací a provozně podstatně levnější. Taky budete mít nižší neobnovitelnou primární energii a je dost možné, že v kombinaci aktivní rekuperace + přímotopy ani nedosáhnete na dotaci a vůbec bych se nedivil, kdyby byly i velké problémy se splněním limitu neobnovitelné primární energie při novém výpočtu PENB.

Autor: Dus Li
Datum: 19.11.2020 22:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130906
reakce na ...
....Za mne je jednou z nejlepších kombinací v této době klasické TČ za rozumnou cenu + teplovodní podlahové vytápění, TČ by ohřívalo i TV. K tomu můžete pořídit pasivní rekuperaci....Máte prosím nějaký tip na klasické TČ za rozumnou cenu a taky dlouhodobě spolehlivé? Poptal jsem pár firem a ceny startují 200 tis a více, plus montáž atd. Což v případě pasívního domu není není ekonomicky optimální řešení. Děkuji

Autor: Pavel ŽaludCTP
Datum: 20.11.2020 07:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132390
reakce na ...
Za mnĕ dát podlahovku všude, nesnažit se o kombinaci s radiátory. Využít dotacniho titulu zelena úsporám B0,B1 .TČ+rekuperace s cenou realizace 250t

Autor: Marek Bednar
Datum: 20.11.2020 09:11 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110950
reakce na ...
Pokud budete stavet pasiv svepomoci, tak nejlepe na dotaci a pokud TC, tak zeme-voda, ktere ma vuci vzduchacum lepsi vypoctovy koeficient s vyuzitim dotace pro novostavby v pasivnim standardu B2, coz je neprisnejsi verze s nejvyssi moznou castkou.
https://www.novazelenausporam.cz/nabidka-dotaci/rodinne-domy-vystavba/
Rozpracovany projekt domu nejlepe konzultovat s energetickym specialistou, ktery ma opravneni pocitat pro NZU a na zaklade predbezneho vypoctu uvidite, zda bude potreba navyseni izolace, kterou projektant domu upravy a nebo se ihned na prvni pokus vlezete do B2.

Z TC zeme-voda pro pasivy je zajimava Atrea.
https://www.atrea.cz/cz/tc-zeme-voda

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 20.11.2020 23:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Zdravím, jednak není pasiv jako pasiv a spíše záleží na celkových TZ a velikosti domu, můžete mít pasivní dům s relativně velkými TZ, kde už i TČ, obzvláště za rozumnou cenu, dává smysl. Další věcí je, že tu jsou další stránky věci, jako je plnohodnotný komfort, kdy se nemusíte o nic starat (na rozdíl od vytápění dřevem, peletami atd.) a limity neobnovitelné primární energie, které jsou nějaké při výpočtu PENB a ještě přísnější, když třeba chcete nějakou dotaci. Takže člověk se musí rozhodovat z hlediska svých priorit a z hlediska různých norem a případných dotačních požadavků. Ekonomické hledisko, i když je samozřejmě též důležité, tak ale není zdaleka to jediné.

Autor: Filip Novák
Datum: 20.11.2020 13:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117944
reakce na ...
Tak to je zklamání :-(
Takže teda asi zpátky k variantě TČ plus obyčejná rekuperace.

Pak mám ještě jednu záložní variantu, o které jsem tu několikrát četl, ale jaký komfort bydlení je to nevím - vytápění klimatizací. Dokonce si to tu někdo i pochvaloval. Do podlahovky se mi totiž moc nechce - není to úplně levné a kvůli akumulací reaguje opožděně. Kvůli tomu, jak funguje naše rodina, není takové vytápění úplně ideální. Klimoška reaguje okamžitě a jako celek to vyjde levněji. Ale má to háček - TUV.

Autor: Marek Bednar
Datum: 20.11.2020 14:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110950
reakce na ...
Stavim pasivni maly bungalov a tam tu klimosku v multisplitu od Daikinu 3+1 budu mit. Jako doplnkovy zdroj bude vypomahat s topenim el. topny kabel od Fenixu ADPSV 181700 zality v betonove male zdi s tydennim termostatem, aby odpoledne a pripadne prez vikendy temer vubec neobtezovala klimoska. TUV prez obyc el. bojler s napojenim na FVE a pripadne prebytky na podzim a jare pujdou do el. akumulacni zdi. Investicne me tohle prijde celkem na cca 160 tis. Zonove topeni vcetne chlazeni bez setrvacnosti s nabehem do par minut hl. u chlazeni hralo pri vyberu velkou roli. S touto kombinaci se splni NZU min. B1 a podle velikosti FVE i B2.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 20.11.2020 18:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Podstatné, je z čeho stavíte. Pokud je to stavba s malou akumulací, tak má význam starat se rychlou reakci. Pasivy se hodně staví z kombinace VPC+zateplení. To je na jedné straně obrovská akumulace a na druhé velice pomalé poklesy. V tomto případě je jednodušší topit trvale na konstantní teplotu. Trochu si uvědomte, v čem je rozdíl mezi teplovodním PT a elektrickým. Nejdražší položky jsou stejné a musel by jste je dělat i v případě realizace podlahy bez PT. Na jedné straně pak přidáváte trubky za cca 150Kč/m2 + rozdělovač a na druhé kabely za cca 250Kč/m2 + termostaty.

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 20.11.2020 18:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Klimu jako vytápění bych nedal ani svému nepříteli.
Letos jsem si ji schválně namontoval,abych zjistil tu úžasnost.
A to nejsou ,prosím,ještě mrazy.

Autor: Pavel ŽaludCTP
Datum: 20.11.2020 20:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132390
reakce na ...
Uveďte důvody proč?

Autor: Lubos Siska
Datum: 20.11.2020 21:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132311
reakce na ...
Pan Svarc proste asi nechce, aby jeho nepriatel sedel v teple a mal rychlu odozvu na regulaciu teploty.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 20.11.2020 21:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Neexistuje ideální zařízení. V tomto případě je nevýhoda hluk a průvan

Autor: Lubos Siska
Datum: 21.11.2020 09:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132311
reakce na ...
V porovnani s podlahovkou, alebo radiatormi klima jednoducho nema konkurenciu. S elektrokotlom, plynovym kotlom, ani krbom sa v lete nikto neochladi. No a TC s podlahovkou je nepohodlny, zlozity a predrazeny system (a aj hlucny). Vhodny zrejme len pre menej narocnych uzivatelov.

Autor: Jozef Matejička
Datum: 21.11.2020 10:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124697
reakce na ...
Přiznám se, že Vašemu příspěvku. Nerozumím. Mohli by ste mi ho prosím vysvětlit?

Klimatizace je tepelné čerpadlo kde teplo/chlad odevzdávám do vzduchu.

Takže když porovnávám TČ s podlahovkou s klimatizací, porovnávám topení/chlazení podlahou vs vzduchem.

Topení:
Nepohodlné: Nepohodlí topení podlahou nenacházím. Nepohodlí topení vzduchem je průvan

Zložité: Podlaha má jedno max 2 čerpadla na barák. Klima má ventilátor per místnost. Podlahovka má o jednu konverzi tepla na víc.

Předražené:Cenový rozdíl jednotky v pokoji vs had v podlaze nevychází tak rozdílně. Nebo je to dnes jinak? Za TČ vzduch voda si některé firmy účtují nehorázně. Lze ale použít střeva z klimatizace...

Hlučné: Oběhové čerpadlo vydává hluk. Subjektivně půlka toho co fukéř v klimatizaci na minimu.

Chlazení:
Nepohodlné: Chlazení podlahou jsem ještě nevyskoušel. Neumím porovnat. Očekávám větší pohodlí a podstatně nižší chladící výkon.

Zložité: Regulace u podlahovce ano! Musí být nad kondenzační teplotou.

Předražené: Na jednotku výkonu podlahovka áno.

Co mi chybí je řízení. Podlahovka má velkou setrvačnost. Řídí se hůř. Podlahovka mi vychází celkově jako pohodlnější ale dražší řešení.

U "klasických" nízkoenergetických domů je prý spíše problém chladit než topit. A v chlazení klima splňuje to co jste napsal. O topení si to nemyslím. Máte jinej názor na topení?

Autor: Josef Vavra
Datum: 21.11.2020 11:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 133495
reakce na ...
předpokládám, že jste vzdělaný člověk. Klimatizace ochladí pouze když si pod ní stoupnete. Jinak je stejně pomalá, jako chlazení podlahou. Fyzikální zákony totiž neošálíte. Pečlivé měření hledající rozdíly jsem provedl v podkroví, zpracováno v souboru
kondenzace.kvalitne.cz/kks/180811podkr-chlaz.xlsx
Podlaha je tedy stejně rychlá, jako klimatizace. Můžete přičíst maximálně 15 minut na transportní zpoždění.
Na mém webu najdete řadu dalších důkazů a výpočtů, ale administrátor je maže (asi vadí něčím partikulárním zájmům) Zkuste hledat vavra kondenzace.
PS Chlazení podlahou je každé přízemí. V podkroví chybí.

Autor: Pavel ŽaludCTP
Datum: 21.11.2020 12:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132390
reakce na ...
Klimatizace má oproti chlazení podlahovkou jednu výhodu. Drží na uzdě vlhkost v interiéru a stačí na chlazení jedna centrální jednotka (split) ne mobilka, nejlépe v kuchyni, zde je největší výroba tepla (u podlahovky úzká teplotní hranice mezi chlazením a kondenzováním a stejně vlhkost jde nahoru) a pocit studených nohou (rýma v létě), také není k zahození. Pokud prostor držíte na nastavené teplotě stačí chladit přes den, kdy nejste doma (zastínění a přebytek fotovoltaiky je smysluplně využit). Jste schopen vyklimatizovat prostor za kratší dobu- podstatně vyšší chladící výkon! To co máte na obrázku mobilní klimatizaci to je takový výkřik do tmy a zoufalost. Pro topení TČ a na chlazení klimatizaci.

Autor: Marek Bednar
Datum: 21.11.2020 13:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110950
reakce na ...
Pustite klimu a do 5-10ti minut citite v mistnosti ve vzduchu zmenu. Pustite PT a co se dele? Absolutne nic a to nic je tam i za X hodin, tudiz kdo by chtel pouzit chlazeni PT pouze pro spani, tak ma smulu, protoze to ten system vubec neumi a nikdy umet nebude diky neskutecnemu pomalemu nabehu v rezimu chlazeni. Klimatizace rozhodne nechladi, kdyz si pod ni stoupnete, to je preci absurdni tvrzeni. Chladi i pri otevrenych dverich do okolnich mistnosti i kdyz s mensi ucinnosti, coz stejne resi multisplit verze. Kdo ma normlani delenou klimu a ne ten bazmek, ktery mate na te fotce, tak presne vi, ze to co piste vubec neni pravda.

Autor: Josef Vavra
Datum: 21.11.2020 13:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 133495
reakce na ...
Je třeba vnímat realitu. Studený vzduch z onoho "bazmeku" zapojeného tak, aby fungoval jako ekvivalent centrální jednotky, dosahoval ke kotníkům po dobu celé jeden a půl hodiny. Po vypnutí do několika minut logicky zmizel i ten chladný vzduch po kotníky. Může za to stratifikace vzduchu.
Můžete si klidně třeba bouchat klíny do hlavy, ale dokud nevychladíte povrchy, chladněji v místnosti nebude.
Měření jen potvrzuje, že fyzikální zákony perfektně fungují a že chladit půl hodiny klimou je totéž, jako půl hodiny podlahou. Obojí je nedostatečné. Energii je nutné odvádět kontinuálně. To právě ta podlaha umí dokonale a ani o tom nevíte.

Autor: Marek Bednar
Datum: 21.11.2020 14:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110950
reakce na ...
To Vase mereni vubec, ale vubec nezohlednuje lidsky organizmus, ktery vnima chladny vzduch vcetne vlhkosti uplne jinak u klimatizace v porovnani s PT. Kdo chce chladit tesne pred spanim, behem spani a narazove odpoledne vcetne situaci mimo letni obdobi, tak at si nikdy neporizuje chlazeni PT, protoze to co dokaze vzduch behem kratke doby do X minut, tak to nedokaze PT ani za 10 hodin. Moc dobre znam rozdily mezi PT a klimatizaci a to tak dobre, ze by stacil dokoupit modul do rozvadece a TC s PT muze ihned chladit zonove. Proc jsem to davno nekoupil? Protoze neznam na vlastni kuzi horsi zpusob chlazeni i kdyz se jedna o bezhlucny system (chlazeni PT ma muj bratr). Az bude Daikin s Atreou primarne doporucovat topeni a chlazeni do PT, tak mi to pripomente. Zatim nic takove nemaji, protoze moc dobre vedi, ze se v chlazeni vzduchem nic nevyrovna a i kdyz maji topeni do PT, tak pro chlazeni pouzivaji fancoil, nebo napojeni TC do rekuperacni jednotky s cirkulaci vzduchu.

Autor: Jozef Homola
Datum: 21.11.2020 14:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
(p. Marek Bednar)
Pouze doplním nějkým obrázkem pro představu. Posuzování vnitřního klimatu je dostatečně přesně zpracované v normách ČSN, ISO a EN. Hodnotí metodami PPD a PMV.

https://vetrani.tzb-info.cz/vnitrni-prostredi/404-tepelna-pohoda-a-nepohoda

Autor: Josef Vavra
Datum: 21.11.2020 14:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 133495
reakce na ...
To máte samozřejmě pravdu. Pod klimou je zima, až z ní rýmu chytnu. Oč lépe chladí, o to hůř topí. Totéž platí o podlaze, ale obráceně - perfektně topí. Pokud tedy chcete úplný luxus, pořiďte si podlahové topení a na těch pár dnů chlazení klimatizaci.
My ostatní víme, že přízemí domů podlahové chlazení mají, aniž si to uvědomují, jako styk se zeminou. A tak jen totéž zavedeme i do podkroví :-)

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 21.11.2020 18:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Že zde vždy nejvíce kecají lidé,kteří si jen něco myslí.
Mám doma obé,čili mohu porovnávat a přesto kecalové mají svou pravdu.
PT a klima je to samé,jak porovnávat louče a ledky.

Autor: Pavel ŽaludCTP
Datum: 21.11.2020 15:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132390
reakce na ...
Pane Vávra právě ta realita a KONDENZACE KVALITNĚ mně odrazuje od chlazení podlahovkou. Klima vychladí prostor a ODVLHČÍ na potřebnou hodnotu (U PODLAHOVKY JI ZVLHČÍ A JDE VLHKOST NAHORU),kdy zrovna potřebuji. Třeba klasika vaření a dokonale izolovaný dům, odvedu teplo hned a napořád a tudíž mám v domě tepelnou pohodu bez vlhkosti, oproti podlaze, která by to nezvládla v této místnosti vychladit a tudíž ji rozvedu pomale sdílením do celého domu. Přes den není většinou nikdo doma a po příchodu je teplota jakou potřebuji bez nutnosti klimu pustit. Podlaha má velmi malý prostor mezi chladím a kondenzuji a TČ běží na ninimální výkon a v pasmu velkého opotřebení. TOPIM TČ-CHLADIM KLIMOU.

Autor: Lubos Siska
Datum: 21.11.2020 11:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132311
reakce na ...
Prievan je tazko povazovat za nedostatok klimy. Ano, ak sa clovek postavi priamo pred klimu, tak nejaky prud tepleho vzduchu bude pocitovat, ale pri spravnom nastaveni to je skor vyhoda, ako nevyhoda. Na susenie pradla, alebo fenovanie po umyvani je klima idealna:-)
Hluk sice nejaky je, ale to je skor individualna zalezitost ako rusivo posobi (mna napriklad sum klimy celkom uspava). V dome je vela inych spotrebicov, ktore vydavaju hluk (napr. rekuperacia asi tiez, pracka, chladnicka ,TV,...).

Podlahove kurenie sa da povazovat skor za akumulacnu nadrz, ako za vymennik tepla. Proste vacsinu casu nema teplotu, aku by clovek potreboval. Oproti klime potrebuje mnoho dalsich prvkov (trubky, beton, podlahovu krytinu, samotne TC, ventily, termostaty,...), aby fungovalo spravne a aj tak to nebude "komplexny" system, tak, ako klima.

Autor: Jaroslav Šalý
Datum: 21.11.2020 12:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127876
reakce na ...
ale prosím vás vy nepotřebujete podlahu?
Oproti klime potrebuje mnoho dalsich prvkov (beton, podlahovu krytinu) :-)
á tam raději dám trubky než folie elektro

Autor: Josef Vavra
Datum: 21.11.2020 13:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 133495
reakce na ...
Pokud nemá podlaha teplotu, jakou potřebujete, tak ji při podlahovém vytápění naopak velice snadno změníte. Horší je, když máte klimu a zebou Vás nohy. To s tím opravdu nic nenaděláte.
Víte, že jakýkoliv vzduch pod 40°C při pohybu chladí? Nejsem si jist, že tohle zrovna v zimě potřebujete. Navíc se takto ohřátý vzduch díky stratifikaci (5x silnější, než u vody) drží výhradně u stropu. Dobře udělaná klima tedy v zimě nefouká dolů, ale na strop a vytváří tak ekvivalent stropního vytápění.
Od klimy mě odrazuje nutnost montáže, jejíž cena je srovnatelná s vlastním nákupem.
Naopak TČ monoblok si jako dvě trubky k topení připojím sám. A mám to i se zárukou (výrobci do chladiva nelezu).

Autor: Lubos Siska
Datum: 21.11.2020 17:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132311
reakce na ...
Pan Vavra,

neviem ci ma zmysel na toto vam odpovedat, ale skusim. Vzduch pri 40C urcite pri pohybe nechladi. Na to aby clovek mohol vobec fungovat, potrebuje daleko chladnejsi vzduch. Viete, ze pri 40C sa vam uz oplati obliect do kozucha?
Rozdelenie tepleho vzduchu klimou je urcite lepsie, ako pri kureni radiatormi a kludne porovnatelne aj s podlahovkou (teda okrem samotnej teploty podlahy). Na to je ale podlahova izolacia, alebo koberce, aby nebola od noh zima.
Vzduch od klimy sa ohrieva prudenim aj vedenim cize daleko rychlejsie ako od podlahovky, alebo radiatora. Pri podlahovke totiz cakate, kym sa zohreje podlaha, az potom vzduch. Cize celkovo by som vam asi odporucil prestahovat do krajin blizsie k rovniku, ak vam je pri 40C zima. Inak sa nezohrejete skoro ziadnym sposobom kurenia.

zobrazuji 1 - 30 z 63   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama