Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

TČ: staré radiátory, cena servisu/výměna kompresoru? Made in China

Autor: Jmeno Prijmeni
Datum: 30.12.2020 10:17
uživatel: 132923

Dobrý den,
asi nás čeká pozvat si firmu/y které doporučí nějaké TČ pro starý větší RD se starými litinovými radiátory..
A otázka je jaké TČ doporučí a pokud doporučí více, tak které vybrat.

3 dotazy u kterých bych ocenil komentář pokud problematice rozumíte, tak vám předem děkuji:

1. Made in China vs Made in Czech Republic/EU
Topenářská firma tvrdí, že některá evropská TČ jsou vyráběna v číně, nebo jejich části. Otázka je JAK POZNAT kvalitní čerpadlo, jehož hlavní komponenty nejsou vyráběny v číně a které má levný servis (výměnu komponent). Mluvili tam i o částce 50 tis, Kč za výměnu kompresoru což mi přijde jako přemrštěná cena, když skutečná cena snad nemůže být více jak 15 tis. Kč podle mého laického odhadu.

2. TČ a nečistoty ze starých radiátorů
Soused říkal, že mu před instalací TČ měnili radiátory kvůli údajnému problému zanášení TČ špínou atd. ze staré soustavy, nevím jaká je realita (zda je toto vůbec problém) a kolik zhruba stojí náhradní díl TČ který by mohl být zanesen nebo zavinit nízkou účinnost apod.

3. typ čerpadla pro starý RD
Prý by mělo být jedno zda je invertorové nebo neinvertor ( https://forum.tzb-info.cz/147973-inverterove-tepelne-cerpadlo-a-neinvertorove?idtext=1#text1 ) v případě nehospodárného starého RD, prý jde o to, aby bylo TČ dimenzované tak aby nemuselo často spínat - to laik asi neodhadne a musí spolehnout na výpočet topenářské firmy počítám. Doufám že drtivá většina TČ jsou konstruována pro nemrznoucí směs v případě výpadku elektřiny v zimě.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 170   starší >>
Datum: 30.12.2020 19:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132311
reakce na ...
Dobry den,

volnym okom kvalitu TC nejde velmi poznat. Suciastky sa lisia hlavne materialmi, povrchovymi upravami a sposobom vyroby.

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 30.12.2020 12:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Zdravím pane Prijmeni,
máte zajímavé příjmení.
Montuji invertory LG 16kw.
Bez výpočtů a ostatních věcí okolo.
Nečistoty zachytí filtr.
Ráno přijedu,odpoledne topíte.
Servis 100%,případná výměna.
Pokud soustava topila dosud,bude topit i s tč.
Vše ostatní jsou zbytečné výmysly a komplikace.

PS.
Co se týká značek,měl jsem BMW,kde "výměna" oleje stála 15k,u Dacie mě stojí 3k.
Pokud si objednáte pizzu za 105,-,tak je Vám jedno,čím ji přivezou.
To samé je u tepla,pokud sedíte v obýváku,tak je jedno jaké tč ohřívá vodu.
Důležitý je servis,na ten nikdo při nákupu nemyslí.
Pak zjistí,že v pátek večer mu nikdo nebere telefon.

Autor: Pavel ŽaludCTP
Datum: 30.12.2020 11:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132390
reakce na ...
Nechat vypočítat tepelné ztráty domu jako celek, tepelné ztráty jednotlivých místností s přihlédnutím hlavně k výkonu jednotlivých instalovaných radiátorů, popřípadě jejich korekce na nízkoteplotní režim. Vyčistit topný systém vhodným přípravkem a potom odkalovač,filtr,mag,filtr -pak to bude v pohodě. Deskové výměníky moc rádi drobné nečistoty nemají.

Autor: Dušan Zajac
Datum: 30.12.2020 19:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104345
reakce na ...
Přesně před dvěma lety jsem použil stejný postup, nechal vypočítat tepelné ztráty domu jako celek, tepelné ztráty jednotlivých místností s přihlédnutím hlavně k výkonu jednotlivých instalovaných radiátorů, ze šesti litinových jsem tři vyměnil za třídeskové "plecháče", u ostaních pěti plecháčů nebyla nutna výměna, zrušil termohlavice a při 0°c venku mi stačí topit do okruhu cca 35°c ekvitermně. Vyplatí se dát za výpočet TZ domu 3500kč upravit systém s radiátory, než vytápět neoptimalizovaný otopný systém o 10°c vyšší teplotou s vyššími náklady. Vybral jsem "švedské"TČ a docela mě překvapilo, že jejich obchoďák odhadl TZ domu na desetinu a odhadl nutnou výměnu tří radiátorů ještě před výpočtem TZ...

Datum: 30.12.2020 20:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Kolik máte TZ a jaký výkon tč?
A ty TZ jednotlivých místností vypočítali za slunečného počasí či za mlhy?
Jak regulujete jižní osluněné místnosti?
Ohříváte i TUV?
Výměna litiny za třídeskáče není žádná výhra.

Datum: 30.12.2020 22:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
1)Výměna litiny za třídeskáče není žádná výhra? V čem, že nevydrží 100+ let?
2) Jak regulujete jižní osluněné místnosti? tohle hrozí jen v obyváku s kuchyní o velikosti 11x5,5 m a je to řešeno jedním termostatickým ventilem na jednom ze tří "třídeskáči" 1,5m dlouhém a místnost se přehřívá méně než, když se topilo tuhými a nebo plynem.
3) A ty TZ jednotlivých místností vypočítali za slunečného počasí či za mlhy? O výpočtu TZ toho asi moc nevíte, počitá se k "teplotní" oblasti...
4) Ohříváte i TUV? Ano, 200l přes trojcestný ventil.
5)Kolik máte TZ a jaký výkon tč? 8,12kW (100let starý rekonstruovaný necelých 200m2) a TČ 8kW.

Datum: 31.12.2020 06:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5
Nechtěl jsem se Vás doktnou,akorát,že jste zbytečně vyhodil 3 500,-
Psal jste,že neregulujete a regulujete.
Máte pravdu,výpočtům nerozumím a ani nic nepočítám.
Neboť jste Vy předvedl,že ten výpočet je k ničemu.
Ta litina za trojdeskáč pro topení nízkou teplotou není v životnosti,ale v pitomosti.Nemá opodstatnění.
Litina pro tč není špatná.
Švédové mají dotop,takže to dohání spirálou,jinak by zamrzli komplet při 0st.

PS.
Pokud vidím rožní pokoj a krátký radiátor,tak bez výpočtu doporučím zákazníkovi výměnu za delší.

Datum: 31.12.2020 11:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ten výpočet dle Vás zbytečný chrání, jak investora, tak i montážníka, dá se přesně dimenzovat TČ dle požadavku na TUV a topení a přizpůsobit danému objektu (daný topný systém a jeho optimalizace- dost postatné a potřebné) na daný bivalentní nebo monovalentní provoz. Bez něho je to pravěk topení a potkávám se s tímto na každém kroku i při montážích zplynovacích kotlů a následných problémech provozu. Švédové nemrznou pokud je TČ dimenzované právě na správné TZ objektu a ne Váš postup. Ono čerpadlu neprospívá, jak provoz na minimálních otáčkách, tak na maximálu. Ale to Vy asi nepochopíte jste montážník ne chlaďař.
Vše nejlepší do Nového roku, zdraví, štěstí a tepelnou pohodu za co nejmenší náklady.

Datum: 31.12.2020 11:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Jsem velice rád,že s Vámi nesouhlasím.
I když Vám jako zkušenému chlaďaři závidím,že Vaše řádně spočítaná montovaná čerpadla nenamrzají.
Vy a Jack Norris nemáte defrost,jen spočítaný výkon.
Zákazníkovi předložíte správný výpočet TZ v mlze a námraze.

PS.
Čím ty Vaše off/on nepouštíte do max.?
Já švédy nemontuju,takže by neměly namrzat dle Vás.
Nebo se opět pletu?
Jinak znáte fy sinclair?
Osmou sezónu topím a chladím Vámi opovrhovaným způsobem,čili na minimalní výkon.
Ryzá china.
Letos jsem si kvůli Vám namontoval klimu.
A taky chladím na minimální výkon,čímž ji ničím.
Co tam máte dál pane Žalude?

Datum: 31.12.2020 11:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nebojte nijak jste se mne nedotkl, nemyslím si, že by jsem zbytečně vyhodil 3500kč, nechat si udělat PENB baráku není k zahození a samozřejmě na to můžete mít jiný názor.
Litinové radiátory jsou supr a nebojte, že "šly" do hutí, mám pro ně ještě adekvátní využití, kde budou minimálně dalších 40let sloužit ke spokojenosti. Jelikož systém byl navržen na teplotní spád 65/60 (70/60) a litiňáky i tak byly 1,5 dlouhé a nebyla u nich možnost změnit teplosměnnou plochu tak proto byly vyměněny za trojdeskače. Kdy mi více ušetří TČ a jede hospodárněji s větší životností, při spádu 40/35 a nebo při spádu 65/60 (70/60) a ani nemluvě, že při spádu 65/60 (70/60) bych musel dát větší TČ, které by při vyšších teplotách více cyklovalo a připadná (u nás plyn a převo) bivalence častěji spinala.
Vaše fotka TČ IVT je hodně zavadějící, při jaké teplotě, vlhkosti se tohle stalo? Nemyslím, že by Váš "korejec" ve stejných podmínkach dopadl lépe a to nechci tvrdit, že LG je nějak extra horší než IVT.
Když napiši, že mám "švedské" TČ tak to neznamená že mám IVT.
To, že zveřejňujete fotky radiatorů na baráku kde zůstaly staré radiatory při instalaci TČ pro mne neznamená, že to bude vždy takto fungovat, zajisté byly provedeny i jiné opatření pro zamezení TZ a to, řekl bych, zateplení fasády domu, jinak by nemohl otopný systém navržený na spád např. 65/60 vytopit dům se spádem 40/35
Nemyslím si, že by jeden termostatický ventil v pokoji o velikosti bytu 2+1 by se dalo brát jako nějaká extra velká regulace.

Jak jste přišel na to, že "Švédové mají dotop,takže to dohání spirálou,jinak by zamrzli komplet při 0st." Nám i při -12°c TČ bez problému stíhá, při nižších teplotách nevím, neboť i když bydlím pod Radhoštěm tak v minulé i stavající zimě nebyly větší mrazy. Nevidím žáden důvod, aby při marazu -20°c jelo TČ více méně jako přimotop, když si na velké mrazy můžu zatopit za levněji v kotli na tuhá paliva,
přitom kamarád má na baráku ivt air x170 a jede 5 let bez bivalence,
max zatopí v krbu...Takže do IVT popř NIBE kopete zbytečně.

Datum: 31.12.2020 12:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ani nevíte,kdy Vám spíná spirála.
Ta námraza je kolem nuly.
A je jedno jestli to je korejec nebo tč z marsu.
Kromě žaludova namrzají všechny.
Chtěl jsem jen upozornit na to,co píše v každém vstupu žalud.
Výpočet TZ nic neřeší. (dávám 16kw bez bivalence)
Já mám zkušenost,že pokud radiátory topily před tč,budou topit i s tč a s nižším teplotním spádem.
Tak by topily i Vám ty litiňáky.
Do švédů nekopu,to jste si špatně vysvětlil.
Já měním tč za TP na kotlíkovku.
Tam bohužel se kotel musí vyhodit,takže si nelze přitopit jako Vy.

Datum: 31.12.2020 12:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vám osobně hlavně do Nového roku hodně duševního draví.
Namrzá každé TČ (teplota,tlak, rosný bod, podchlazení). Každé se s tím vyrovnává jinak a odtávání pokud je dobře nastaveno a dimenzováno TČ je bez problémů- hlavně to energii musí mít kde vzít- kde nic není ani čert nebere a bakula ledu se vytvoří. Inteligentní odtávání bez potřeby reverzu (systém Chameleon, kdy využívá zbytkové teplo kondenzace ).
Výpočet TZ je základ každé instalace a nastavení topného systému.

Datum: 31.12.2020 12:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Žalude,chcete říct,že když bude velká akumulace,tak tč defrost nepozná.Nebo jak jste to myslel?
Snad když Vy máte stálých 50st.,tak to bude kapánek rychlejší.To jo.Ovšem ekonomika jde do kopru,když potřebuju jen 35st.
Chameleon byl dnes v blesku?

Datum: 31.12.2020 14:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Akumulace ne ,ale vyrovnávací nádrž aby bylo dosaženo cca. 17l objemu topení na instovanou kW TČ. Pak je defrost bezproblémový.
Aku je stale na aktuální ekvitermni teplotĕ nevím co melete furt s těmi 5O°C, ANO tato teplota je v zóně TUV i více u R32, topení má stále ekvitermni teplotu a nic více to platí u vnoreneho kondenzátoru. Třeba někdy princip Chameleonu bez potřeby reverzu pochopíte.

Datum: 31.12.2020 14:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jsem z Vás jelen,pane Žalude.
Montujete už i reaktory?

Datum: 03.01.2021 06:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ne hledám cestu co nejlepšího využití technogie TC a vnoreny kondenzator je cesta k úsporám s rychlou instalací, vysoka efektivita , vysoka teplota v zónĕ TUV a bez starostí . Další je vyuziti cesty defrostu cestou zbytkového tepla kondenzace vyzkousejte strýčka google a dejte chameleon VHM tady to již funguje.

Datum: 03.01.2021 07:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ti,co používali VK,tak od toho upustili.(mazur)
Kromě žaluda to nikdo nevyrábí.
Topit celý rok kvůli TUV na vysokou teplotu,to je jak do dubu,nepochopíte,že?
Nahřátá nádoba v bungalovu přispívá k ochlazení vztahů přes léto.
Včera mě zaujala další Vaše inovační technologie.
Odvlhčovat klimatizací v objektu,kde se musí topit.
Taky jste první.
Gratuluji.
Pokud hledáte nejlepší technologi tč,zavolejte nosreti.Znáte tu firmu?
Začli konečně dovážet invertory,kde píšou,že mají o 33% větší účinnost než to,co děláte Vy s VK.

Datum: 03.01.2021 08:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vaše argumenty pane Švarc:
Topit celý rok kvůli TUV na vysokou teplotu,to je jak do dubu,nepochopíte,že?
Já chápu zcela dobře takže:
Tepelné čerpadlo jede dle požadavků topného systému na danou teplotu , ta nám dává i teplotu kondenzace a celkovou účinnost tepelného čerpadla vsazeného do daného topného systému s co nenjnižší teplotou kondenzace a přitom je nahřívaná zona TUV přehřátými parami -co jinak znehodnotí deskový výměník do podoby co jde do topného systému- tudíž TUV se vytápí na vysokou teplotu při chodu na danou kondenzační teplotu systému a ne cíleně na vysokou na ohřev TUV cíleně to vychází mimo topnou sezonu- v topném sezoně to není potřeba teplé vody je dostatek o teplotě kterou deskovým výměníkem nejste chopen dosáhnout a beze změny topného faktoru. Odpadá deskový výměník, oběhové čerpadlo, a jeho problémy s postupným zanášením a zvyšováním kondenzační teploty a ostatními doprovodnými efekty. Oproti systému od Vás odpadá nutnost nemrznoucí směsi a dalšího snížení efektivity o 10% dalším výměníkem v cestě nebo RISKEM A NAPUŠTĚNÍ VODY. Váš argument topím do systémů 25°C jistě i do těch samotížných bez ohřevu TUV a výpočtu TZ objektu a střelení TČ.
Švarc.Nahřátá nádoba v bungalovu přispívá k ochlazení vztahů přes léto.
Vy u zákazníků dáte dvoubojler a dohřejet el.en a pokud jede o ztráty tu má dobře zaizolovaná vyrovnávací aku nižší než Dvoubojler a el. dotopem na stejné zabrané ploše.
Klima škoda se vyjadřovat: odvlhčím po koupání a dále temperuji na danou zadanou teplotu ideálně s lokální rekuperací.
Invertor a ON-OF výsledná efektivita zhruba na stejné úrovni pokud je systém dobře navržen.

Datum: 03.01.2021 09:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
tento příspěvek byl redakcí odstraněn

Datum: 03.01.2021 09:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
tento příspěvek byl redakcí odstraněn

Datum: 03.01.2021 09:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Prosím Vás nic snažšího není,než zde dáte výsledky ze zkušebny.
Znáte tu firmu Nosreti?
I ta přiznává lepší účinnost invertor vs. off/on.
Nevím proč tedy montujete"švédskou" čínu,plzeňské výrobky,chameleóny atd.
Dejte si to patentovat,vyřiďte legislativu k prodeji a hlavně už tu s tím neotravujte,už není silvestr.

Datum: 03.01.2021 12:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Už to lze číst.
Pane Žalude,proč tam není na první straně s vykřičníkem ten VK?
O VK ani slůvko,nechápu.
Jsou to Vaše webky,né?
Největší odpůrce deskáčů,nejste nemocen?
https://www.sinclair-solutions.com/cs/produkty/tepelna-cerpadla/prutokovy-ohrivac-tuv/7967-fresh-set.html

Datum: 31.12.2020 13:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
1) To kdy mi spirála spíná vím náhodou úplně přesně, nikdy, neboť žádnou v systému nemám.
2)Ta námraza je kolem nuly. Také není úplně pravda, záleží i na vlhkosti nasávaného vzduchu, např dnes např od rána oko ±0°C a výparník čistý bez námrazy a to i při nahřívání TUV, prostě krásně slunečno...
3)Výpočet TZ nic neřeší. (dávám 16kw bez bivalence), možná to zakazníkům takhle vyhovuje, ja osobně bych Vás poslal k šípku, to by se čerpadlo u nás ucyklovalo k smrti a nevím proč bych si měl zbytečně kupovat předimenzované čerpadlo a to proto aby dokázalo topit jako přimotop při mrazech -12°c a nižších, které trvaji max. 10 dní v roce.
4) "Já mám zkušenost,že pokud radiátory topily před tč,budou topit i s tč a s nižším teplotním spádem". Ano topit budou , záleží jestli vytopí, pochybuji, že vytopí při -12°c, když jsem potřeboval min 50°c v systému při topení dřevem a uhlím, a TČ bude posílat vodu do systému o teplotě 40°c...
5) "Tak by topily i Vám ty litiňáky." ano i ty litiňáky by topily, ale do systemu bych musel posílat vodu o 10°c teplejší a vydělal by na tom jen a pouze ČEZ a instalační firma, která by instalovala TČ...
6) Já měním tč za TP na kotlíkovku. Mám TČ také přes "kotlikovku" a starý kotel jsem musel rozřezat přes rohy a oba pláště a s potvrzením odvést do sběrny, ale kotlikovka nezakazuje abych si pořídil nový kotel na TP splňující třidu 4(5), což jsem udělal.

Datum: 31.12.2020 14:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Přiznám se ,že Vám taky nerozumím.
Koupit si drahé tč a k tomu ještě kotlík...
U topení s uhlím a ručním přikládáním jsem se ještě nesetkal,že by někdo topil nonstop 50/45st.
Jinak jsem zde dával litinové radiátory a teplotu 32st.
Dám ještě jednou.

Datum: 31.12.2020 15:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Také nechci, aby jste tomu rozuměl, proto jsem nešel do TČ o výkonu 16 kW, ale pojal jsem to jako "důchodové pojištění" a měl zálohy na EE 1200 kč za měsíc + 600kg uhlí, 1m3 dřeva a 0,5m3 štěpky, která se "posbírá" po zahradě a to je v baráku 4-5 lidí, 3x mražák, 2x kombilednice (v přízemí bydlí má 76 ti letá mamka, která je ze staré školy a potřebuje si raz za čas zatopit v kotli), na střeše do 10/2020 2,2 kWp FVE a od 10/2020 4,6kWp a k tomu 10kWh v LIFEPO4 bateriich.
Jestli Vám připadá cena 161 000kč na instalaci a zprovoznění TČ na topení+TUV+ 3 x třideskový radiátor a po odečtení dotace 140 000kč vyšla konečná cena 21 000kč kterou jsem musel dát ze sveho jako velká tak nevím za kolik je instalujete Vy. To že jsem koupil navíc kotel opop h416 jako náhradu starého za 16 000 kč s výstavní slevou na Aquathermu v Ostravě, beru jako bonus na to kdyby přišly mrazy -25°C a mohl topit díky FVE a baterek celý den i tehdy kdyby náhodou vypadla elektřina...

Datum: 31.12.2020 16:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Co srovnáváte?
1200Kč a FV je zdarma?
Hezký poslední den v tomto roce Vám přeji.
vaseteplo.eu

Datum: 31.12.2020 16:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
FVE není zdarma, ale pořád je to lepší "důchodové pojištění" než cpát finance do nějakého finančního ústavu a potažmo i ČEZu a mít provoz baráku od koce března do konce října vice méně zcela zdarma...a mít elektriky od května do září tolik, že človek neví co sní dělat...

Autor: Jakub Šafanda
Datum: 01.01.2021 10:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100165
reakce na ...
Co to znamená "více méně zcela zdarma"? Ono totiž velmi záleží na tom, za kolik byla FVE, bateriové úložiště, střídače... a taky jak dlouho to vydrží. Možná jste mě l nějakou supr cenu... Celkem nedávno jsem to počítal a třeba ty baterky by se mi v plánované životnosti skoro ani nezaplatily i kdybych měl elektřinu zdarma. Bez ceny toho systému je to nicneříkající informace...

Datum: 01.01.2021 12:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud budu brát argumentační "logigiku" "instalaterů" TČ, že mě náklady na topení a TUV u našeho baráku budou stát 22-26000 kč (+spotřeba domácnosti), aniž by znali TZ, připadně spotřebu při stávajícím zdroji tepla, bez započtení nákladů na pořízení TČ, tak si troufnu napsat "skoro zadarmo, neboť jsem pořád připojen na DS a musím platit poplatek za jistič a další...
FVE o podobné velikosti jakou máme si dnes můžete pořídit od cca. 100-400 000 kč a to podle velikosti dotace, Vaší šikovnosti kolik si dokážete z instalace provést sám, jaké komponenty pořídite a u koho, popřipadě kterou firmu si vyberete pro instalaci na klíč s vyřízením všech formalit..
O baterky bych se nebál, i když zrovna ony "návratnost" nejvíce prodlužují, ale ten pocit, že se mi 2/3 roku skoro netočí "kolečko křižíka" i když ho již dávno nemáme, je k nezaplacení a k tomu všude teplo a TUV na +80°C.

Datum: 01.01.2021 12:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Je jen dobře,že máte nějakého koníčka.
Ty TZ běžných domů jsou od 8kw po 14kw.
To je v nákladech rozdíl kolem 8 000,- ročně.
14kw bývají většinou vícegenerační domy,takže se podělí o to více lidí.
Když se ptám normálních lidí,kolik platí za elektriku,tak 90% ani nevědí,nezajímají se o to.

zobrazuji 1 - 30 z 170   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama