Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Změna (a přiznání) sazby D57d v bytě

Autor: Jarda MM
Datum: 05.01.2021 10:16
uživatel: 133824


Ahoj všem,

vím, že tohle téma je tady i jinde docela opakované, ale všechny příspěvky jsem během pár hodin pročetl, přesto si nejsem jist procesem a hlavně mojí docela specifickou situací, tak prosím o radu:

- půdní byt (nějakých 112 m^2) v bytovém domě
- centrální vytápění domu, v bytě Meibes a podlahové topení
- jistič 3x25A
- na střeše je multisplit klimatizační jednotka (Daikin5MXM90N) s udávaným výkonem topení 9,6 kW, uvnitř je v každé obytné místnosti vnitřní jednotka
- v tuto chvíli sazba D02d
- dodám, že cílem není jen ušetřit, ale opravdu bych chtěl tou klimou občas pro tepelnou pohodu přitápět, protože podlahovka má několikahodinovou náběhovou křivku, což v rodině s těhotnou/malými dětmi není úplně ideální.

Při připojování bytu (byt byl nový) jsem spěchal a nebyl prostor se s PRE hádat, takže na jejich "V odběrném místě musí být řádně nainstalovány a používány hybridní nebo přímotopné elektrické spotřebiče pro vytápění objektu nebo k vytápění objektu určený systém vytápění s tepelným čerpadlem." jsem reagoval hlavně to hned připojte :(.

Pokud počítám správně, tak oněch min. 40% celkového příkonu jističe pro D57d bych měl splnit bez problému (teď otázka jestli mám vzoreček správně?):

40% z 3 * 230 * 25 * 0,96 = 6,624 kW

Což by znamenalo, že se svými 9,6 kW mám ještě velkou rezervu. Je to tak?

1) Pokud to tak je správně, co je potřeba pro změnu na D57d? Stačí v tomhle případě prostě jen revizní zpráva, kterou udělá jakýkoliv RT a pak žádost na distributora (v mém případě PRE) o změnu tarifu a instalaci HDO?

2) Jak potom oněch 4h VT funguje? Pochopil jsem, že u přímotopů apod. se musí tahle zařízení blokovat při VT, ale že tepelného čerpadla (což venkovní multisplit de facto je) se to netýká, je to pravda? Přecejen bych se nechtěl na léto ochudit o možnost klimatizovat kdykoliv a ne jen v NT. Nebo jsou tam v takovém případě ještě jiná omezení?

3) vyplatí se to všechno? :)

Moc díky za rady.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
František Polášek16.04.2021 14:39
Petr Zíka19.01.2021 14:39
Josef Hodboď19.01.2021 14:33
Jarda MM19.01.2021 10:05
Josef Hodboď17.01.2021 21:33

Příspěvky
Autor: František Polášek
Datum: 16.04.2021 14:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126314
reakce na ...
V této diskuzi se to pořádně nedozvíte. Zavolejte na svého distributora, řekněte mu co máte a on vám bleskově z tabulky řekne jestli máte dost příkonu. Nebo jestli musíte něco přidat. Řeknete mu maximální PŘÍKON TČ nebo klimatizace-nikoliv výstupní výkon a dozvíte se jestli to stačí. Když to nestačí musíte připojit NAPEVNO přímotopy, bojlery atp., tedy TEPELNÉ spotřebiče. Anebo musíte dodat výpočet tepelných ztrát domu.
Je to velmi jednoduchý postup. Pro 25A jistič musíte mít příkon 0,4*25 tj. 10kWh.

Autor: Josef Hodboď
Datum: 19.01.2021 14:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
https://www.cezdistribuce.cz/cs/pro-zakazniky/potrebuji-vyresit/ceny-a-podminky/podminky-pro-priznani-distribucni-sazby

Klimatizace - to je rovnocené s TČ vzduch-vzduch


d) vytápění s tepelným čerpadlem – vytápěcí soustava, u které je základním vytápěcím systémem tepelné čerpadlo s možným doplněním o další zdroj tepla pro krytí špičkových tepelných nároků. Tepelné čerpadlo je zařízení, které za pomoci kompresoru poháněného elektřinou mění teplo obsažené ve vzduchu, spodní a povrchové vodě nebo v půdě na teplo vhodné pro vytápění nebo ohřev užitkové vody. Tato technologie patří do kategorie obnovitelných zdrojů.

Podle toho byste na tu sazbu nárok mít neměl. Ovšem někteří dodavatelé elektřiny nemusí být tak rigidní, zvkláště když k nim přejdete. Zásadní podmínkou je však blokování podmíněné instalací HDO a klimatizace musí mít samostaný kabel od rozvaděče, kde to blokování pomocí HDO je.

Obvykle se za postačující považuje, když okolo 40 % spotřeby elektřiny je z vytápění. I proto navrhuji nejdříve to osobní projednání - i s alternativními dodavateli elektřiny, než je aktuálně ten Váš. Třeba Vám uvěří, že odběr tepla ze soustavy domu bude jen doplňkový. Dnes se v zájmu získání zákazníků dějí věci, které dříve možné nebyly.

Autor: Josef Hodboď
Datum: 17.01.2021 21:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
Zajděte si nejdřív na infokancelář vašeho dodavatele elektřiny a tam jim váš záměr popište. že chcete jak přitápět, tak chladit. Oni rozhodnou o tom, zda vám sazbu dají nebo ne. Problém je napojení na vytápění domu, takže sazbu vám nemusí přiznat, ale i mohou. V podstatě jde o množství elekřiny, které zaručeně odeberete, což je ve vašem případě dost nejisté.

Autor: Jarda MM
Datum: 19.01.2021 10:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 133824
reakce na ...
Zdravím,
díky za odpověď. To bohužel a) v současné pandemické situaci moc nejde, za b) jsem chtěl spíš znát nějaká pravidla, předpokládám že tohle není o tom jak zvládnu nebo nezvládnu ukecat úředníka za přepážkou.

Autor: Petr Zíka
Datum: 19.01.2021 14:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100057
reakce na ...
Nejde o hodnotu topného výkonu klimatizace, ta formulace v podmínkách PRE zní: Součtový instalovaný příkon.
Vezměte si k ruce ceník PRE a spočítejte si, kolik zaplatíte za rok za 1 MWh se stávající sazbou a kolik s D57d. Totéž s odběrem 2, 3 a 5MWh. Z toho Vám vyjde, kolik byste musel spotřebovat elektřiny, aby se Vám ta sazba vůbec vyplatila (a také uvidíte celkový rozdíl). Ona ta změna poplatku za jistič je u obou sazeb výrazná.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama