Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

vyúčtování elektřina-elektrokotel atd.

Autor: Myrre MyrreH
Datum: 27.03.2021 19:41
uživatel: 129957

Dobrý den všem,
mnoho témat jsem pročítal, zkoušel jsem hledat, přesto jsem se rozhodl napsat nové téma, přece jen každý případ je individuální.
Přišlo nám po roce vyúčtování elektřiny od ČEZu, s doplatkem skoro 13 tisíc, zálohy nastavené měsíčně 2 tisíce, tarif D57D, spotřeba 10666 kWh, zdá se mi tomoc, hlavně při 20ti hodinové nízké sazbě, toto vyúčtování je první za celé roční období, bydlíme cca rok a půl v novostavbě bungalov: trojsklo, 20cm zateplení, tepelné ztráty cca 5 kW, vše na elektriku - vaření, ohřev vody, vytápění elektrokotel Protherm 9kW + podlahovka, v létě klimatizace 2,5 kW, amerika lednice.
Mohl by takovou spotřebu dělat elektrokotel? v zimě jel 2-3 hodiny max, ráno, podlahovka přes pokojové termostaty, jindy za den nesepnul, pže v domě je pak přes celý den i noc teplota min. 20 °C.
prostě se nám zdá částka za elektřinu docela dost velká. Také mě překvapila cena za kWh ve vysokém a níukém tarifu - dle smlouvy je skoro stejná - koloem 3 Kč, což nechápu, pak se HDO nevyplatí.

Děkuji za jakékoliv reakce

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jan Jaroš16.04.2021 08:57
Jozef Homola15.04.2021 15:15
Jan Pekr15.04.2021 14:55
Stanislav Vinklárek14.04.2021 14:18
Petr Kovařík01.04.2021 13:24
Jiří Kubíček27.03.2021 23:03
Jozef Homola27.03.2021 20:13

Datum: 16.04.2021 08:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100421
reakce na ...
Nezlobte se na mě, ale trochu si rýpnu. Obecně jsou v zásadě 2 přístupy (nejen u zateplených novostaveb). Buď investuju do aktuálně provozně levného zdroje energie - typu teplené čerpadlo, dřevo, plyn, kdy počítám s tím, že i větší TZ domu pokryju levnější výrobou. Nebo si věřím a mám tak malé ztráty domu, že volím elektrický přímotop. Pak je ovšem opravdu vysoce záhodno sledovat pečlivě spotřebu a snažit se optimalizovat. Elektřina má tu výhodu, že se dá velmi snadno měřit a regulovat. Nebo to člověka nezajímá, neřeší to a bydlí a platí. Ale Vás to evidentně zajímá.

Můj názor je, že spotřeba 10666 kWh se Vám moc jenom zdá. Naopak odpovídající na uvedený dům.

Pokud nechcete měnit zdroj vytápění a ohřevu vody, tak zkuste zvážit změnu dodavatele a zkuste optimalizovat spotřebu v domě. Musíte mít někde 23°C, nestačí 22? Je klimatizace použita optimálně? A podobně.

Autor: Jan Pekr
Datum: 15.04.2021 14:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128691
reakce na ...
Ještě doplním...Pokud byste neměl sazbu D57d ,ale např.D02d,neplatil byste za 1Kwh 3 koruny,ale minimálně 5 korun.

Autor: Jozef Homola
Datum: 15.04.2021 15:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Pro představu za D02 i 6,74 Kč/kWh (rok před jsem platil 5,61 Kč/kWh). Klesla mne spotřeba z 1526 kWh na 1389 kWh a pozbyl jsem dočasnou výjimku.
Dal jsem dodavateli výpověď (EON) a až za další rok a půl uvidím, zda jsem nenaletěl slibům nového dodavatele.

Autor: Stanislav Vinklárek
Datum: 14.04.2021 14:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109433
reakce na ...
Dotaz mi připomíná dnešní Černé ovce -
https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097429889-cerne-ovce/221452801080414/
- zatím jsem viděl jen ukázku, ale i tam je k vidění ... doplatek 80 000 Kč .. mnoho el. spotřebičů včetně el. varné desky, 2 osoby .. a měsíční zálohy prý jen 300 Kč ....

ps: když topím elektřinou, tak si kontroluji spotřebu 1x měsíčně ;-)

Edit - tak po shlédnutí reportáže dodávám, že dotyčná si koupila a nechala si namontovat elkotel ... Další je ale nejasné ... kdy požádala ČEZ o změnu sazby a jestli topila elkotlem na původní sazbu (D02d nebo D01d) ... a ani podrobné vyúčtování v reportáži nebylo ukázáno .. spor se vedl jen o starý elektroměr, který byl sice prasklý ale měřil dle přezkoušení správně.

Autor: Petr Kovařík
Datum: 01.04.2021 13:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130419
reakce na ...
Já mám také cca 11MWh, při stejných tepelných ztrátách. A to nemám klimatizaci, velkou ledničku. Takže myslím, že spotřeba odpovídá. U mě je cca 5MWh topení, zbytek TUV a ostatní elektřina v domácnosti. To bohužel neumím rozlišit. Nemáte náhodou podružný elektroměr na kotel (popř. bojler) v rozvaděči?
Nejlevnější cestu k úspoře vidím ve využití klimatizace k vytápění.

Nebo pořídit tepelné čerpadlo. Asi by šlo ušetřit víc jak 15t ročně. Takže návratnost by pak byla dle ceny čerpadla.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 27.03.2021 23:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, nechci vám brát iluze a nevím, kolik máte osob v domě, resp. kolik spotřebujete teplé vody a jakou máte ostatní spotřebu EE (ta bez ohřevu TV a vytápění dělá zpravidla minimálně 3 MWh ročně, ale dost často i 4 - 4,5 MWh u RD), ale při TZ 5 kW a 3-4 osobách v domě máte ještě celkem malou spotřebu za rok, která u vás dělala cca 11 MWh, jestli používáte k vytápění a ohřevu TV pouze elektřinu, nedivil bych se ani celkové spotřeba do 15 MWh. Když vezmu běžné spotřeby domů, tak kolem 4 MWh zpravidla rodina v RD spotřebuje mimo vytápění a ohřev TV, dále ohřev TV na jednu osobu elektřinou dělá běžně 1MWh za rok, takže kdybyste byly v domě 3, tak už to máte kolem 7 MWh bez vytápění. Poslední věcí je, jaké jsou doopravdy reálné TZ domu, píšete, že 5 kW, ale to by znamenalo, že by elektrokotel spotřeboval jen na vytápění kolem 7MWh ročně a byl byste na 14 MWh, a to ještě v létě používáte klimatizaci. Nevím, jakou máte čistou vnitřní vytápěnou plochu domu, ale je možné, že reálné TZ domu budou nakonec ještě menší, než 5 kW. Je zde ještě tedy pár údajů na doplnění (počet osob v domě, kde dům stojí a alespoň vnitřní plochu domu), ale předběžně bych řekl, že můžete být za vaší spotřebu ještě rád a že je docela malá, čekal bych dokonce větší při reálných TZ 5 kW. Osobně jsem na rozdíl od vás přesvědčen, že vůbec velkou spotřebu nemáte, spíše za ní můžete být ještě rád, jestli na vše používáte jen elektřinu a netopíte dřevem, tepelným čerpadlem atd. My máme dům o reálných TZ 5 kW a jsme tři osoby v domě, ale k vytápění a ohřevu TV používáme tepelné čerpadlo a máme celkovou spotřebu za rok kolem 7 MWh, ale bez tepelného čerpadla bychom měli minimálně 14-15 MWh (používáme TČ země/voda s průměrným COP kolem 4 a ohřev TV a vytápění si vezme cca 2,5 MWh ročně, další spotřeba je vše ostatní, tedy kolem 4,5 MWh - též v létě občas použijeme klimatizaci), takže u vás těch cca 11 MWh není prostě nic, co by se nedalo očekávat.

Autor: Jozef Homola
Datum: 27.03.2021 20:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Na možnou vysokou spotřebu jsou zde mnohá upozornění ale moc se na to nedbá. Pro nás by bylo informativní jak velký je to dům, případně fotka venkovního vzhledu, případně klimatická oblast. To že topíte občas ještě neznamená, že soustava si své teplo "cucne" i v kratším čase.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama