Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Komínový průduch - dehet?

Autor: Milan Sosík
Datum: 05.04.2021 18:17
uživatel: 101072

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5
Dobrý den,
chtěl bych požádat o radu.
Před dvěma lety jsem přešel na topení v automatickém kotli na uhlí.
Do té doby se topilo v kotli s denním roztápěním.
Mám komín s třemi průduchy. Nový kotel byl napojený do vyfrézovaného krajního průduchu. (foto)
Průduch na opačném kraji komína, na který byl připojený starý kotel, zůstal, stejně, jako prostřední, nevyužitý.
Teď k problému.
Již v loňském roce začal být na půdě ze zdiva na původně používaném průduchu cítit zápach po dehtu, omítka začala opadávat, je vlhčí.
Letos v patře, v místě, kde pokračuje původně používaný průduch směrem do sklepa, popraskala omítka. Při blížším očichání je z praskliny cítit zápach po dehtu. Mapy od dehtu nepozoruji. (foto)
Komín se mi směrem od hlavy dolů, kam je možné dohlédnout, nejeví jako zadehtovaný. Níže tomu ale asi tak bude. (foto)
Oba nepoužívané průduchy nejsou shora ničím zakryté.
Čisticí, výběrový otvor dehtujícího průduchu ve sklepě zůstal za novým kotlem, bohužel, nepřístupný.
Nevím, zda by pomohlo vybourat nad kotlem ve výšce cca 160 cm od podlahy do tohoto průduchu otvor k zajištění proudění vzduchu.
Nemůže být vše způsobeno vnikající vlhkostí otvorem do průduchu na komínové hlavě a tedy, zakrýt ho?
Děkuji za vaše názory.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jan Milata11.04.2021 21:14
Lenka Šmídová11.04.2021 20:19
Jaroslav Dítě05.04.2021 20:40
Pavel Wolf05.04.2021 20:15

Datum: 11.04.2021 20:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 134483
reakce na ...
Dobrý večer, já mám skoro stejný problém, po pořízení automatu jsem už po 2 měsících topení zaznamenala přesně co vy, akorát že mě se to projevilo tím že mám od shora až po půdo z venku potečený komín dehtem. Nechápu jen jednu věc proč mi kominík rovnou neřekl že budu mít takové problémy. Teď to řešíme budeme to muset vyvložkovat bohužel ne nerezem ale normálníma, protože nám bylo řečeno že by nám to tak za 3roky ten dehet nerez sežral.
A je to opravdu nízkyma spalinama jak tam píše pán.

Autor: Jan Milata
Datum: 11.04.2021 21:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127368
reakce na ...
Pokud bych vlozkoval, tak bych pouzil izostaticke vlozky. Jsou odolnejsi nez nerez. Nerez spatne snasi nizke teploty v komine. Vznikajici kondenzat s prvkama ve spalinach ji rozebira.

Autor: Pavel Wolf
Datum: 05.04.2021 20:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Při připojení AK je většinou doporučováno vyvložkovat komín. AK má podstatně nižší teplotu spalin a kotel začne ve zděném komíně dehtovat. U vyvložkovaného komínu se vložka nechladí jako stěna zděného komínu a tak nevzniká kondenzát a tím ani dehet.

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 05.04.2021 20:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Pokud krajní dva průduchy nepoužíváte, tak zřejmě v nich dochází ke srážení vzdušné vlhkosti a občas do nich i zaprší. Asi by to chtělo nějakou stříšku a v zimě občas provětrat. Co na to říkal kominík?

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama