Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

správné nastavení Bosch EasyControl CT200

Autor: Petr Blahůšek
Datum: 12.04.2021 22:37
uživatel: 125080

Fotogalerie:

Dobrý den, loni v létě jsme instalovali nový kotel, a to Bosch GC 2300iW 22/25 C. K jeho ovládání nám byl doporučen termostat Bosch EasyControl CT200, jehož "papírové" parametry se mi líbily. Nicméně při zahájení topné sezóny jsme zjistil, že jeho nastavení (respektive samotná ovládací aplikace) není pro mě úplně dobře srozumitelná a paradoxně jsem se setkal občas s až velkou jednoduchostí co se parametrů týče (například možnost nastavit jen několik plánovaných teplot pro daný čas v programu vytápění), ale zároveň s nesrozumitelnými pojmy - viz přiložená fotka. Bohužel ani Google nepomohl a nenašel jsem v podstatě žádný použitelný manuál. Zkušenosti máme takové, že kotel často "přetápí". Je-li nastavená teplota na 22 °C, kotel často topí na 23 °C, apod. Stejně tak si nevím rady s nastavením teplot.

Naše domácnost je půdní vestavba z přelomu tisíciletí, kde máme sice nově zrekonstruovanou a zateplenou střechu a vnější stěny domu, nicméně podlaha je nezateplená a tak "táhne" studený vzduch z mezipůdního prostoru. Byt má 120 čtverečních metrů a vysoké stropy. Dosavadní spotřeba plynu byla cca 1 300 m³ ročně (používáme i na vaření a ohřev teplé vody - pomocí kotle, bez zásobníku). V bytě jsou jen klasické (starší) radiátory, a to spíše poddimenzované, co se velikosti týče (v hlavní místnosti o 40 metrech čtverečních s vysokým stropem jeden radiátor 110 x 60 cm + v podstatě nepoužitelný malý - v jediném prostoru, kam je možné umístit kombinovanou chladničku)). Celkový počet radiátorů je 6 pro celou domácnost (4+kk, z toho v ložnicích jen 110 x 30 cm po jednom kuse).

Dá se i přes velmi kusé informace doporučit, jak cca nastavit body křivky a teploty? A jak například nastavení vlivu prostoru ve skutečnosti funguje? Dá se doporučit i přikoupení elektronických hlavic Bosch CT200? Osobně bych ji určitě neváhal dát na největší radiátor do hlavní místnosti (obyvák + kk), ale nevím, jestli to vůbec dává smysl u jednoho tělesa, které je navíc cca 1,5 m daleko od samotného termostatu.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 80   starší >>
Datum: 14.04.2021 18:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 133727
reakce na ...
Fotogalerie:
Podle návodu
https://www.bosch-thermotechnology.com/ocsmedia/optimized/full/o389061v52_6720889912.pdf
str 38/80 nelze nastavit maximální výkon pod 50% , tedy pod 12 kW
Jinde uvádějí optimální provoz při 8 kW (30% výkonu)
Je tedy jasné, že kotel celou zimu cykluje i kdyby měl spodní výkon 4 kW.
Pro zvýšení životnosti bych se zaměřil na správné nastavení celého systému. Tedy pokud zabere 100% prostoru, tak ještě ověřit rychlost cyklování.

Datum: 14.04.2021 20:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Rozumím asi jen částečně. Že je vhodné mít správně nastavený systém je jasné, i když otázka je, co si pod tím kdo představí... Sám úplně nevím a teprve začínám zkoušet, co to vlastně obnáší. Tomu "pokud zabere 100% prostoru" bohužel nerozumím, omlouvám se. Co má zabírat 100 % jakého prostoru?

Autor: Josef Vavra
Datum: 14.04.2021 21:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zkuste nastavit 100% prostoru a pokud to pomůže - tedy přestane přetápět, budeme řešit další. Tedy jak dlouho běží a zda nespíná moc často. Ideální je 2x 3x do hodiny. 20x do hodiny je špatně.

Autor: Ondřej jjj
Datum: 13.04.2021 20:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110009
reakce na ...
Prdte nato co tady píši, ani jeden tu regulaci nikdy nevidel nazivo :D
Proste jen mate nastaveny moc velky teploty

Udelejte 2 pokusy

1)snizte koncovy bod a max teplotu cca o 10C a 2 dny sledujte o kolik teplota v místnosti bude pretapet

2) zvednete vliv místnosti na max(to v mensich bytech nastavuju vzdy uspesne), nebude to pak uplne ekvitermni provoz ale regulace vic bere teplotu v místnosti a lip to bude fungovat (urco mit nastavenou teplotu kotle na vic jak 60C je blbost)

Autor: Mirek Svejda
Datum: 14.04.2021 09:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Máte pravdu, naživo jsem ho v ruce neměl. Stejně tak souhlasím, že má vysoké teploty. Tazatel by ale měl mít představu na jaké teploty topil a tak jsem se ho snažil navést kde to nastavit. Vliv prostoru se v regulacích řeší různě. V lepším případě regulace opravdu koriguje ekvitermní křivku. V horším případě prostor funguje jen jako OnOff termostat, kdy se prostě vypíná kotel. To je třeba u velice podobných regulátorů jako MIGO nebo eRelax. Proto bych bych preferoval menší vliv prostoru a přesnější nastavení ekvitermu. Další podstatná věc je správné nastavení hydraulického vyrovnání průtoků.

Autor: Jozef Homola
Datum: 14.04.2021 12:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Snažil jsem se zjistit něco k této regulaci podle zahraničí ale na videích se tam v podstatě nic kromě času a teplot nenastavuje.
Zato diskuze mají časté ohodnocení typu:
This is rubbish (bačkora, brak)
This is shit (hov..)
Not working properly (nefunguje)
Absolute joke (dobrý vtip)

Datum: 14.04.2021 17:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Tadle regulace je lepsi jak migo, v migu se nastavuje imaginarni krivka

Zatimco tady se dava krivka podobne jako v regulatoru cw400 od bosche nebo rc310 od buderusu tedy potrebuje teploty na zacatek krivky a pak na konec krivky a zbytek si dopocita.. tedy jediny vo u techto slozitejsich regulatoru je treba aspon nejak to nastavit zbytek zvladne sama.. coz za m3je lepsi nez tupek on/off regulator kde clovek u kondenzatu da 60C a tupe se kotel vypina

Ale je pravda ze navody jsou k prdu podobne jako u miga :D

Vyhoda jeste oproti migu je ze ekvitermi regulace jde vypnout v nastaveni a pak proste nastavit na kotli 60C a taky to bude fungovat dobre :) i tu teplotu trosku spocita a klidne bude topit na 50C i kdyz je kotel nastavený na 60C

Datum: 14.04.2021 17:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zadávání křivky formou patního a koncového bodu je zvyklost Boshe/Junkers. Proti Migu/eRelax od Vailantu je výhodou, že se aplikace nechá nainstalovat a v demo modu lze projít všechna nastavení. Pak jde alespoň trochu radit s nastavením a případně i převzít ovládání. To jsem již jednou dělal, ale fyzicky jsem tuto regulaci neviděl. U Miga/eRelax je demo mód k ničemu.

Datum: 14.04.2021 20:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za reakce. Problém je, že právě u samotného termostatu jsem na internetu nedohledal prakticky žádné informace, co se nějakého hlubšího nastavení ekvitermu týče. Po nějakém seznámením s tím, jak má takto řízený kotel fungovat, jsem právě čekal nějakou "složitou" křivku, se kterou půjde hýbat. Nastavení několika teplot mě proto překvapilo a s ohledem na to, jaké údaje na internetu dostupné jsou, jsem si s tím moc neporadil.

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 14.04.2021 21:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Pane Ondřeji. Podle diskuzi zde, tak soudím, že jste spíše přes plynové kotle a tak dám všetečnou otázku. Do teď jsem se domníval, že kotle mají vlastní regulaci s možností různého nastavení. Konstantní teplota, korekce teploty podle vnitřního termostatu, řízení teploty podle ekvitermní křivky a řízení podle ekvitermní křivky s korekcí podle vnitřního termostatu. Všechny tyto způsoby mají svoje pro a proti. Nyní se zde ale dozvídám o pokojovém termostatu, který se řídí jak podle ekvitermu, tak může provádět korekci podle vnitřní teploty. Co v tomto případě dělá kotel? to jeho jednotka pouze plní přání toho termostatu? Domníval jsem se, že pokud je teplota řízená regulátorem kotle, že má současně nastavená omezení pro situace kdy by nebyl schopen požadavek splnit. Zároveň má informaci o teplotě zpátečky a tuto hodnotu může započítat do výpočtu teploty vody pro zajištění požadavku. To ale zřejmě ten termostat již nedovede, leda, že by měl možnost získat z kotle tyto informace.
Můžete něco o tomto způsobu řízení napsat?

Datum: 15.04.2021 21:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nejsem sice pan Ondřej, ale pokusím se odpovědět. Každý kotel má v podstatě dvojí regulaci. Součástí kotle je regulace, která v podobných případech dostává pomocí nějaké datové sběrnice povely na jakou teplotu oběhové vody má topit. Tato regulace se snaží splnit požadavek, ale samozřejmě si hlídá mezní stavy, řídí ventilátor, oběhové čerpadlo, plynovku atd. Jen minimum kotlů umí v této základní regulaci ekviterm a nějaké složitější regulace. Spíše to bylo u starších kotlů. K tomu se přidávají různé typy regulací a teprve ty měří teplotu prostoru, venkovní teplotu a podle nastavení a režimu počítají, na jakou teplotu má kotel topit. V některých případech slouží i k nastavení nastavení a zobrazení stavu primární regulace. V případě CT200 to neumí. Takže nastavení např zde zmíněného omezení topného výkonu a anticyklační čas se nastavuje na panelu kotle.

Datum: 15.04.2021 21:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Kotel sam o sobe je blbej ten nema vubec nic a funguje prakticky jako jakykoliv jiny kotel(elektrickej, uhelnej) co obcas ma je zakladni ekvitermni krivka ale jen klasicka(jednoduse se nastavi treba krivka 1.5, u bosch kotlu se nastavuje na jakou teplotu topi pro 20C venku a na jakou pri -10C a udela si krivku)

Zjednodusene kotel dostane pokyn, nastartuje na spodni vykon, vnem je par minut pak zvedne vykon az se teplota vody blizi na nem nastavene(nebo te teploty co mu rekne regulator) a az se k ni bude blizit.. rekneme ze ma topit na 60 tak cca u 55C zacne snizovat vykon u 59C uz bezi na minimalni vykon(nebo na takovy co je treba) pak o par stupňů pretopi a vypne a jede anticyklacni cas, u bosch/siemens regulaci jeste spina krome casu jeste kdyz je splnena podminka ze teplota v topeni klesne o stupne co se nastavi

Pak tu jsou termostaty a regulatory,.. termostat on/off ho jen trapne zapina a vypina a kotel topi tak nejak priblizne jak sem psal

Pak regulatory.. ty uz umi praveze kotli říct na jakou teplotu maji topit, umi rikat jaky vykonem ma kotel topit, umi říct kotli ze ekviterma co je nastavena pretapi a umi jeste vic změnit teplotu proste s kotlem komunikuji a meni mu nastaveni

Viz navod regulace k cw400, ta je chytrejsi nez tendle v topiku termostat a umi:
1)Způsob regulace > řízeno podle teploty prostoru: Teplota prostoru je řízena pomocí přizpůsobení teploty na výstupu. Regulační chování je vhodné pro byty a budovy s většími výkyvy zatížení.–
2)Způsob regulace > Teplota prostoru výkon: Teplota prostoru je řízena pomocí přizpůsobení tepelného výkonu zdroje tepla. Regulační chování je vhodné pro byty a budovy s menšími výkyvy zatížení (např. volně stojící domy)
3) ekviterma

Datum: 13.04.2021 17:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nejprve se pokusím vysvětlit význam parametrů
Vliv prostoru - minimální vliv znamená, že regulace se nezajímá o interní teplotu a ovládá teplotu kotle jen podle venkovní teploty. Regulace se tedy řídí jen ekvitermní křivkou a s tím souvisí nutnost nastavit správně patní a koncový bod křivky. Naopak maximální vliv prostoru znamená, že se prakticky nepoužívá externí teplota a řídí se primárně jen interní teplotou. Regulace se v podstatě chová jen jako jednoduchý OnOff termostat. Je to zřejmě stejné, jako pokud si na předchozí stránce vypnete ekviterm. Já bych nastavil minimální vliv prostoru, v průběhu topné sezóny bych optimalizoval nastavení ekvitermní křivky a pak bych vrátil vliv prostoru na cca 25 až 50%.

Typ vytápění - to je jasné. Pokud máte radiátory, nastavíte radiátory. V regulaci se tím nastavuje dynamika a typ ekvitermní křivky.

Patní bod křivky a Koncový bod křivky - pokud se používá ekvitermní regulace, tak závislost mezi venkovní teplotou a teplotou kotle se řídí ekvitermní křivkou. Ta je určena dvojicí bodů určující sklon křivky. Při nastavování je nejjednodušší řídit se jednoduchým pravidlem. Pokud je venku nad nulou koriguje se interní teplota korekcí patní teploty. Pokud je tedy interiérová teplota nízká, zvýší se teplota patního bodu a opačně. Pokud venku mrzne, koriguje se interiérová teplota koncovým bodem. Musíte si uvědomit, že interiérová teplota se při nastavení minimálního vlivu ignoruje. Po první topné sezóně si hodnoty obou bodů opište. Ty v podstatě charakterizují typ a TZ budovy. Tyto hodnoty Vám nemůže nikdo poradit. Pokud jste tam topil, tak by jste měl mít přehled, jakou teplotou na kotli topíte při pořádných mrazech a naopak jaké teploty jste nastavoval v přechodném období. To jsou v podstatě ty dva body křivky. Neboli jaká má být teplota oběhové vody pokud mrzne (koncový bod) a jaká má být teplota v přechodném období (patní bod) Pak si nastavte vliv prostoru na vyšší hodnotu. Tím si zajistíte, že regulace bude používat interní teplotu pro korekci výkonu kotle.

Minimální teplota přívodu - omezení minimální teploty. Pro poddimenzované radiátory bych dal cca 40C.
Maximální teplota přívodu - omezení maximální teploty. To musíte vědět sám na jaké teploty topíte v mrazech. Nastavil bych cca 60C

To, že kotel přetápí obvykle znamená, že je nastavený velký výkon (vysoká křivka) a pak dochází k překmitům. Dávat elektronické hlavice je jen vyhazování peněz. Po nastavení ekvitermu použijte jen normální termostatické hlavice do prostoru/prostorů, kde jsou velké externí zisky (kuchyně). Termostatické hlavice se neosazují do pokoje, kde je termostat. Doporučená umístění termostatu najdete v manuálu případně v manuálech k jiným regulacím. V každém případě není vhodné umístění u oken. Podkládání termostatu polystyrénem je nesmyl.
V přechodném období sledujte četnost spínání kotle. V případě předimenzování kotle může docházet ke zblému cyklování, kdy kotel zapaluje každých pár minut. To je samozřejmě špatný stav je je nutné upravit nastavení kotle. Podle Vámi udané spotřeby by s tím neměly být problémy, ale taky to určuje jak je kvalitní regulace. Já tento kotel neznám a nevím jak si v podobných případech poradí.
Jen doplním malé vysvětlení. Vávra nechápe ekviterm a používá brutálně předimenzované kotle. Proto Vám doporučuje v podstatě vypnutí ekvitermu. Normální regulace a normální lidi používají ekvitermí regulaci, protože zajistí stabilní komfort bez překmitů. Samozřejmě podmínkou je, že máte nepředimenzovaný kotel, který pak může používat modulační rozsah kotle.

Datum: 13.04.2021 19:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkujeme za nádherný elaborát, kdy jste mnoha slovy napsal, že nic nevíte.

Datum: 14.04.2021 21:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Opravdu mockrát děkuji, že jste si dal tu práci a podrobně vysvětlil. Hodně mi to pomohlo pochopit ty údaje, které jsem většinou vídal v jiné formě (grafy). Zkusil jsem upravit nastavení dle Vašeho doporučení a následně ještě večer trochu poupravit a uvidíme. Nechám to tak pár dní a pak případně zase upravím, ať to má trochu vypovídající hodnotu. Při nastavení nulového vlivu prostoru každopádně teplota drží na stejné hodnotě, takže bychom alespoň mohli topit "racionálněji". Nastavení mám teď následující: Vliv prostoru 0, typ vytápění otopné těleso - to je jasné, patní bod koncové křivky 35 °C, koncový bod 60 °C, min, teplota přívodu 45 °C a maximální teplota přívodu 60 °C.

Co se zkušeností s topením týče, tak ty právě spíše sbírám - předchozí kotel (Dakon Dua) už moc nefungoval a byli jsme rádi, že s námi ještě několik let doklepal a doma bylo teplo, nehledě na trochu vyšší náklady. Vůbec ani netuším, jaké tam byly nastavené teploty a kde se nastavovaly. Kotel ale byl v takovém stavu, že už nemoduloval - jel buď na 0 %, nebo naopak 100 % výkonu. Začal modulovat až po nějaké dílčí opravě, po které ale už následovala výměna, jelikož to byla časovaná bomba.

U těch šíleně drahých "chytrých" hlavic od Bosche jsem si sliboval to, že by se dala dokonale nezávisle řídit teplota v místnostech, nehledě na dalších vlivech (včetně našich malých dětí, které si s nimi pochopitelně rády hrají...). Navíc by šlo velice šikovně nastavovat tepelné programy pro jednotlivé místnosti (například dětský pokoj přes den 23 °C, od 20:00 pak 19 °C, zatímco obývací pokoj sice stejné teploty, ale 19 °C až od půlnoci... To je nesmysl? Nemluvě o komfortu ovládání z aplikace.

Další otázka, která se mi s tímto tématem znovu dostává na mysl, je teplá voda. Není lepší nechat kotel "pracovat" co nejefektivněji a vodu ohřívat v bojleru? Vím, že tato otázka měla být řešena již dávno, ale systém v bytě jsme takto zdědili.

Datum: 15.04.2021 11:14 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud chcete vyhazovat peníze, tak si ty hlavice kupte. Podobně pitomý nápad jsem taky realizoval a po pár letech vyhodil.

Datum: 15.04.2021 19:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Souhlasím, ty hlavice jsou pro němce co neresi cenu, lepsi je seridit ekvitermu tak aby v místnosti kde je termostat teplota sedela a kdyby to nahodou nekde jinde pretapelo tak seridit prutok nebo dat obyc termohlavici..

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 15.04.2021 20:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Odpovíte mě takyna dotaz z Datum: 14.04.2021 21:55

Datum: 15.04.2021 21:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mohu Vám k tomu něco říci. Plynový kotel moderní a modulující má stavitelnou teplotu výstupu tedy vody a to až s neuvěřitelnou přesností je schopen dodržet. Tedy přesně na °C. To má dané uživatelem nebo ekvitermem. K tomu má zabudovanou regulaci PID, která velmi efektívně a rychle reaguje na poruchové veličiny na vstupu zpátečkou. Tam se mění jak teplota, tak množství vody. Aby se kotel nerozkmital, tak vyhodnocuje i rychlost změny a udělí pokyn do plynové armatury kolik plynu má pouštět aby se na výstupu udržela konstantí teplota. To například u atmosférického kotle, který má krokový motorek "řekne" na jakém kroku se má zastavit nebo přesunout. Těch kroků má přes cca stovku. U Kotle s plynovým mixerem říká dmychadlu jakými otáčkami má jet a v hrdle nějaké restrikce (clona, dýza, venturiho trubice) je odveden tlakový signál (pneumatická vazba) na membránu v plynové armatuře. Změnami v nastavení kotle se dají omezit krajní hodnoty rozsahu modulace. Pokud kotel není schopen už snížit množství plynu, tak se na chvíli odstaví a počká na chladnější vodu aby do toho "schodku" mezi vstupem a výstupem "vecpal" minimální výkon.

Datum: 15.04.2021 21:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nevsim sem si, moc se to zaspamovalo, uz sem se pokusil odpovedet

Datum: 15.04.2021 13:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Termohlavice jsou vynikající možností jak topit přesně tolik, kolik kde potřebuji. Automatické noční útlumy lze řešit naprogramovaným vypnutím provozu na noc. Mám běžné provedení s omezením krajních hodnot. Jak to celé pracuje popisuji v edukačním příspěvku
https://forum.tzb-info.cz/148649-jak-precizne-funguji-termohlavice
Horký vršek radiátoru působí dojmem lepšího vytápění, než když topí celý radiátor. Prostě sáhnete a je horký, aniž nějak výrazně topí. Navíc to prospívá účinnosti kondenzačního kotle.
K úplné dokonalosti jarních dnů chybí sledování oblačnosti. Když v 6 ráno začne svítit slunce, je jasné že stejně dojde k přehřátí. Proto bych potřeboval ranní ohřev ani nezapínat. Ale "nejsou lidi".
Můžete se inspirovat, v grafech se vyznáte. Jen u těch elektronických hlavic pozor na hlukové projevy. Osobně jsem do nich nešel.
Dále platí pravidlo, že každá ženská chce jednoduché ovládání. A to splňují právě ty obyčejné.

Datum: 13.04.2021 14:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Předběžně lze doporučit dát vliv prostoru na 100% a podívat se, zda je termostat ve výšce alespoň 1,5 m.
Pokud tyto kroky nepomohou, pak ještě termostat dát na tenkou polystyrenovou desku pro snížení vlivu teploty zdi za ním.
Samozřejmě to chce kotel seřídit, protože celou zimu cykluje. Vše můžeme provést v několika krocích. Postupně se tak stanete lepším odborníkem, než byl Váš montér.

Datum: 14.04.2021 20:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zatím jsem ještě úplně nechtěl zlomit hůl nad tím ekvitermem a chtěl bych to sladit tak, aby bylo doma dobře a kotel jel efektivně a co nejdéle spolehlivě. Termostat je 150 cm vysoko, a to asi 5 m od nejbližšího okna. Místo asi problém nebude. Je tedy pravda, že cca metr od něj je sporák, ale nějaký vliv při dlouhém vaření jsem nepozoroval.

Seřídit kotel myslíte v servisním menu?

Datum: 12.04.2021 23:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vám bych doporučoval vyzkoušet prostorový termostat ON-OFF se stavitelnou hysterezí a basta. Na kotli nastavíte teplotu vody zhruba podle období a potřeb výkonu radiátorů. Žádná hlavice na radiátoru vám výkon nějak výrazně zvýšit nemůže. Je tam především proto aby výkon tělesa při vnitřních ziscích omezovala. On už ten kotel se svým výkonem je problém, protože to co vytápíte je byt a v té spotřebě je zahrnuta TUV a vaření, takže roční spotřeba na topení jde pod 1000 m3. Ten výkon jaký kotel v daném čase vyrobí (množství spáleného plynu) musí soustava odebrat a předat do prostoru. Jiná možnost není. Jinak bude kotel "divoce cyklovat" a radiátory nemůžou jít naplno. Jak dlouho se udrží běžně kotel v chodu? Kolik minut než jej odstaví něco.

Datum: 14.04.2021 20:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
No těžko hodnotit. Přestože se snažím topení vnímat poslední rok více, než asi běžný a tématem naprosto netknutý uživatel. Jasné je, že po instalaci kotle jsme zaregistroval, že kotel běží daleko častěji. Ale zase to srovnávám se špatně fungujícím a stařičkým Dakonem DUA. Ten spínal opravdu pořád a topil maximálně řekněme 10 vteřin (vyjma teplé vody, samozřejmě). Bosch teď běží v podstatě kdykoliv jsem v komoře (kde kotel je) a vypíná opravdu jen když je požadavek na vodu, jinak si toho moc nevšímám. Když jsem teď lehce změnil nastavení a nechal kotel pracovat jen podle vnější teploty, jede opravdu stále a dle výkonové křivky v EasyContorol na cca 25 % výkonu. To by se mi zdálo jako velice pozitivní.

Datum: 14.04.2021 21:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
p. Petr Blahůšek

Opravdová kontrola chodu kotle je, že když hoří tak si u plynoměru stopněte za 60 sekund spotřebu plynu. To má velkou vypovídající hodnotu. Když to změříte, tak víme na beton jakým příkonem v daném okamžiku pracuje.

Další údaj může být jak dlouho dokáže v kuse hořet, tedy kdy odebírá plyn (kolik minut nebo hodin). Pro běžného uživatele může být těžké zjistit zda kotel byl vypnut nějakou ochranou nebo termostatem.

Datum: 14.04.2021 21:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Snažil jsem se popsat, co znamenají jednotlivé volby v nastavení. Spíše napište čemu nerozumíte. Ekvitermní křivka se nikdy nezadává jako nějaká složitá křivka a prakticky vždy se zadává jen dvojicí bodů. S tím, že u regulace Bosh se zadává počáteční a koncový bod. U většiny jiných regulací se zadává posun křivky a sklon. Pokud kotel topí při současných teplotách bez přerušování, tak nemusíte šahat do nastavení kotle. Buď Vám to servisák nastavil, nebo si s cyklováním při malých výkonech umí poradit regulace. Spíše je velice vhodné nastavit průtoky radiátory. Na armaturách radiátorů je nějaká možnost jak omezit průtok radiátory. Je ale více možností, takže bez fotek se nedá poradit kde se to nastavuje. Účelem je nastavit takové průtoky, aby všechny radiátory měly stejný a co nejvyšší teplotní spád. Nejjednodušší je pořídit si infrateploměr a v ustáleném režimu měřit teploty na spodních vývodech radiátorů. Tam, kde jsou nejvyšší teploty se omezí průtok. Po ustálení opět zkontrolujete teploty a upravíte průtoky. To opakujete tak dlouho, až jsou na všech spodních vývodech srovnatelné teploty. Psal jste, že tam máte nějaké malé radiátory. Ty mohou fungovat jako hydraulický zkrat. Tím se do kotle vrací horká voda a výrazně se snižuje účinnost kotle. S původním kotlem to bylo jedno. KK potřebuje mít co nejniží vratnou teplotu.

Datum: 14.04.2021 22:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díky, již jsem stačil reagovat na Váš příspěvek. Neřekl bych, že co se aplikace týče, tak je ještě něco, čemu bych vyloženě nerozuměl. Chybí mi tam teda ještě spotřeba plynu, kterou aplikace má také umět (a oddělila by se tak spotřeba na vaření od topení a ohřevu vody), ale to asi nepodporuje tento "základní" kotel.

K tomu zkoušení a testování, jak píše i kolega výše, tak to už bych skoro snad přenechal někomu zkušenějšímu, který například rovnou řekne (po zhodnocení prostoru), že jsou radiátory poddimenzované, na špatných místech... Mně se to tak zdá, vzhledem k velikostem stropů a podlahy.

Kotel netopí tak, jako před úpravou nastavení, kdy opravdu lítal výkon ke 100 %, ale bez přerušení to také není. Teď to sleduji, když už děti spí a voda se nepoužívá, a kotel stejně po pár minutách vypne. Ty cykly, kdy jede, jsou cca 5 minut dlouhé, stejně tak zhruba i doba vypnutí kotle. Nicméně i tak je znatelné, že používá nižší výkon, cca těch 20 %, jestli je to možné (nevím, jak moc se dá křivce v aplikaci věřit). On by to kotel "uměl" i říct, ale do servisního menu se předpokládám nedostanu.

Datum: 14.04.2021 22:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
O tom, že kotel cykluje není pochyb. Můžete pro naši orientaci udat spotřebu plynu za těch 5 minut nebo taky za 24 hodin. Děkuji předem.

Datum: 15.04.2021 23:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jozef Homola: To děkuji já za snahu pomoci! Spotřeba za 24 hodin je přesně 5,2 m³.

zobrazuji 1 - 30 z 80   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama