Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

multisplit klimatizace - může v jednu chvíli topit i chladit?

Autor: Petr Ryšavý
Datum: 17.04.2021 08:42
uživatel: 134524

Dobrý den, buduji si v obytném domě malou serverovnu. Příkon serverů je cca 1kW. Zatím to chladím otevřeným oknem, ale na léto budu muset pořídit klimatizaci. Klimatizování v létě je mi jasné a stačí mi na to obyč klimatizace. Ale přišlo mi škoda odpadního tepla v zimě. A tak přemýšlím na multisplit klimatizaci, kdy víc vnitřních jednotek zapojím na jednu vnější. Dokáže mi někdo poradit?
1. dokáže multisplit klimatizace s jednou venkovní jednotkou, na jedné vnitřní jednotce chladit a na ostatních topit?
2. jestliže ano, jak je to s energetickou bilancí? Ve smyslu, jestli se spotřebovaná energie na chlazení a topení v jednu chvíli sčítají, nebo odečítají.
Jasně napadlo mě, že stačí v zimě v serverovně honit vzduch mezi serverovnou a obytnou částí, ale serverům dělají nejlépe teploty někde okolo 20°C a to nevím jak bych vyřešil bez aktivního chlazení/topení. Děkuji.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jaroslav Šalý23.04.2021 14:54
CVB Ventilátory23.04.2021 13:28
Petr Ryšavý20.04.2021 13:25
Jiří Kubíček18.04.2021 23:00

Datum: 23.04.2021 13:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130306
reakce na ...
Dobrý de,
bohužel u multisplitu nelze současně chladit a topit. Tato možnost je u třítrubkového VRV systému.

Autor: Jaroslav Šalý
Datum: 23.04.2021 14:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127876
reakce na ...
nebo také KOMPAKT FRIGOTECH

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 18.04.2021 23:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, nedokáže, není to podle mne možné, ta venkovní jednotka, ve které je kompresor, buď běží v režimu chlazení nebo v režimu vytápění, nemůže zároveň běžet v obou režimech. To jedině, že by existovala nějaká venkovní jednotka s více kompresory a o tom dost pochybuji. Navíc většinou vychází levněji řešení, kdy má každá vnitřní jednotka svou venkovní, ale z různých důvodů se často raději volí multisplit.

Autor: Petr Ryšavý
Datum: 20.04.2021 13:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 134524
reakce na ...
Děkuji, za odpověď. Je fakt že splitová klimatizace při změně z chlazení na topení prvně něco někam přečerpává a teprve pak změní režim. Jen jsem trochu doufal, že čas pokročil a že by se s tím celý multisplit systém popral. Asi to u mě dopadne přenosnou klimatizaci, kdy přes léto výdech vystrčím ven z domu a v zimě do koupelny a udělám nějaké průduchy aby vzduch mohl cirkulovat. Nebo neporadí mi někdo lepší způsob jak nejlépe serverovnu v rámci obytného domu v zimě chladit? (a využít odpadní teplo)

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama