Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

svody vody

Autor: Dušan Zvěřina
Datum: 19.04.2021 11:25
uživatel: 134514


Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
Dobrý den,
Koupili jsme starší dům (cca 10let, my jsme zde 3 roky, bungalov cca 80mxm). Mám dotaz ohledně okapů. Nejsou zde udělané gajgry a odtok pryč, ale svody končí vytočením od baráku cca 15cm nad zemí. Voda tedy stéká přímo do kamínkové drti, která je klasicky kolem domu ohraničená obrubníkem. Je toto problém (fušařina)? Může to do buoudcna fungovat?
Jedna strana doma je svedena do IBC a pak případně pryč, jedná se tedy jenom o svody svody na čelní straně domu.
Nepozoruji, že by voda u domu dělala nějakou zásadní neplechu, pravda je, že na dané straně jsou pozorovatelné mapy, viz foto, nicméně ty jsou tam i v době sucha a jsou neměnné, soudím tedy spíše na vyšusování barvy fasády nez vhlkost.
Předem děkuji
DZ

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Dušan Zvěřina19.04.2021 16:54
Ondřej Miňovský19.04.2021 16:41

Příspěvky
Autor: Ondřej Miňovský
Datum: 19.04.2021 16:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131011
reakce na ...
Pane Zvěřino,

nevím jestli ty obrázky "čtu" zcela správně, ale vidím tam betonovou obrubu a jakousi geotextilii, která odděluje trávním od toho kačírku. Rozumím tomu správně?
Jestli ta geotextilie v kombinaci s obrubníkem odděluje (téměř) nepropustně dům a vaší zahradu, pak se opravdu jedná o fušeřinu, nebývalých rozměrů, asi jako kdybyste si zakasal pláštěnku dovnitř holínek.

Možná to ale zachránili odvodněním pod kačírkem. Což se dělá a naopak je to osvědčené řešení. Okapový svod se ale potom zaúsťuje rovnou do drenážního potrubí, které obyčejně vede kolem celého domu, a nenechává se "cedit" zkrz kačírek, to ale bude spíš záležitost "know-how" konkrétního stavitele.

Poznal byste to tak, že odhrabete kačírek a měl byste narazit na perforované potrubí, nebo husí krk minimálně o rozměru okapu.

Zdravím Vás,

O. Miňovský

Autor: Dušan Zvěřina
Datum: 19.04.2021 16:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 134514
reakce na ...
Dobrý den,

děkuji za odpověď. To co vidíte za obrubou (smerem pryč od domu) jsou pouze chodníčky (maximálně 10-15cm, hluboké). I před nimi ale voda ze svodu tekla pouze do vnitřní strany obruby, tedy přímo do ohraničení domu. Jaký tedy mohou být dodatečné chodníky ještě na toto vliv?

Jinak kamínky pod svodem zkusím odhrabat, ale mám pocit, že nenaleznu co píšete.
Děkuji
DZ

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama