Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Kohout na vstupu vody do objektu

Autor: Radek klim
Datum: 20.04.2021 13:06
uživatel: 127618


Zdravím.

Prosím poraďte, jaký dát uzavírací kohout na vstupu vody do rodinného domku.

Čeká mě výměna starých železných rozvodů ve sklepě rodinného domku. Začnu na vstupu do objektu kde je uzavírací kohout, T s vypouštěcím kohoutkem a další uzavírací kohout, vše cca 40 let starý. Představa je vyměnit kohouty za kohout s vypouštěcím ventilem a druhý kohout, pak dát mosazný šroubení (spojku) a po něm přejít na PPR potrubí. Vypouštěcí kohoutek bych tam už nedával. Mosazný šroubení tam chci dát kvůli budoucí rozebíratelnosti a výměně kohoutů.

Váhám, zda kvůli spolehlivosti použít šoupě nebo kulový kohout. Jak jsem koukal, tak u šoupěte se nedělá výpustný ventil, u kulového kohoutu ano. Zase šoupě mi připaddá jako nezničitelný, jedině kde může být problém je zarůstání a těsnění kolem osičky.
V případě nutnosti lze uzavřít přívod vody před hodinama ve vodoměrný šachtě nebo na ulici kohoutem vodáren (snad je funkční).

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Ondřej Miňovský20.04.2021 15:03
Jozef Homola20.04.2021 15:02

Příspěvky
Autor: Ondřej Miňovský
Datum: 20.04.2021 15:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131011
reakce na ...
Pane Radku,

šoupátko se dává většinou do země v kombinaci se zemní tyčí a poklopem do asfaltu nebo šachtičky do nezpevněné plochy.

Kdybyste se tom šoupěti trval, hawle vyrábí za tepla lisované v mosazi viz:
https://img.hawle.cz/files//documents/kat_vo//J4_1_2.pdf (listujte až dolů)

Na stranu spotřebitele se ale podle mě lépe (a levněji) uplatní klasický sedlový ventil nebo kulový ventil, oboje se běžně vyrábí s vypouštěcí odbočkou. Sedlový ventil má tu výhodu, že když kape, tak ho sundáte, vyměníte ucpávku hřídele a dalších pár let o něm nebudete vědět.
Naproti tomu kulový ventil má minimální tlakové ztráty, ale zato je neopravitelný, ale jejich cena je trvale dostupná). Takže já bych vám s klidným srdcem doporučil kulový ventil.

Použít můžete s úspěchem oba typy, jsou to časem prověřené technologie.

Vyvaroval bych se ale zdvojování kohoutů, pakliže to není nezbytně nutné. Ventily budou naprosto drtivou dobu vlastní životnosti otevřené, zavírat budete, jen jeden (ten s vypoušťákem) a ty ostatní vám jen budou vyhnívat do vody, kterou pijete. Nezapomeňte, že ještě máte (pravděpodobně) před vodoměrem jeden ventil (šoupě) a pak máte určitě ještě šoupě za odbočkou z hlavního řadu. Takže kdybyste potřeboval měnit armatury v celém domě, ještě pořád si budete mít jak uzavřít hl. přívod vody.

Jestliže chcete řešit přívody vody do domu s rozumem, doporučil bych se spíše zamyslet nad potřebností redukčního tlakového ventilu. Případně oddělovacího zpětného ventilu.

Čímž zabráníte (omezíte) vlivu potenciálně nebezpečných poklesů tlaku v hlavním řadu.

OMI

Autor: Jozef Homola
Datum: 20.04.2021 15:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Docela zajímavý dotaz a tak zkusím "širší pohled".
Na ventil jako takový musíme pohlížet z mnoha hledisek, například:
- cena
- konstruční složitost
- velikost zástavbového prostoru
- kavitační činitel
- schopnost uzavírat kapaliny silně znečištěné
- snadnost údržby nebo "bezúdržbovost"
- místní tlaková ztráta
- ztráta těsnosti

Jiné hledisko:
- ventil škrtící
- ventil uzavírající
- ventil regulační

Šoupě se v průmyslu používá hlavně u větších průměrů potrubí, není potřeba velká síla, není možné "v sekundě" uzavřít stovky metrů rozběhnutý sloupec vody a způsobit tak prasknutí poptrubí (Žukovského ráz). Umožní citlivou regulaci.

Doma spolehlivě vystačíme s jednoduchým kulovým ventilem, který uzavře hned, nemá při otevření téměř žádnou trvalou tlakovou ztrátu a má nízký kavitační činitel. Je té nejjednodušší konstrukce a to leštěná nerezová koule snadno utěsnitelná s plnoprůtokovým otvorem. Ventil nezabere moc místa (do stran).

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama