Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Kurenie peletami

Autor: Michal Takács
Datum: 26.05.2021 14:45
uživatel: 108038

Takže včera som nekuril horakom do nadrže ale šlo sa s akumulačnej nádrže. Dnes ráno bola minimalna teplota z AN 40 stupňov. Rano bol zásobnik prázdny a nasypal som doň len 2 vrwcia peliet teda 30 kg. Po príchode z práce je AN nabitá na 90 stupňov a stále zostávaju v zásobniku pelety. Tak si myslim že spotreba na vykurenie akumulačnej nádrže je v poriadku. Upravil som teploty t. j. Denná teplota na 23 stupňov a nočna na 22.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 142   starší >>
Datum: 19.06.2021 09:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Teda záver od niektorých majstrov kúrenárov je žiadny. Aby som bol úprimný zistil som, že ľudia si tu skoro nadávajú, a jedine pán Díte mi vedel poradiť. Urobím to a uvidíme, či to bolo správne riešenie. Vaše prwstuoy tepla a výpičty sú mi na prd. Ja potrebujem odstrániť spotrebu peliet na minimzm čím skôr.

Autor: Josef Vavra
Datum: 19.06.2021 09:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 133727
reakce na ...
Nikdo není jasnovidec. Ani já, a to mám opravdu předpoklady věci chápat. Vyloučil jsem Vám počasí, vyloučil jsem nízkou účinnost kotle. Teď naopak po Vás chci prokázat vliv stropu. Za svá doporučení totiž NESU ZODPOVĚDNOST.
Pro některé je to tady hospoda, kde se kecá co je namane.
Je tedy na Vás, zda těch pár kroků provedete.
Pan Dítě řekl jinými slovy totéž, co už po Vás chci před třemi týdny. Za to ho chválím. Nejspíš má i lepší zkušenosti s opravdu mizernými stavbami.
U mně i to jednoduché podbití vypadá na rozumnou izolaci. Ale uvidíme z denního průběhu.

Datum: 19.06.2021 11:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Takže páni, prosim Vás ukludnite sa!!! Výpočty sú mi na prd, ja potrebujemvedieť, keď oteplím strechu, koľko ton peliet sa dá ušetriť.

Autor: Jozef Homola
Datum: 19.06.2021 11:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
p. Takács

Obyklé rozvahy nad přínosem opatření se dělají podle tzv váhových koeficientů nebo procent.

Dám příklad domu typu "C"
ztráta
- okny 14,3%
- infiltracemi 10,1% (je tam i větrání)
- stěnami18,9%
- podlahou 34,1% (je v tom sokkl, sklep a jiné)
- stropem 22,6%

Podle těchto procent si rozdělte peletky na hromádky a už mužete soudit když nějakým opatřením ty procenta dané kategorie snížíte kolik z té hromádky ušetříte.

Podle tohoto si můžete udělat vlastní mustr.

Datum: 19.06.2021 11:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jak vidíte tak zde to "obvykle" neplatí. Také jsem ze začátku odhadoval strop jako 0,5 W/m2K a skutečná spotřeba je dvojnásobná.
Proto hledáme OBJEKTIVNĚ chybu. Ne se jen něco domnívat. Z odkazu
https://forum.tzb-info.cz/149969-kurenie-peletami/vsechny-prispevky#text47
můžeme doplňovat, co si myslíte že je jinak.

Datum: 19.06.2021 11:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Takže si mám pelety deliť. Ja uvažujem otepliť strop, teda na pôjde pod strechou. Myslíte keď dám pod strechu polystirén a podlahu na pôjde nezateplím, lebo je keramická, že tiež môžem znížiť tepelné straty??

Datum: 19.06.2021 11:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Na podlahu zapomeňte, tou odtéká minimum. Začněte zjištěním toho stropu a střechy.

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 19.06.2021 12:11 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Taky mě z té podlahy málem kleplo.

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 19.06.2021 12:22 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
je potřeba číst vše. Pan Homola hodnotil ne jenom podlahu, ale i suterén, kde předpokládá určité vytápění. Jinak bych u prosté ztráty podlahou také počítal méně. A pokud není sklep vytápěný, tak ztráty podlahou u podsklepeného objektu budou vyšší, nežli u domu bez podsklepení.

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 19.06.2021 12:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Já se zase na to dívám tak,že sklepy nejsou ztráty,ale vytápění dalších užitných prostor,čili vůči bungalovu mám větší objem domu.

Datum: 19.06.2021 12:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pán Jaroslav pod domom je práčovňa, sklad zemuakov. Kotolňa, pivnica na potraviny, jedna obytna miestnosť, garáž. Takže celkom v pivniciach sa kúrilo iba v garáži a Slovenskej izbe. Čiže iba 2 radiatory.

Datum: 19.06.2021 17:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Michal Takács

Suterén si musíte představit jako takový "vysavač tepla" zvláště ve vašem případě. Je celkem jedno jestli tam topíte nebo ne. To své teplo si vycucne z prostoru kde se nachází. Tepelné odpory minimální a teplota v zemině na Liptově je určitě nižší než "Galantě". Ten váš suterén je neobvykle vysoko a bez jakékoliv izolace. Pro názornost co mám na mysli. Taky jsem zateploval dodatečně sokl a to nemám suterén. Doteplil jsem povalu a mám v grafu kolik to přineslo úsporu v m3 plynu. Pokud máte zájem můžu dát k dispozici

Datum: 19.06.2021 17:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak jsem obešel střechu v 15:30 a naměřil následující:
Povrch tašek 76°C
podbití 50°C
podlaha půdy 40°C
strop podkroví 31°C
Podbití s podlahou je svázáno sáláním s konstantou 6,5 W/m2K a dolů tedy protéká cca 60W/m2
Podbití a střecha vychází na 2 W/m2K, strop podkroví - asi nějaká prkna, beton, škvára vychází na 6 W/m2K. Celek pak vychází na 1,3 W/m2K
Nezateplený strop je tedy ekvivalent 3 cm polystyrenu.
Ztráty zeminou zdaleka tak velké nejsou. Nepřesahují 12W/m2 i na udusané hlíně.
Až si pořídíte ten teploměr, tak si je sám ověříte. Ve sklepě mám bez jakéhokoliv topení v lednu 18°C u stropu a 16°C podlaha. To je topný výkon 12W/m2.
Přes strop (pokud ho máte stejný jako já) s 1,3 W/m2K při rozdílu teplot 25 stupňů ztrácíte 1,3 x 25 = 33W/m2
Je tedy jasné, že nejdřív zateplíte strop a pak stěny. Podlahu zateplovat nebudete, pokud ty sklepní prostory chcete užívat. Bylo by to kontraproduktivní, teplo byste musel dodat jinak - víc by topily ty radiátory ve sklepě.
Co se děje v zemině netuší ani profesionálové
https://stavba.tzb-info.cz/prostup-tepla-stavebni-konstrukci/10182-teplotni-pole-v-zemine-pod-podlahou-teorie-a-skutecnost
natož nějaký Homola. Jako obvykle se opět mýlí....

Datum: 19.06.2021 12:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Takács. Neznám vaše podkroví a pokud do něho nechcete dělat půdní vestavbu, tak bych izoloval strop a krov nechal větrat. Je to menší plocha a rozhodně jednodušší provedení. jenom u použití prodyšných a navlhavých materiálů musíte na strop dát parozábranu a vrstvu u jakékoli izolace větší, než 20cm. Pokud by jste chtěl mít jistotu, tak jste si měl v zimním období nechat dům proměřit termokamerou a hned by jste měl jasno a možná i spočítanou předpokládanou úsporu u jednotlivých opatření.

Datum: 29.05.2021 15:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Teda laicky sa pýtam. Môžem dať nafúkať na strop podotýkam že z keramickýchnosníkov teda môžem dať na keramický stropnafúkať na pôjd izolačnu penu po ktorej by sa dalo chodiť??

Datum: 29.05.2021 16:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jak je to s cenou, jak je to s difuznim odporem? Není jednodušší parozábranu, položit vatu a na to prkna? Pan Dítě říká dobrou variantu s polystyrenem, tam je snad difuze v pořádku i bez parozábrany.

Datum: 30.05.2021 10:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pán Jozef chcem sa opýtať takže podľa diskusie tu na tzb. info mám kúrenie v poriadku? Môj názor je že ano. Pelety dávaju dosť tepla a ja by som povedal, že aj navyše. V dome nie je potreba kúriť na 24 až 25 stupňov ale v mínusových teplotach sa nám tých 22 až 23 zdalo pocitovo málo. Tak by som chcel vedieť názor aká je teda priemerná spotreba ton peliet na zimu?? Možno každý dom to má individuálne ale toto sú moje prvé poznatky a zápisy čísel z prvej zimy kúrenia peletami. Takže suma sumárum 9 ton je asi priveľa a 7 ton tak akurát. No musí m brať do úvahy aj to, že bola síce mierna zima ale trvala nekonečne dlho.

Datum: 30.05.2021 11:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
p. Michal Takács

Podle mého soudu na dálku mám zato, že váš problém není v peletkách a ani ve spalování. To tvrdím a podezírám od začátku aniž bych do té doby znal podrobnosti. Na otázku kolik pelet máte spotřebovat neumím dát odpověď a je to silně individuální a to z pohledu více možných nepříznivých faktorů.
Teď pominu nezateplený dům.
Dám pár obrázků aby jste snáze pochopil význam klimatické individuality a co mám na mysli. Je to tzv. teplotní inverze nebo lidově slévání studdeného vzduchu do níže položených míst. Stačí 50 výškových metrů a je teplota o 4°C nižší. Třeba švestky v květu u říčky zmrznou nebo jinde v údolí a už v půli kopečku jsou v pohodě. Také jsem obkolesen kopci ne sice vysokými (asi do 700 m) ale když jsem ráno často (za tmy) pochodoval na autobus ze sídliště, tak jsem zřetelně vnímal větší mráz. V ruce jsem nosil akvarijní teploměr a rozdíl v mrazu 3°C bylo normální. Tento místní vliv žádná meteostanice nezměří. To se dělá "pochodovými" jinak zvené "pěší".
Na obrázcích mám Vsetín, který je od mého domu asi 26 km jako příkladnou ukázku možných rozdílů. Toto trasování teplot se nedá dělat autem, to víří vzduch, jede rychle a taktéž to rozviřují jiné vozidla a vypovídající hodnota takové měření by byla malá.
Takže i pro vaše okolí platí podobné možné individuální vlivy, které vám přitěžují aniž by jste si to uvědomil. Ta spotřeba pelet o něčem vypovídá a nejde žádným trikem obejít.
Dnes je výhoda, že můj venkovní teploměr (i váš) můžu pomocí internetu okamžitě porovnat jak je jinde ve stejný čas a ty rozdíly jsou často neuvěřitelné. prot porovnat v různých lokalitách dva stejné domy se stejným vnitřním komfortem, porovnat prakticky nejde.
proto i pro vás platí sledovat možný místní vliv. Jste v studené oblasi a místně to může být ještě horší.

Autor: Roman Novák
Datum: 30.05.2021 12:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105259
reakce na ...
Fotogalerie:
Zajímavá studie z vsetínské oblasti. Jen připojím graf s naměřenými teplotami z nedalekých meteostanic v Krušných horách. Dokazuje, že velký teplotní rozdíl nastává i v letních měsících. Jen poznamenám, že největší rozkmit teplot v grafu má profesionální stanice s meteobudkou a je zde předpoklad nejmenšího vlivu radiace slunce i noční oblohy.
Nicméně si nemyslím, že toto bude případ pana Takácse. Když si prohlédnete záznamy dat z měření meteostanic v jeho blízkém okolí třeba na:

https://www.wunderground.com/dashboard/pws/ILIPTO23/graph/2021-02-29/2021-02-29/monthly

a v okolí.

Tak z toho nelze nic zvláštního vyčíst.

Datum: 30.05.2021 13:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Ono je potřeba především znát fyzikální zákony. Bez nich odborníci plodí klidně i 50 let nesmysly. Začal bych pojmem co měří termostat. Termostat měří teplotu zdi. Tím, že je na příčce, logicky při vyšších ztrátách nedoměřuje a musí se při tuhé zimě přidávat. Z tohoto pohledu tedy máte v zimě nastaveno 24°C na příčce a 20 stupnů na obvodové stěně a jste spokojen. Stejný efekt v tomto počasí, kdy už se téměř netopí, je 22°C na příčce a 22°C na obvodové zdi. Proto musíte 2 stupně ubrat.
Teplotní inverze je složitý jev, kde teplota vzduchu z hlediska nákladů na vytápění nehraje významnou roli. Budovy se ochlazují především radiačně a proto jsou za mlhy ztráty dokonce menší.
Na dům ale působí radiační realita, kterou meteostanice nepostihují. Tu naopak měřím já na fasádě. Teplota až -18 v nížině. A vyrovnána až +15 přes den.
Panu Novákovi děkuji za další krásný zdroj informací. Potvrzuje totéž, co zjišťuji z jiných meteostanic. Na horách je nepatrně tepleji, než by mělo být z hlediska teoretického poklesu teploty s nadmořskou výškou.
Porovnání minim - V Lipt. Mikuláši bylo až 8°F = -13°C , u nás v nížině -18°C :-)))
Spotřebu ovlivníte najítím tepelných zkratů (vypadá to především na střechu, protože se na ní nedrží sníh je důkaz sám o sobě). Naházel bych na půdu desky polystyrenu. Bohatě průkazné je položit tam dvě vedle sebe (1m x 1m) a druhý den změřit teplotu uprostřed na ní, pod ní a mimo ní. To ukáže teplotní tok.
EDIT: Teplotně je dokonce Liptovský Mikuláš nadprůměrný. Sice bydlíte v 590 m.n.m. ale teploty odpovídají 470 m.n.m.

Datum: 29.05.2021 16:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Raději bych vytvořil křížový rošt, který bych vyplnil vatou a dal záklop. Rovněž můžete dát dvě vrstvy polystyrenu a záklop. U té vaty je potřeba položit parozábranu na strop. u toho polystyrenu nemusíte. Polystyren budete překládat tak, aby rohy vrchní vrstvy navazovaly ve středu desek spodní vrstvy. I to polyuretanovou pěnu musíte pro pochozí úpravu zaklopit. Je to ale to nejdražší řešení a je prakticky nerozebíratelné. Asi pěně nefandím.

Datum: 29.05.2021 15:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Teda laicky sa pýtam. Môžem dať nafúkať na strop podotýkam že z keramickýchnosníkov teda môžem dať na keramický stropnafúkať na pôjd izolačnu penu po ktorej by sa dalo chodiť??

Datum: 26.05.2021 14:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud jste v průběhu té doby neměl odběr do domu, tak na ohřátí vody 1000l z 40 na 90°C by jste měl spálit 14 až 14,5 kg. Tak a teď můžete teprve jásat. Pokud vám tam nezbil ten jeden pytel, tak protápíte. Pokud jste topil do domu, tak vaše měření nic neříká.

Datum: 26.05.2021 15:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nakoľko bol dom vychladlý tak pri kúreni do AN sa dohrial. Takže aby bolo jasné horák vykúril doma nabil akumulačnú nádrž. V zásobniku zostáva vrece peliet

Datum: 26.05.2021 15:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud jsem vás dobře pochopil, tak jste měl topení do domu otevřené a od rána jste vytápěl jak dům, tak i akumulační nádrž. My ale neznáme to, co si dům odebral, tak že se k účinnosti kotle stejně nejsme schopni dopracovat. Rovněž nemáte přesně změřenou spotřebu. Tu při odběru z násypky s určitou přesností zjistíte jedině tak, že v násypce (zásobníku) vytvoříte před zkouškou určitou vyrovnanou hladinu a označíte kam sahá. Po provedení zkoušky doplníte hladinu na původní výšku odvažovaným množstvím. Tak zjistíte kolik jste spálil. Naproti tomu musíte mít možnost zjistit množství vyrobené (odevzdané energie) To je, že musíte z nějaké teploty, která musí být stejná v celém objemu nádrže, ohřejete vodu, opět v celém objemu nádrže na určitou teplotu, nejlépe na teplotu výstupu z kotle a z rozdílu těchto teplot spočítáte odevzdané množství energie. Proto je ale potřeba tomuto věnovat nějaký čas a po dobu zkoušky se smířit s tím, že dům vychladne.

Datum: 26.05.2021 16:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
p. Michal Takács
Tyto vaše pokusy mají zatím malou vypovídající hodnotu. Jakmile zapojíte do vytápění i dům, tak je ve hvězdách co spolykal. Když dosáhnete nějaké teploty vzduchu, ještě se nedá nic říci o vytopení tomu. Tyto přechodové jevy jsou velice ošidné. Zajímavé by bylo sledovat poté na přesném teploměru (termostat s desetinami) a zapisovat jak padají deseiny °C s časem (až se přestane topit).

Autor: Pavel Wolf
Datum: 26.05.2021 16:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Jestli si myslíte že je nádrž natopená tak i spodek AN musí mít 90st.

Datum: 27.05.2021 03:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pán Homola ja viem čo myslíte. No chcem tým povedať že v zimnom období som to sledoval v konferenčnej miwstnosti na izbovom termostate a zistil som, že dom vykúrený vydrží aj 2 až 3 hodiny bez dokurovania. Čiže myslim že nemá až tak velké tepelné straty. Ja si myslím že spitrebu peliet som zvýšil tým že som viac pripiekol zdvihnutím teploty na termostate. To je denna teplota 24 až 25 stupňov. Vlastne som prekuroval dom a to len kôli tomu že mi máme radšej teplo. Pocitovo teplota 22 až 23 stupňov sa mi zdala málo.

Datum: 27.05.2021 06:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4
p. Takács
To, že musíte topit na vyšší teplotu aby jste měl pocit tepla souvisí s více faktory. V technice prostředí se velmi podrobně sleduje tzv operativní teplota prostředí a to je součet teploty vzduchu a teploty okolních zdí, podělený dvěma. K tomu přistupuje rychlost proudění vzduchu a vlhkost vzduchu. V zhledem k vašemu domu a lokalitě předpokládám nízkou povrchovou teplotu zdí, nízkou vlhkost v zimě (větší paciální tlaky) a následkem velké potřeby tepla (výkonu) i rychlejší proudění vzduchu v místnosti. Pozorně si projděte obrázky a uvidíte jak to souvisí.
Další věcí je lokalita a ta je mimořádně chladná a je zajímavé, že průměrné teploty výpočtové jsou jakoby průměrně o 1°C příznivější než v Čechách. Nevěřím, že na Slovensku nejsou výpočtové teploty -18°C a nebo, že se začíná topit od průměrné venkovní teploty 12°C. To se začíná ale už u lépe izolovaného domu.
Taktéž tabulka uveřejněná na Slovenském webu nic neříká o větrných oblastech ani o korekci výpočtové oblasti na místní podmínky.
Jsem toho názoru, že vaše velká spotřeba závisí od vícero faktorů a "špatná" účinnost spalování (pokud je) je tím menším faktorem. Kdybych viděl na pohled váš dům, velikost sklepa, výšku neizolovaného sokle, velikost infiltrace a jiné detaily, tak si udělám představu. Zajímalo by mne jakou máte relativní vlhkost v zimě. To také má vypovídající hodnotu.

Autor: Stanislav Vinklárek
Datum: 27.05.2021 07:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109433
reakce na ...
Fotogalerie:
Volně navážu - zadal jsem do Googlu adresu tazatele a vyšla mi Borbisova ul. včetně konkrétního domu čp. - NEJDE! o řadový dům, ale o několik přízemních domečků v řadě ale samostatně postavených cca 5-8m od sebe .... sklep je hodně "navýšený" - s troškou fantazie lze říci že jde o další patro i když směrem dolů.
Podle stavu okolních domů lze usuzovat že byly postaveny v 60-70. letech.

zobrazuji 1 - 30 z 142   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama