Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Cíle energetické účinnosti 2020 - rozhovor s Vladimírem Sochorem

Autor článku: redakce
Plné znění článku: Cíle energetické účinnosti 2020 - rozhovor s Vladimírem Sochorem
Anotace článku: Ing. Vladimír Sochor MPO, ředitel Odboru energetické účinnosti a úspor na Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR, odpovídá na otázky energetických úspor, energetické účinnosti a dotačních programů. Za redakci TZB-info se ptala Ing. Renata Straková.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Podpora energetického managementu má mezeryKarel Žák28.03.2017 23:23
ÚsporyVladimír Křen15.12.2016 07:21

Příspěvky
Předmět: Podpora energetického managementu má mezery
Autor: Karel Žák
Datum: 28.03.2017 23:23 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 117917
reakce na ...
Nemohu si pomoci, ale když už se něco podaří dát aspoň na papír, tak by se pro konkrétní naplňování mělo udělat více a začíná to právě pro oblast veřejné správy pro města a obce. Dnes je spousta subjektů, kteří nabídnou i umějí nabídnout pomoc, ale většinou to není zadarmo, ale právě naopak. A jaksi se pozapomnělo na důležitý nástroj k osvětě a prosazování cílů energetické politiky , tím spíše po schválení SEK v roce 2015 a to je proškolování lidí na radnicích a v samosprávách, aby znali problematiku, dokázali se orientovat a existoval jednotný tah na branku- kde jsou ty semináře, workshopy, kde jsou ty pravidelné informace k dispozici starostům, radním a zastupitelům, po kterých se chce, aby schvalovali finance a projekty, když je problém prosadit alespoň nějaké energetické řízení či alespoň místo energetika a k tomu vybavení, když chybí informace, znalosti a motivace. MPO si řešilo svoje subjekty, kraje se snaží řešit svoje a města a obce, kde se mění lidé co čtyři roky, na ty se z vrchu nějak zapomnělo. Jen vypisování dotací nestačí, chybí systém přípravy a řízení, který nelze přenechat jen soukromým subjektům, ale někdo musí problematiku dostat na ty úřady, musí být podpora pro vyváření pozice aspoň pro obce nad 10 tisíc obyvatel. Některé obce musí počítat každou korunu a proto k prosazení jednoho z nástrojů i pro činnosti spojené s úsporami energií se musí s obcemi počítat a něco pro ně systémově dělat. Kraj by měl také zastřešovat nejen své organizace, ale i podporu a výměnu zkušeností pro města a obce v rámci regionu a tedy aspoň kraje. Města jsou nucena někdy řešit věci, které předchází konkrétním úsporám jako třeba instalace registrujících zařízení do bytů, i když domy ještě nejsou zatepleny, mají nevyhovující regulace a otopné soustavy. Aby bylo kde brát a bylo to k něčemu, nejen pro aktualizace a vyhodnocování koncepcí, kde se bude konstatovat, že se nám to zase nějak nepovedlo, ale budeme tvrdit, že jdeme správným směrem. Města a obce musí někdo přesvědčit, že i energetický management má svůj význam a že bez něho se nelze dopracovat ke kladnému výsledku. Ale taky to neznamená, že energetický management bude vždy jen externí firma, která nám za veřejné peníze měst a obcí slíbí modré z nebe, ale je třeba vytvářet podmínky, aby si některé věci uměly dělat města sami a dobře. Z kanceláře na MPO se vše nezařídí. Vhodné zapojit i SMO, ale min. Kraje.Samo se to nevyřeší!

Předmět: Úspory
Autor: Vladimír Křen
Datum: 15.12.2016 07:21 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
Další papírový čert který nebude pracovat za minimální mzdu.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.