Vlhkost a truhlářská dílna ve stodoleDobrý den,
moc bych prosil o radu. Ve stodole (15x10 m) bych si rád zřídil truhlářskou dílnu. Aktuálně je ve stodole hliněné podloží, na kterém je cca 20 cm makadamu. Stodola je otevřená do průjezdu, větrá. Zdivo je u země z pískovcových bloků, dále nad zemí kamenné zdivo slepené hlínou (klasika u starých stodol). Vlhkost ve stodole není, nicméně je to 200 let stará stodola, nějaká vlhkost určitě z podloží půjde.
Když bych stodolu přestavěl na dílnu, stodolu bych uzavřel. Navíc, když vybetonuji podlahu, tak i když tuto odizoluji, tak vlhkost uzavřu a odvedu do stěn a vhkost bude ve stodole. A vlhkost pro dřevodílnu je prostě špatně.
Tak přemýšlím nad těmito řešeními:
1) ve skladbě pod betonovou provětrávaná mezera, s odvodem ven. Realizováno buď tvarovkami (např. ztracené bednění Guttadrytek), které se nadbetonují, nebo obdobou. Tady je otázka v zimě na promrzání a kondenzaci vody v provětrávané mezeře.
2) v podstatě dovnitř stodoly postavit novou dílnu a tu odizolovat - tj. železobetonová deska, izolace, stěna/předstěna před kamennou zdí.... Tady by už vlhkost asi nebyla, resp. její odvod ven by byl jen z provětrávané mezery mezi novou stěnou (předstěnou) dílny a kamennou zdí stodoly. Ale na druhou stranu je to investičně a pracně náročnější.
Jinak dílna by byla vytápěna jenom v případě potřeby lokálním topidlem (dřevo, příp. infratopidlo).
Děkuji moc za názory.