Skladba podlahy v mírně vlhkém domě – liapor, pěnové sklo, štěrk, písekPěkný den,
mám starý dům, který má klasickou strukturu: cihlové obvodové zdi – mírně/středně vlhké ve spodní části, nepodřezaný (z důvodu statiky statikem zakázáno – jeho slovy: silně nedoporučeno), suchá skladby podlahy (dřevěná prkna a pak cca 60 cm písku a pak už hlína).
Dotaz mám ke skladbě a materiálům nové podlahy. Zatím jsem vyloučil použití iglú či perforovaných trubek u obvodových zdí a komínový efekt pro odvod vlhkého vzduchu pod podlahou – důvodem je nestálost směru proudění vzduchu a možný rosný bod pod podlahou (rád si to nechám vyvrátit).
Bylo mi raděno zachovat původní suchou skladbu podlahy – tedy nějaký zásyp a pak prkna, aby případná vlhkost mohla prostupovat mírně podlahou a pak ven z místnosti pomocí větrání či krbu (krk bude primární vytápění). Od dvou stavařů mám odpověď, že tento postup u takto mírně vlhkých staveb většinou funguje – máte s tím někdo zkušenost? (opět rád si to nechám vyvrátit).
Aktuální plán je tedy prkenná podlaha, která bude sedět na dřevěném trámovém roštu (využiji lepené trámy, které se o dost míň kroutí) a to ošetřeno proti plísni a pod tím zásyp.
DOTAZ: (to, kdyby se někomu nechtěl číst úvod) Pro zásyp nevím, jestli využít písek, štěrk, liapor nebo pěnové sklo? Nebo nějakou kombinaci? Nevím, který z těchto materiálů má nejlepší vlastnosti ohledně vlhkosti – vzlínání vlhkosti, odolnost proti nasákavosti při styku s vlhkostí. Máte s tím někdo nějaké zkušenosti?
Děkuji za případné rady či zkušenosti.