Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: 1,4 miliardy na boj proti kybernetickým útokům

Autor článku: Ing. Josef Hodboď, redakce
Plné znění článku: 1,4 miliardy na boj proti kybernetickým útokům
Anotace článku: Ministerstvo pro místní rozvoj vyčlenilo v rámci výzvy č. 10 „Kybernetická bezpečnost“ více než 1,4 miliardy korun na obranu před kybernetickými útoky. Může se to týkat například zdokonalení dálkové správy nejrůznějších zařízení po internetu. Využijí této příležitosti i dodavatelé řidicích systémů pro vytápění a klimatizace?

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re: 1,4 miliardyLukáš Čeřovský29.05.2017 23:55
1,4 miliardyVladimír Křen28.05.2017 11:05
FugováníVladimír Křen27.05.2017 05:58

Příspěvky
Předmět: 1,4 miliardy
Autor: Vladimír Křen
Datum: 28.05.2017 11:05 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
1,4 miliardy jsou už pěkné peníze. Proč by měly být řešeny právě klimatizace a pod. Je to celkem hloupé zařízení které nepotřebuje trvalé připojení k internetu. To že si někdo myslí jak vyhraje s ovládáním přes internet je velmi pochybné. Úspora žádná jenom pocit důležitosti (jinak je to vlastní hračka). Jak ser může někdo dostat do el. systému nemocnice pokud skutečně důležité části jsou od sítě odpojeny.

Předmět: Re: 1,4 miliardy
Autor: Lukáš Čeřovský
Datum: 29.05.2017 23:55 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 119363
reakce na ...
Nejsem odborník, ale přidám svůj názor.

Souhlasím s Vámi, že klimatizace nepotřebuje trvalé připojení k internetu. Nicméně zatím je trend připojit toho k internetu co nejvíc. Vzdálenou správu technologie přes internet někdy nabízejí dodavatelé, dokonce i jako součást záručních podmínek. Dodavatel bude dostávat diagnostická data, v případě potřeby může vzdáleně provést potřebný zásah či dokonce přehrát firmware. Dodavatel zároveň může získaná data vyhodnocovat a použít je k vývoji novější verze technologie.

Pokud je vzdálená komunikace s technologií špatně zabezpečená nebo se útočník dostane do počítače dodavatele technologie, může technologii přeprogramovat. Důvodem může být zvrhlá zábava, konkurenční boj, výkupné nebo vyvolání chaosu v případě koordinovaného útoku proti státu - nikdo neví kam dřív skočit a ještě se zblázní klimatizace, lidem je horko, systémy se přehřívají...

Ani odpojení od internetu nemusí stačit. Vzpomeňte, jak se viry šířily po disketách nebo na červ Stuxnet. Nevím, jak ty 1,4 miliardy ve skutečnosti pomohou. Někdy je to tak, že když se nic neudělá - je to špatně, když se něco udělá - je to taky špatně.

Předmět: Fugování
Autor: Vladimír Křen
Datum: 27.05.2017 05:58 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
Marně pročítám informace o škodlivém programu ale nikde jsem nenašel popis způsobu jak se dostane do počítače. Mohl by to někdo laikovi vysvětlit?

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.