Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Jsou lodžie, balkony a terasy společnými částmi bytového domu?

Autor článku: Ing. Petr Bohuslávek, redakce
Plné znění článku: Jsou lodžie, balkony a terasy společnými částmi bytového domu?
Anotace článku: Definice, co je společnou částí v bytovém domě, je klíčová zejména při úpravách konstrukcí domu a při poruchách, které ovlivňují jednak předmětný prostor jako takový a jednak dotčené bytové jednotky. Z určení společné části vyplývá, kdo financuje úpravy a rekonstrukce těchto konstrukcí a prostor. Definice společných částí vychází z nového občanského zákoníku (č. 89/2012 Sb.) a z již zrušeného zákona o vlastnictví bytů (č. 72/1994 Sb.).

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Příspěvky
Předmět: Lodžie, balkony, terasy- společná část domu ???
Autor: Vladimír Buk
Datum: 12.04.2018 22:40 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100029
reakce na ...
V článku je presentována dosavadní legislativa, ale jsou zde i další barikády, které ztěžují život členům SVJ při jejich revitalizačních záměrech.
Většina bytů má v dokumentu "Prohlášení vlastníka"- dále jen PV- , který je evidován pro každý byt v dokumentech Katastrálního úřadu, zapsaný balkon nebo lodžii jako součást bytu; a to ještě s poznámkou, že se plocha lodžie (balkonu) nezapočítává do celkové plochy bytu. Konzultoval jsem možnost provedení změny zápisu v Prohlášení vlastníka, na základě souhlasu všech vlastníků bytů, že se lodžie (balkon) zařazuje mezi společné části domu. Protože plocha lodžie není, podle současného zápisu v Prohlášení vlastník, započtena do celkové plochy bytu, tak by se novým zápisem do PV neměnil podíl jednotlivých bytů na společných částech domu. To je důvod, pro který KÚ nemůže tento požadavek na změnu provést ... údajně podle nějakého interního předpisu KÚ.
Nabízí se však možnost provedení zápisu změny na KÚ v případě, že bude nově zpracováno celé PV. Jen tak na okraj... cena za nové zpracování PV je dle ověření cca 2000,- Kč/b.j. Domnívám se, že je velkou pomoc pro SVJ by přenesla změna v jejich interních předpisech, ve vazbě na změnu začlenění lodžii, balkonů, teras do společných částí domu.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama