Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Vztah potřeby tepla a chladu a velikosti transparentních konstrukcí rodinného domu

Autor článku: Ing. Peter Buday, PhD., Ing. Rastislav Ingeli, PhD., katedra KPS, SvF STU Bratislava
Plné znění článku: Vztah potřeby tepla a chladu a velikosti transparentních konstrukcí rodinného domu
Anotace článku: Trend pri výstavbe obytných budov je navrhnúť a postaviť budovu tak, aby mala čo najnižšiu energetickú náročnosť. Táto skutočnosť vyplýva aj zo súčasnej platnej legislatívy. Hlavným cieľom výstavby takýchto budov je zlepšiť energetickú hospodárnosť budovy, zvýšiť kvalitu vnútorného prostredia a zlepšiť stavebno-technický stav budovy, zabezpečiť minimálne náklady na prevádzku budovy a na celkovú údržbu. Súčasné zvyšovanie ceny za energie je hlavným dôvodom na realizovanie domov, ktoré sú navrhnuté s kvalitnými tepelnotechnickými vlastnosťami a s využitím alternatívnych zdrojov energie pre miesto spotreby vykurovanie a prípravu teplej vody. Je samozrejmé, že vstupné náklady na takéto budovy sú rádovo vyššie ako pre štandardné budovy. Pri navrhovaní budov je potrebná elementárna analýza všetky faktorov, ktoré majú výrazný vplyv na energetickú hospodárnosť. Jedným z nich je aj pomer transparentných konštrukcií k netransparentným konštrukciám. V danom príspevku sa venujeme analýze pomeru transparentných konštrukcií k netransparentným konštrukciám na potrebu tepla na vykurovanie a na potrebu tepla na chladenie. Příspěvek byl přednesen na celostátní slovenské konferenci Vykurovanie 2017. Konferenci organizovala Slovenská spoločnosť pre techniku prostredia (SSTP).

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Příspěvky
Předmět: Potřeba tepla
Autor: Dětřich Daněk
Datum: 02.12.2017 21:43 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 126328
reakce na ...
Úplně mě dostala věta: "Zatímco potřeba tepla se výrazně nesnižuje pro jednotlivé varianty, potřeba tepla výrazně stoupá.".
Dokáži jí vzdorovat pouze konstatováním "Když sluníčko nesvítí, potřeba tepla vzrůstá."
Ale vážně.
1. Od listopadu do konce února je během dne většinou zataženo, sluníčka a bezmračné oblohy málo. Takže nevěřím, že větším zasklením se zvýší dodávka tepla. Navíc nutno vzít v úvahu, že zeď má větší izolační mohutnost než trojsklo.
2. Pokud má platit výsledek pokusu (zvyšováním prosklení se snižuje potřeba tepla), potom musí platit, že
rozdíl ztrát mezi okny a zdí ve dne + rozdíl ztrát mezi okny a zdí v v noci je menší než příjem tepla okny během krátkého zimního dne.
Noc je delší než den, sluníčko nesvítí, teplota nižší - a proto nevěřím, že v našem podnebí (dole je smog, na horách delší zima) se může snížit potřeba na topení (tab.5) ze 49 na 40,7.

Pokud by platila tabulka 5, potom by se vyplatilo stavět domy dle varianty Dom120 (co největší prosklení) se stíněním. Při stínění vzroste nárok na chlazení vždy méně, než klesne úspora tepla. Bylo by výhodné (dle článku) mít 4 měsíce (květen - srpen) staženou třeba polovinu rolet jen proto, abych dalších 8 měsíců měl krásný výhled a ještě ušetřil.

V závěru článku se pracuje s procenty, ne s hodnotami, proto nárůst potřeby na stínění z nízkého základu je horentní, kdežto úspora na vytápění ze 7x vyššího základu je zanedbatelná. Tím se dosáhne, že závěry studie odpovídají selskému rozumu.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama