Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Měření po fázích je pro vlastníky malých fotovoltaik problém. Jak mu předejít?

Autor článku: Ing. Jaroslav Šuvarský, S-POWER s.r.o.
Plné znění článku: Měření po fázích je pro vlastníky malých fotovoltaik problém. Jak mu předejít?
Anotace článku: Měření spotřeby energie po fázích komplikuje domácnostem a malým firmám využívání solární energie. Solární elektrárna může ušetřit velkou část nákladů na elektřinu, ale je potřeba celý systém pečlivě naplánovat.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 36   starší >>
Příspěvky
Předmět: Mechanický elektroměr
Autor: Miyuki Pateru
Datum: 02.03.2018 13:48 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 117346
reakce na ...
Zdravím,
nevíte někdo podle čeho se rozhoduje kam osadí mechanický elektroměr a kam "moderní" elektronický ?
Připojovali nás v Prosinci 2017, středočeský kraj ČEZ a máme klasický mechanický C114U a na tom těžko naměří každou fázi zvlášť

Předmět: Re: Mechanický elektroměr
Autor: Jaroslav Šuvarský
Datum: 03.03.2018 00:10 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 113017
reakce na ...
Dobrý den, v momentu, kdy si nainstalujete fotovoltaickou elektrárnu, tak vám distributor vymění elektroměr za digitální, čtyřkvadrantní. A ten měření po fázích bude umět.

Předmět: Mazání příspěvků
Autor: Vladimír Křen
Datum: 08.02.2018 10:44 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
Proč redakce maže příspěvky? To toleruje jen svůj názor na věc a jiný nepřipouští?

Předmět: Re: Mazání příspěvků
Autor: Jiří Zilvar
Datum: 15.02.2018 15:43 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 120411
reakce na ...
Já myslím, že názorů je v této diskuzi dost. Redakce maže příspěvky, které jsou v rozporu s pravidly fóra, například když diskutující nadává ostatním nebo v diskuzi zveřejňuje neplacenou reklamu na své služby.

Jiří Zilvar - administrátor diskuze TZB-info

Předmět: jasný energetický podvod, FVE je až to poslední o co tu jde
Autor: Tomáš tom
Datum: 31.01.2018 11:26 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 103641
reakce na ...
Jak může být někdo na jednom předávacím měřícím místě zároveň spotřebitel i výrobce energie v jeden okamžik? Co to je za ČEZkovinu? Pokud by měl dvě a více měřících míst (elektroměrů) tak to potom ano, ale na jednom měřícím místě je to energetický nesmysl. Ztišoval jsem že na Slovensku tento měřící podvod zatím u žádných mých známých provozovatelů elektráren fyzicky nerealizovali. Takže to vypadá že ten podvod distributorům prošel jen v ČEZku.
A ERÚ které si říká "nesvislé" už 7 let mlčí, to ti úředníci v tom nevidí ten energetický podvod a technický nesmysl?

Pokud distributoři požadují měřit energii takto podvodně každou fázi zvlášť a mít tak vlastně 3 měřící místa a 3 virtuální elektroměry v jednom, tak potom je zcela oprávněné požadovat i tři různé obchodníky na tyto zvlášť měřené fáze :-). Když blbákov, tak důsledný.

Tady nejde jen o FVE kde se to dá částečně eliminovat, ale hlavně o malé kogenerace, malá voda, a všechny 3 fázové točivé generátory kde se ten podvod projeví nejvíce a nelze s tím jednoduše nic dělat. A vlastně i motory a transformátory které přirozeně vyrovnávají fázovou nesouměrnost distribuční sítě a vyvolávají tak nereálné výroby a spotřeby energií v těchto podvodných elektroměrech.

Řeším případy například kogeneraček dálkově ovládaných povely od obchodníka přes SMART metr. Obchodník když má dost energie, tak pošle povel aby kogeneračka snížila výkon dle vlastní spotřeby provozovatele a byla regulována na 0 výkon přes distribučním elektroměr. Jenže ouha, všechny měřiče ukazují 0W i ten od obchodníka jen ten podvodný elektroměr distributora stále načítá spotřebu i výrobu zároveň vlivem fázové nesouměrnosti. A teď co s tím? Co stou fiktivní energií kterou naměřil podvodný elektroměr distributora a která ve skutečnosti neexistuje? Sankce za ni je ale reálná, tak jako poplatek za spotřebu která ve skutečnosti nebyla.

Pro názornost příklad při větším rozšíření tohoto podvodu:
Mějme část malé NN distribuční sítě kde mají všichni toto podvodné měření. Všichni na jedné libovolné fázi vyrábí a na druhé libovolné fázi stejnou energii spotřebovávají, třetí libovolná fáze bude pro zjednodušení u každého 0W.
Takže ve výsledku do této čísti NN sítě nepoteče z nadřazené sítě skoro žádná energie, ale všem se budou točit podvodné elektroměry distributora a zapisovat výrobu i spotřebu zároveň ve stejný okamžik. Všichni budou platit distributorovi i obchodníkovi za energii kterou oni nekoupili, nevyrobili a ani nepřenesli. Elektrárny které měli napájet tuto část sítě budou stát, distributor bude na papíře vykazovat přes 100% účinnost distribuce (ČEZko díky tomuto podvodu překonalo supravodiče, to je to na Nobelovu cenu) a bude tak lehce obhajovat investice a dotace do distribuční sítě které měli zvýšit účinnost a nezvýšili.
ERÚ bude vykazovat že spotřeba ČR roste, ale ve skutečnosti bude klesat a bude nutno schválit jaderný tunel, větší investice, atd...

Kolik bude úředníkům a distributorům stačit ta účinnost distribuce 99% nebo 100% nebo půjdou ještě dál než pochopí že je to podvod?

A co dělá legalizátor tohoto podvodu Martin Kuba který to distributorům podepsal? Ten si prodává InfiniSolar Plus 10kW (jeden s mála 3f. měničů který tento podvod částečně eliminuje) společně s akumulátory ve skříni (od lednice):
http://www.cesbatterybox.com/batterybox
a zneužívá tohoto podvodu pro svou konkurenční výhodu který jako ministr schválil.
I ten jeho manuál k CES BATTERY je upravený a zkopírovaný z měniče InfiniSolar. Viz. obrázek na straně 15:
http://www.cesbatterybox.com/pdfs/batterybox/Instalacni_uzivatelsky_manual_3F_HOME%2520PREMIUM_VER.5_small.pdf
a
obrázek na straně 12:
http://gbc-montaze.cz/wp-content/uploads/2015/02/InfiniSolar_10kW_manual_CZ_v1.2_20151120.pdf

Otevřete oči a bombardujte ty "nezávislé" úředníky (podvodníky) na ERÚ a MPO ať ten podvod v měření energie u vybraných měřících míst okamžitě zruší.

Velice mne udivuje že to vůbec mohlo Kubovi projít a stále to tu 7 let ještě trvá. Ten tento podvod obhajoval tím, že to po nás požaduje EU a to byla lež, tak jako další z mnoha. Ale se znovu zvolením Zemana mi to až tak zvláštní v této společnosti nepřejde a je nám to asi ještě bohužel třeba.

Předmět: Re: jasný energetický podvod, FVE je až to poslední o co tu jde
Autor: Vladimír Křen
Datum: 01.02.2018 06:34 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
Fundovanější prosím vyveďte mne z omylu. Běžný elektroměr vyhodnocuje nějaký proudový tok. Tomuto proudovému toku odpovídá nějaké načítání měřené hodnoty kWh. Když je proudový tok nulový měl by být náčet též nulový. Když zapojím v domě nějaký spotřebič tak stoupne proudový tok a elektroměr začne náčet (směr otáčení je dán sledem fází tak nás to kdysi učili ve škole). Umí běžný elektroměr vyhodnotit směr proudového toku? Když to úplně obrátím jak se bude chovat elektroměr když ve všech fázích bude sice obrácený tok proudu ale jinak bude vše stejné jako dřív.

Předmět: Re (2): jasný energetický podvod, FVE je až to poslední o co tu jde
Autor: Petr Zíka
Datum: 01.02.2018 22:12 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100057
reakce na ...
Z dokumentace běžně osazovaného třífázového statického elektroměru ZE 312:
Měření činná energie v třífázové čtyřvodičové síti, měření importu i exportu energie. Možnost zobrazení součtu absolutních hodnot obou (A = |+AL1|+|+AL2|+|+AL3|+|-AL1|+|-AL2|+|-AL3|) nebo zobrazení jen importu energie (A = |+AL1|+|+AL2|+|+AL3|).(export energie není zobrazen – rovněž zkušební LED nevysílá impulzy příslušející exportu energie).

Předmět: Re (3): jasný energetický podvod, FVE je až to poslední o co tu jde
Autor: Vladimír Křen
Datum: 02.02.2018 06:13 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
Dovolím si ještě malý dotaz. Jsme lidé kteří chybují. I když je to nepravděpodobné jak by se u domu s běžnou elektrifikací projevilo opačné zapojení "hodin". Například doma je el. akumulační topení 7,5 kW pracující mimo dobu zapojení domácích spotřebičů. Jaké bude výsledné měření. Výkon ve fázích po 2,5 kW. Je to pouze činný výkon.

Předmět: Re (4): jasný energetický podvod, FVE je až to poslední o co tu jde
Autor: Tomáš tom
Datum: 02.02.2018 09:52 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 103641
reakce na ...
Zase záleží na použitém elektroměru a jeho nastavením. Některé typy neumí rozlišit směr toku energie a vše zapisují do registru spotřeby. Jiné se při obráceném toku zastaví a další mají zvlášť registr výroby i spotřeby. Potom se to dále liší podle toho jak vyhodnocují celkový energetický tok s ohledem na tři fáze, jestli se bude elektroměr chovat jako tři elektroměry na každé fázi zvlášť nebo jako jeden elektroměr a bude měřit skutečný energetický tok přes všechny fáze s ohledem na reálné fázové nesouměrnosti. V těch nových digitálních elektroměrech si může jejich provozovatel nastavit cokoliv a to i dálkově.

Předmět: Re (5): jasný energetický podvod, FVE je až to poslední o co tu jde
Autor: Vladimír Křen
Datum: 02.02.2018 10:16 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
Jako provozovatel je definován kdo?

Předmět: Re (2): jasný energetický podvod, FVE je až to poslední o co tu jde
Autor: Tomáš tom
Datum: 02.02.2018 09:44 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 103641
reakce na ...
Na vaši otázku nejde jednoznačně odpovědět, protože se to bude značně lišit dle typu elektroměru a toho jak bude naprogramován, res. jestli bude nastaven pro Českou podvodnou specialitu nebo bude měřit tak jako všechny ostatní elektroměry mimo ČR.

Předmět: Re (2): jasný energetický podvod, FVE je až to poslední o co tu jde
Autor: Jaroslav Šuvarský
Datum: 07.02.2018 19:52 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 113017
reakce na ...
Dobrý den, běžný elektroměr směr proudu vyhodnotit neumí. Proto distributor při připojení fotovoltaické elektrárny provede výměnu elektroměru za tzv. čtyřkvadrantní elektroměr, který sledovat směr proudu na jednotlivých fázích dovede.

Předmět: Re: jasný energetický podvod, FVE je až to poslední o co tu jde
Autor: Jaroslav Šuvarský
Datum: 07.02.2018 21:21 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 113017
reakce na ...
Dobrý den, považuji měření po fázích za způsob, jak z domácností vytáhnout další peníze navíc. Já i firma S-POWER se snažíme na problém poukazovat a snažíme se o nápravu. Do té doby, než se náprava podaří, bych rád alespoň informoval o tomto problému veřejnost tak, aby se nestala obětí prodejců fotovoltaiky. Vždy se firmě, která vám nabízí fotovoltaiku, ptejte, zda je daný střídač vhodný pro české prostředí a měření po fázích.

Předmět: o co jde?
Autor: Vladan Marcalík
Datum: 29.01.2018 14:58 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 116931
reakce na ...
Už více než dva roky instalujeme systémy s připojením do 1 fáze. Tudíž se našich klientů tyto plané nářky nijak netýkají. Prostě nebudeme klientům doporučovat 3f systémy když tyto mají horší ekonomiku. Prostě každému klientovi věnujeme maximum času a vysvětlujeme nevýhody 3f systémů.

Předmět: Re: o co jde?
Autor: Jiri Horacek
Datum: 30.01.2018 13:42 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 114162
reakce na ...
Fotogalerie:
Ano, souhlasím, FVE mám cca půl roku. Po nastudování problematiky a zjištění, že 3f střídač v našem systému postrádá logiku, jsem šel do 1f řešení. A vzhledem k ceně baterií je to bez baterie.

Samozřejmě to znamenalo pečlivě rozplánovat všechny spotřebiče na jednotlivé fáze tak, aby na FVE fázi bylo co nejvíce spotřebičů, které se používají v době nejětší výroby elektřiny, ale zároveň tak, aby tato fáze nebyla v případě nízké výroby přetěžována. Stavěli jsme nový RD, takže to nebyl až takový problém.

Dále bylo potřeba vymyslet řízení spotřeby přebytků. To má na starosti domácí automatizace, která podle aktuálních přebytků zapíná a vypíná vybrané spotřebiče nebo jejich kombinace (elektrické topení, pomocný bojler) tak, aby se maximum vyrobené energie spotřebovávalo v domě. Zatím (v zimě) to funguje dobře (viz obrázek), přetoky jsou minimální. V létě to bude horší, ale snad něco vymyslím :)

Ideální by samozřejmě byla kombinace s baterií, ale to bude muset ještě nějakou dobu počkat, než jejich ceny slezou níže, případně cena elektřiny vyleze váše :)

Předmět: Re (2): o co jde?
Autor: Vladan Marcalík
Datum: 30.01.2018 14:13 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 116931
reakce na ...
dobrý den, obávám se, že přes léto nevymyslíte nic. Budete mít tolik energie, že roční resultát bude využitelnost 30% generovaného výkonu fotovoltaikou. 70% vyrobené energie budete darovat distributorovi. Chybí Vám prostě v systému baterie. Absenci baterií nevyřešíte ani instalací jakéhokoliv chytrého regulátoru, prostě proto, že budete mít veškeré spotřebiče "obslouženy" a stejně přijde večerní a ranní spotřeba, kterou z FV nepokryjete (protože nebudete mít k dispozici výkon z FV). U fotovoltaik s bateriemi se využitelnost energie pohybuje na 60% a to ihned po instalaci. Po optimalizaci pak 80%. Takže síťová fotovoltaika i když na první pohled vypadá levně tak vůbec levná není. Síťová fotovoltaika bez baterií je ekonomický nesmysl. Síťové fotovoltaiky mají smysl jen pro instalační firmu-bezstarostný výdělek.

Předmět: Re (3): o co jde?
Autor: Karel Technik
Datum: 31.01.2018 05:33 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 120043
reakce na ...
Dobré ráno,
prezentace využití FVE v prosinci skutečně může vyjít hodně optimálně. V létě nebudete vědět kam s tou energií. Pane Marcalík, můžete napsat, kolik počítáte cenu elektřiny dodanou pro vlastní spotřebu z baterií? Tu je totiž nutné porovnávat s aktuální cenou elektřiny za sítě. Pokud vyjde vyšší, je to přesně jak píšete, vydělá ( více) realizační firma a prodělá ( opět více) investor. Pak se může stát, že FVE s baterií je ještě větší ekonomický nesmysl než bez baterie. Aktuálně řeším velmi podrobně jeden případ nadbytku EE a jeho co nejefektivnější použití. Spálení na teplo ve své rozvaze nazývám fyzikálním zoufalstvím, uložení do baterií mi vychází jako ekonomické zoufalství ovlivněné zelenou utopistickou filozofií. Nejvýhodněji se jeví prodej sousedovi, kdy už při ceně 0,5 Kč /kWh je to ekonomicky skvělé, ale investorovi zase hrozí legislativní sebevražda až se soused naštve.

Předmět: Re (4): o co jde?
Autor: Vladan Marcalík
Datum: 31.01.2018 08:39 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 116931
reakce na ...
jiný pohled. U FVE bez baterií klient přijde o 70% energie. V případě FVE s bateriemi přijde klient o cca 20% energie/je pochopitelně důležitá masivní kapacita zde se doporučuje poměr na 1kWp : 3kWh kapacita aku/. Jde o investici. Do domu instaluje klient systém za 350tis/250tis po obdržení dotace/ a tento systém přináší úsporu ve výši cca 8% - 12%. Klient má svou investici pod kontrolou. Oproti tomu finance v bance o stejném objemu pod kontrolou nemá a procento výnosu se pohybuje do 1%. Motivace klientů jsou tyto/a nejedná se o klišé/: zajištění se na stáří, být do jisté míry nezávislý, pokud vypadne dodávka ze sítě pak mám vlastní elektřinu a investice. Instalace fotovoltaiky s bateriemi je prostě lepší než si koupit auto...pochopitelně záleží na úhlu pohledu. Naši klienti a klienti instalačních firem jsou střední vrstva s již odrostlými dětmi. Tito lidé pak uvažují ve střednědobém a dlouhodobém horizontu očekávání benefitů.

Předmět: Re (4): o co jde?
Autor: Jaroslav Šuvarský
Datum: 07.02.2018 20:42 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 113017
reakce na ...
Dnes je fotovoltaický systém s bateriemi vhodný zejména pro domácnosti, které nedosáhnou na levnější tarify elektřiny, nebo pomocí fve systému s bateriemi řeší jiné potřeby než návratnost. Třeba nezávislost, časté výpadky proudu apod.

Ale ceny baterií klesají, technologie se vyvíjí velmi rychle a navíc cena elektrické energie roste, takže počítám, že do 5 let budeme mít baterie, které budou mít rychlou ekonomickou návratnost pro každého.

Pokud baterie není vhodné řešení, zvážil jste :

a) možnost odkupu přebytků za tržní cenu elektřiny, tzv. S-POWER BONUS, který nabízíme ve spolupráci s Bohemia Energy? spotová cena energií je ve špičce klidně i 1,60 Kč/kWh!!! Více info tady: https://www.s-power.cz/bonus/

b) dohřev TUV ve stávajícím bojleru pomocí technologie Solar iBoost : https://www.s-power.cz/bonus/

c) ovládání dalších spotřebičů třeba pomocí wattrouteru ?

Předmět: Re (3): o co jde?
Autor: Jiri Horacek
Datum: 31.01.2018 08:15 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 114162
reakce na ...
Cca od půlky srpna a v září jsem napřímo spotřeboval cca 60% vyrobené energie. A to bylo ještě bez regulace. Takže bych si dovolil s Vámi nesouhlasit. Předpokládám, že každý konkrétní případ je jiný, takže takovéhle zobecňování asi není úplně vhodné. Záleží kolik v domě bydlí lidí, jaká je spotřeba, spotřebiče atd. A v neposlední řadě taky jaká byla cena systému.

V září jsem vyrobil 289 kWh a z toho přímo spotřeboval 177 kWh. To je cca 61% vlastní spotřeby. Bez regulace a bez baterie. I kdybych se s baterií dostal na 100%, tak bych za ten měsíc ušetřil cca 300 Kč. Za celý rok možná okolo 2500 Kč. Při současných cenách baterií by se mi to zaplatilo za ... jak dlouho? Opět podotýkám, že možnosti dotací na bateriový systém jsou individuální.

Předmět: Re (4): o co jde?
Autor: Vladan Marcalík
Datum: 31.01.2018 08:29 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 116931
reakce na ...
OK. Rozvedu to. Udaje které jsem uvedl (30%) vycházejí z více než 800 instalací na RD, které jsem od 1999 realizoval. A v tomto množství jsou takové jaké jsou například u Vás. Kdy si klient spotřebuje 61%. Jsou výjimky potvrzující pravidlo. Nicméně neuvádíte jak v létě elektřinu z FVE zužitkováváte/nikoliv spotřebováváte/. Nepovažuji za zužitkování nesmyslné ohřívání bazénu.... Pak máme další instalace kde jsme klienta zabrzdili a neakceptovali jeho "nápad" zaplňte panely celou střechu. FVE byla navržena vzhledem ke spotřebě a dnes je podíl zužitkování cca 60%. Místo instalace je firemní sídlo, které bohužel o víkendu nemá spotřebu.....takže o víkendu výkon odtéká zdarma distributorovi(který jej pochopitelně prodá).

Předmět: Re (5): o co jde?
Autor: Jiri Horacek
Datum: 31.01.2018 08:48 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 114162
reakce na ...
Bazén nemáme, jelikože je pozemek ve svahu. Zato máme v domě prarodiče, kteří zajišťují odběr i v průběhu všedních dnů.

Nicméně i ten ohřev vody v bazénu je diskutabilní. Pokud někdo má potřebu ohřívat si vodu v bazénu, tak je to jeho věc a pokrytí takové spotřeby energií z FVE je podle mě v naprostém pořádku.

Předmět: Re (6): o co jde?
Autor: Vladan Marcalík
Datum: 31.01.2018 08:56 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 116931
reakce na ...
Ano u dvougeneračních domků mohou být data taková jak píšete. A máte pravdu. Pokud někdo chce ohřívat bazén nechť tak činí :-)) Uveďte pro představu výkon Vaší FVE a roční spotřebu.

Předmět: Re (7): o co jde?
Autor: Jiri Horacek
Datum: 31.01.2018 09:14 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 114162
reakce na ...
Výkon je 3,6 kWp. Roční spotřebu ještě nevím, nicméně dle propočtů a extrapolace hodnot, které mám k dispozici, by to mělo být okolo 12 MWh (bez započtení FVE). Dům je plně elektrifikovaný, cena za kWh je 2,60 Kč vč. DPH.

Předmět: Re (8): o co jde?
Autor: Vladan Marcalík
Datum: 01.02.2018 19:09 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 116931
reakce na ...
paráda

Předmět: Re (9): o co jde?
Autor: Jiri Horacek
Datum: 02.02.2018 08:51 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 114162
reakce na ...
Taky by mě zajímala cena za kWh běžného systému s baterií s a bez dotace. ¨
Mě to vyšlo tak, že FVE byla nutná pro získání dotace na pasivní dům. Bez FVE by byl dům jen nízkoenergetický a dotace by byla o 150k nižší. Takže ta dotace mi pokryla ceny systému bez DPH. Takže když bych počítal jenom DPH cca 23k, životnost systému 10 let a roční výnos 2 200 kWh, tak mi to vychází na něco málo přes korunu za kWh.

Pokud bych šel v dohledné době do baterií, tak asi spíš kvůli potřebě zálohování v případě výpadku elektřiny, než proto, abych něco ušetřil.

Předmět: Re (7): o co jde?
Autor: Karel Technik
Datum: 01.02.2018 06:04 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 120043
reakce na ...
Znovu vás p. Marcalík zdravím. Je vynikající, že máte za sebou 800 + instalací. Proto vás znovu prosím, mohl byste uvést, na kolik např. ve Vašem případě vyjde 1( slovy jedna) kilowatthodina elektrická získaná způsobem FVE - baterie - střídač. Tento údaj je totiž pro posouzení ekonomiky zásadní. Osobně znám jednu instalaci s 10 kWh úložištěm, ale tam to ekonomicky nevychází dle mých představ, jinými slovy 1 kWh je mnohonásobně dražší než ze sítě. Je to ale instalace asi 8 let stará, možná se něco změnilo.

Předmět: Re (8): o co jde?
Autor: Vladan Marcalík
Datum: 01.02.2018 19:11 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 116931
reakce na ...
proč ztrácet čas s anonymem?

Předmět: Re (9): o co jde?
Autor: Karel Technik
Datum: 04.02.2018 18:35 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 120043
reakce na ...
Protože je to investice na deset let s desetiletou životností a desetiprocentním výnosem. Takto bych se tedy na důchod zabezpečit nechtěl .....vydělá jen prosolar...

Předmět: Re (10): o co jde?
Autor: Vladan Marcalík
Datum: 05.02.2018 07:49 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 116931
reakce na ...
tento příspěvek byl redakcí odstraněn

zobrazuji 1 - 30 z 36   starší >>
přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama