Diskuse ke článku: Porovnání emisí benzo[a]pyrenu z jednotlivých kategorií zdrojů

Autor článku: Ing. František Hopan, Ph.D., Ing. Jiří Horák, Ph.D., Ing. Kamil Krpec, Ph.D., Ing. Petr Kubesa, Ing. Milan Dej, Ph.D., Ing. Zdeněk Ryšavý, Ing. Vendula Laciok, Ph.D., Jiří Kremer, VŠB-TU Ostrava, Výzkumné energetické centrum
Plné znění článku: Porovnání emisí benzo[a]pyrenu z jednotlivých kategorií zdrojů
Anotace článku: Cílem tohoto příspěvku je porovnat emise BaP z vytápění domácností, průmyslové emise BaP a emise BaP z dopravy v rozsahu České republiky a jednotlivých krajů ČR za použití aktuálních bilančních přístupů, jež jsou používány pro vykazování emisí BaP za ČR v rámci Úmluvy o dálkovém znečišťování ovzduší přesahujícím hranice států (CLRTAP).

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re (3): EmiseJosef Zapletal18.03.2018 12:33
Re (2): Emisefugas fugas18.03.2018 08:13
Re: EmiseJosef Zapletal18.03.2018 00:41
Re: Vznik BaPVladimír Křen15.03.2018 10:57
Vznik BaPPéťa Koumák14.03.2018 14:43
EmisePetr Malík13.03.2018 09:35
Re: Někde je chybaPetr Much13.03.2018 07:25
Někde je chybaMichal Bartoš12.03.2018 10:11

Autor: Péťa Koumák
Datum: 14.03.2018 14:43 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 123075
reakce na ...
Zajímavý článek, chybí mi v něm krátce jak BaP vznikají a proč to modernější kotel řeší. Zakopaný pes bude asi v teplotě hoření, kdy u automatu je velice stálá na dostatečné úrovni a zbytek je už jen průměr za nějakou dobu. Když člověk špatně přiloží u jakékoliv ruční příklady mohou být BaP klidně i 100x rozdílné než v laboratoři na stejném kotli. Tím si vysvětluji proč BaP nemusí v dopravě a průmyslu víceméně vůbec vznikat.

Dále ne všichni můžou na první pohled pochopit důležitost informace "zkrácení průměrné délky života o 9 měsíců". Jak je to spočítáno? Pokud těch 15% co topí tuhými palivy, svou délkou života snižují průměr zbylým 85% o 9 měsíců. Tak to může dělat i 5 let v průměru rozdíl.

Za mne bydlím v rodinné zástavbě na kraji města. Když jdu s dětmi ven v zimě, mizím co nejrychleji do bytové zástavby. On ten plyn není takové zlo jak jeden kotel s ruční přikládkou co 500m a inverze.

Předmět: Re: Vznik BaP
Autor: Vladimír Křen
Datum: 15.03.2018 10:57 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
Taky by mne zajímalo jaký je rozdíl v emisích při provozu na minimální výkon (nebo pod minimálním výkonem) kotle k provozu kotle na jmenovitý výkon.

Předmět: Emise
Autor: Petr Malík
Datum: 13.03.2018 09:35 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110233
reakce na ...
Dobrý den
Hlavně jak se "dokázalo" že 96% emisí BaP pochází z domácností, to je zřejmě účel "studie" článku a to se povedlo. Zejména ten průmysl i s dopravou je podezřele "nízko". Takže nyní má společnost v rukou "bič" kterým může pod taktovkou EU štvát proti TP v domácnostem. Kdyby raději přiznali že pravou motivací takových "grafů" je zlikvidovat topení TP v domácnostech přesně podle přání EU udělali by lépe, bylo by to pravdivější a upřímnější, tu komedii kolem by bylo možno vynechat, ještě před tím než jsem si článek přečetl jsem odhadl jak bude vypadat "barevný koláč" a nemýlil jsem se přesně jak jsem předpokládal. Lidé žijící v blízkostí velkých fabrik jako jsou chemičky apod. a ve velkých městech kde jsou křižovatky ucpány automobily prakticky nonstop "musí" dát takovým článkům za pravdu, ano přesně podle skutečnosti, jen tak dál to je opravdu dobrá cesta.

Předmět: Re: Emise
Autor: Josef Zapletal
Datum: 18.03.2018 00:41 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105248
reakce na ...
Máte pravdu, ale na druhou stranu proč by milion obyvatel měl ničit ovzduší pro 9,5 mil ostatních občanů, kteří platí v ceně tepla veškeré ekologické náklady ?. Když topí 90% obyvatel obce tuhými palivy no tak Vám žádné moderní kotle zdravé prostředí neudělají, protože těch zdrojů je prostě příliš mnoho a čistění spalin je nulové. Nelze jinak, než část lidí od topení TP odradit. Když vezmu, že topení tepelným čerpadlem vzduch/voda je provozně o 1/3 levnější, než topení účinným automatickým kotlem a tepelná čerpadla začínají na 60 tisících korun, pak opravdu nevidím důvod pro statisíce lidí si takový kotel kupovat. Jediné co mnoho lidí ušetří když topí tuhými palivy spolu se svými sousedy jsou léta života. Problém je, že si to většina neuvědomuje a to je třeba změnit a je lepší podobný článek než daň na uhlí pro domácnosti.

Předmět: Re (2): Emise
Autor: fugas fugas
Datum: 18.03.2018 08:13 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110418
reakce na ...
Dobrý den, pane Zapletal, kde berete jistotu,že tč je provozně o 1/3 levnější než kotel na uhlí.Já mám zkušenost, že cena za uhlí je přibližně stejná jako cena za spotřebovanou elektřinu pro topení tč vzduch -voda. Podotýkám ,že při změně kotle za tč přidávám spoustu článků na teplotu 48/42/21°C.
F.F.

Předmět: Re (3): Emise
Autor: Josef Zapletal
Datum: 18.03.2018 12:33 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105248
reakce na ...
Dobrý den. Samozřejmě že záleží na podmínkách. Nicméně při ceně el. energie dejme tomu 1.8 kč kWh a topném faktoru 2.7 získáme 1kWh asi za 66 haléřů. Pokud vezmu motecké uhlí výhřevnost dle tabulek :
https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/11-vyhrevnosti-paliv

17,18MJ a účinnost kotle 80% pak při ceně uhlí 360kč /q máme cenu za 1kWh asi 92 haléřů. Jsme tedy o 39% výše než u tepelného čerpadla. K tomu si připočtete cenu el. energie pro provoz kotle , revizi komína , revizi kotle. Samozřejmě konečná spotřeba je v reálu dána skutečným topným faktorem a také tím jak topíte a jak jste topil dříve pokud se dům topil nárazově na večer, pak průměrná teplota v domě byla mnohem nižší než při celodenním topení a tím byla spotřeba uhlí nižší. V kotli se topilo také dřevo , které nepočítáte , Konečná cena je takédána tím jak výhodný nebo nevýhodný dodavatel el. energie je pro dané místo zvolen a také kolik lidí v domě žije, protože čím větší spotřebu el. energie domácnost má tím více vydělá na levné 1kWh a naopak. kdyby se jednalo třeba o jednočlennou domácnost může paušál z jističe přesáhnout dosaženou úsporu. A nakonec celkovou úsporu ovlivňuje i způsob ohřevu TUV.

Předmět: Někde je chyba
Autor: Michal Bartoš
Datum: 12.03.2018 10:11 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 121828
reakce na ...
Děkuji za zajímavý článek. Zajímalo by mne, jak statistici vysvětlují, že Jihomoravský kraj má o 60% nižší emise z BaP z domácností na km2 než Vysočina a přesto je dle mapy podstatně postiženější.
Z hlediska odbornosti mne trochu dráždí vyjádření typu: "mohou mít až 100-krát větší emise". To zní jako: "ceny již od" z letáku ne zrovna seriózního obchodu.
Dále by mne zajímalo, jestli se přehodnotil vliv dopravy, když se po dieselgate zjistilo, že emise ve zkušebně jsou jen zlomek emisí ze skutečného provozu.

Předmět: Re: Někde je chyba
Autor: Petr Much
Datum: 13.03.2018 07:25 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 123057
reakce na ...
Přehodnocovat vliv dopravy bude zase jen čarování. Už před tzv. pseudokauzou dieselgate byly reálné emise z dopravy úplně jinde. A proč ? Protože se emise počítaly ze spotřeby získané při měření v laboratoři na upravených autech. Takže už tehdy byly údaje nesmyslné.
Jenže dokud automobilky vodily za nos jen obyčejné lidi (uváděním nereálné spotřeby), nic se nedělo, ale když si dovolily na EU, tak to najednou začlo vadit.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czProdejní ceny bytů v ČR ke konci března vzrostly o 16 procentProjektová dokumentace na rodinný dům: Jak dlouho trvá, jaké jsou fáze a celková cenaStále populárnější sprchové kouty ESCURA ve špičkové kvalitě a osobitém designuPlyn, elektřinu, uhlí, pelety? S volbou vytápění vám pomůže veletrh FOR ARCH