Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Emise CO2 a jejich dopad na hodnocení zdrojů v budovách

Autor článku: Ing. Jiří Novotný, Fakulta strojní, ČVUT v Praze, doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, ČVUT v Praze
Plné znění článku: Emise CO2 a jejich dopad na hodnocení zdrojů v budovách
Anotace článku: Jedním z nejznámějších a nejvýznamnějších skleníkových plynů je oxid uhličitý (CO2), který vzniká jednak přírodními procesy, nicméně v posledním století k jeho vzniku významně přispívá spalování uhlíkatých paliv, zejména pak fosilních paliv. Tento text je zaměřen na emise CO2 související s energetickými přeměnami pro dodávku energie do budov.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
emisní faktory CO2Karásek Dalibor18.06.2018 14:08
statistikaKarel Srdečný21.03.2018 08:45
elektřina neekologická ? Josef Zapletal19.03.2018 22:40
DohodaPetr Zíka19.03.2018 21:55

Příspěvky
Předmět: emisní faktory CO2
Autor: Karásek Dalibor
Datum: 18.06.2018 14:08 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 121977
reakce na ...
dobré odpoledne,
nějak jsem si nevšiml způsobu, podle kterého ten usměrněný tok elektronů pozná, že teče do tepelného čerpadla, žárovky, elektrokotle či elektromobilu. Jak si jinak vysvětlit různé koeficienty pro různé případy využití, zejména pak " dokonce nulovou hodnotu " pro elektromobily. V daném mixu zdrojů při výrobě elektřiny MUSÍ být platná jedna hodnota a pokud je posuzován vliv na životní prostředí pak pouze násobením technických jednotek a emisního koeficientu. A lokálnost je třeba zohlednit pouze v umístění zohledněním imisní situace v daném místě.

Předmět: statistika
Autor: Karel Srdečný
Datum: 21.03.2018 08:45 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 104174
reakce na ...
Je vtipné, že údaje OTE se rozcházejí s údaji ERÚ. Např. v roce 2015 byl podíl JE na výrobě 32,0% podle ERÚ a 33,13 % podle OTE.
Je třeba státním úředníkům zvýšit plat, aby pracovali lépe!

Předmět: elektřina neekologická ?
Autor: Josef Zapletal
Datum: 19.03.2018 22:40 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105248
reakce na ...
To že používání el. energie pro vytápění budov je nehospodárné, protože se vlastně jedná maření práce na teplo, není sporu nicméně v reálném uvažování pokud jde o emise CO2 je nutno brát v úvahu reálnou situaci. Správný ukazatel jsou emise CO2 na MWh el. energii totiž dost dobře nelze dělit. Při růstu spotřeby el. energie se u nás žádné nové uhelné el. stavět nebudou a jediné co se stane bude pokles vývozu el. energie do zahraničí a výstavba nových jaderných bloků. Zavedením nesprávného ukazatele emisí CO2 u el. energie vede k tomu že tepelná čerpadla vycházejí co se emisí týče hůře než kondenzační kotle na plyn, jenže realita je přesně opačná. Navíc výroba el. energie bude u nás do budoucna emitovat polovinu CO2 než dnes a tím klesnou i emise tepelných čerpadel u kondenzačního kotle se po jeho nainstalování něčeho takového už nedočkáme a to nemluvím o dovozní závislosti.
Pokud se zamyslíme nad způsoby snížení emisích CO2 v ČR pak jedním z hlavních způsobů je právě vyšší využití bezemisně vyráběné elektřiny. Všechny ostatní způsoby nemají dostatečný potenciál jsou ekonomicky nereálné a při masovém využití devastují životní prostředí ( biopaliva & el. mobil, pelety & tepelné čerpadlo).

Další nad čím bychom se měli zamyslet je o ovšem smysl našeho snažení. V současné době ani USA ani Čína ani Indie neplánuje do roku 2035 nějaké snížení emisí náš podíl na emisích (ČR) světa je mizivý a podíl evropské unie je 8%.
Pokud se světové emise zvyšují asi o 1.2% ročně. Pak by v EU musely emise klesat tempem 15% ročně aby se světové emise zastavily na 6 let což je nereálné. V současném stavu je vliv EU na světové emise fakticky nulový. Navíc aby se zastavil růst emisí CO2 v atmosféře , pak je třeba emise snížit na 1/3 - současný svět ovšem vypadá tak ,že se ročně připojí k el. sítě asi 108 mil lidí to je téměř celé USA za zhruba 3 roky a tak to půjde až do roku 2035. A ještě potom bude 600 mil lidí žít bez el. energie v 2 mld lidí bude vařit jídlo na dřevě. Porodnost bude sice klesat , jenže poroste životní úroveň a růst dožití a z minulosti je mnoho mladých lidí , takže přírůstky populace budou více klesat až po roce 2040. Jinými slovy lidstvo je v situaci , kdy není reálné očekávat výraznější snížení emisí CO2 lidstva jako celku, alespoň ne v příštích 15 letech. Velmi pravděpodobně dojde k jeho zvýšení. Pokud je klima skutečně na CO2 citlivé změní bez ohledu na politiku EU bez ohledu na nás.

Předmět: Dohoda
Autor: Petr Zíka
Datum: 19.03.2018 21:55 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100057
reakce na ...
No to se máme! Někdo se dohodne, že na vytápění se používá výhradně elektřina z tepelných elektráren (i když hodnoty 1t CO2/MWh největší elektrárna Počerady ani nedosahuje). A nemohli bychom se dohodnout, že na vytápění se používá výhradně elektřina z jaderných elektráren? Nezní to oboje stejně hloupě?
Čím více se o problematice Hodnocení zdrojů dozvídám, tím více získávám dojem, že je to celé postavené úplně špatně a nejlepší by bylo to komplet zrušit.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama