Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: V ČR už funguje net metering pro koncové zákazníky. Jen se mu tak neříká

Autor článku: Mgr. Jiří Zilvar, redakce
Plné znění článku: V ČR už funguje net metering pro koncové zákazníky. Jen se mu tak neříká
Anotace článku: V létě přes den posíláte přebytečnou elektřinu z vlastní fotovoltaiky do sítě a v zimě v noci si ji odeberete zpět, nebo vám je v daném objemu snížen účet za elektřinu. Cílem je snížit náklady na pořízení vlastního zdroje, postarat se zákazníkovi o přebytky z jeho fotovoltaiky a zrychlit návratnost investice.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
NET METERING?tomáš petr10.08.2018 05:16
Re: Přebytek elektřiny v létě?Sykora Pavel22.07.2018 13:23
Re: Přebytek elektřiny v létě?Sykora Pavel22.07.2018 13:11
Přebytek elektřiny v létě?Dětřich Danek12.06.2018 20:53

Autor: tomáš petr
Datum: 10.08.2018 05:16 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 125310
reakce na ...
Vážení, zde uvádím své dosavadní zkušenosti s FVE. Montáž na střechu RD proběhla 30.3.2018, ale elektroměr mi ČEZ vyměnil až 17.4.2018. Vzhledem k letošnímu slunečnímu počasí mi FVE vyrobila k 8.8.2018 1,335 MWh. Za stejné období jsem odebral z distribuční sítě 0,577 MWh a přetoky byly 1,090 MWh. Zatím mám s distributorem elektřiny uzavřenou smlouvu od počátku září 2017 na 2 roky, kde platím pevnou cenu za měsíc 50 Kč bez dph a silovou elektřinu 915 Kč bez dph za MWh. Teď mi nabízí distributor pro FVE pevnou cenu 50 Kč bez dph a silovou elektřinu za 1.000 Kč bez dph přičemž za přetok mi slibuje odečíst z faktury za roční vyúčtování 460 Kč (a neuvádí, zda je to bez nebo s dph). To je docela nepoměr dodávat elektřinu za nějakou částku a odebírat elektřinu za méně než polovinu ceny. To jsou nerovné podmínky, které diktují distributoři. Když běžný občan za něco nezaplatí tolik co má, tak je to obohacování na cizí úkor. Tady asi ne. ERÚ se k tomu zatím nevyjadřuje. Otázka je, zda tento solární tarif bude vůbec v kladných číslech, když se pak vezme celoroční spotřeba, kdy mimo letní měsíce (a letos je léto prakticky od dubna) bude přetok menší až v zimních měsících nulový. Přišlo by mi od distributorů férové, kdyby skutečně za dodanou MWh dodali rovněž MWh nebo ceny by byly stejné. To se zatím NEDĚJE.

Předmět: Přebytek elektřiny v létě?
Autor: Dětřich Danek
Datum: 12.06.2018 20:53 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 121185
reakce na ...
Zrovna dnes, 12.6.2018 píší v Lidových novinách o tom, že každý rok elektřina podraží a že cena stoupá i v létě v důsledku většího používání chladicích zařízení a klimatizace... Takže když se elektřina vykupuje, je jí přebytek a proto dáme nižší cenu. Když se prodává, je jí nedostatek, proto zdražíme...

Předmět: Re: Přebytek elektřiny v létě?
Autor: Sykora Pavel
Datum: 22.07.2018 13:11 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 126468
reakce na ...
Fotogalerie:
Dobrý článek. Přehledný. Ale i vy máte pravdu. Ale vlastní fotovoltaika bude asi výhodná. V důsledku odstavení 40 % uhlelných elektráren v ČR v roce 22 se plánuje skokové zdražení 2 X nebo 3 x !!!

Předmět: Re: Přebytek elektřiny v létě?
Autor: Sykora Pavel
Datum: 22.07.2018 13:23 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 126468
reakce na ...
průměrná cena České domácnosti je 4,80 Kč / kWh, dovedete si představit, že skočí 2 nebo 3 x nahoru ?

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.