Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Využití slámy v soudobé architektuře a stavitelství

Autor článku: Ing. arch. Miroslav Ščudla, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta architektury, Ústav navrhování II.
Plné znění článku: Využití slámy v soudobé architektuře a stavitelství
Anotace článku: Sláma se v soudobém stavitelství používá okrajově, nejčastěji v rámci svépomocné výstavby. Přestože jsou pozitivní vlastnosti slámy již dlouho známy, nezískala si zatím širší důvěru mezi stavebníky ani projektanty. Tuzemské stavební firmy se slámou také nedovedou ve většině případů pracovat. V rámci současného trendu vyššího využití obnovitelných zdrojů a snižování emisí CO2 se v Evropě (znovu)objevují možnosti, jak slámu použít ve stavebních systémech vhodných pro udržitelnou architekturu.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Příspěvky
Předmět: Srovnání izolací z hlediska PEI a svázaných emisí CO2
Autor: Blanka Cabovská
Datum: 26.02.2019 16:06 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 129875
reakce na ...
Dobrý den,
děkuji za zajímavý článek detailně popisující slaměné stavění. Nicméně dovolím si zde jednu připomínku k grafům 1 a 2. Srovnávat emise CO2 vztažené na 1 kg hmoty mi u izolačních materiálů nepřipadá správné. Objemová hmotnost materiálů je velmi rozdílná a navíc jejich tepelná vodivost také. 1 kg polystyrenu ve stavbě tedy udělá jinou službu než 1 kg slámy či 1 kg dřevovláknité izolace. Obdobně u následujícího grafu č.2, kde je porovnání provedeno pro 1 m3 izolace. 1 m3 izolace opět neudělá u všech izolací stejnou službu ve smyslu úspory energie při provozu.
Dle mého názoru bychom měli srovnávat srovnatelné, aby to pak nevyznívalo jako pokus o "umělé" vylepšování pozice přírodních materiálů, ačkoliv sama jsem jejich nadšeným podporovatelem. Takový přístup by pak nahrával akorát těm, kteří se tyto materiály neustále snaží kritizovat.
Blanka Cabovská

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama