Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Vyhodnocení spokojenosti uživatelů pasivního bytového domu pro seniory

Autor článku: prof. Ing. Josef Chybík, CSc., VUT Brno, Fakulta architektury
Plné znění článku: Vyhodnocení spokojenosti uživatelů pasivního bytového domu pro seniory
Anotace článku: V obytných budovách lze kvalitu interního prostředí ověřit kritériem míry spokojenosti lidí, kteří v nich bydlí. Jednou z forem, které mohou poskytnout potřebné informace, je subjektivní hodnocení. Tato forma průzkumu se uskutečnila u obyvatel pasivního bytového domu pro seniory v Modřicích. Zapojilo se do něj 25 žen a 12 mužů s věkovým průměrem 77 let. Průzkum doložil, že senioři jsou schopni a ochotni akceptovat podmínky pasivních domů.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Příspěvky
Předmět: Příprava teplé vody v objektu
Autor: Tomáš Cikrt
Datum: 27.08.2018 14:07 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 128319
reakce na ...
V moderních budovách se stále více přibližují náklady na vytápění a náklady na přípravu teplé vody. V pasivních domech již dokonce náklady na přípravu teplé vody bývají větší než náklady na vytápění. Proto projektanti v objektu, který článek popisuje, zvolili pro přípravu teplé vody decentralizovaný systém bytových stanic LOGOtherm. Díky tomu odpadla centrální příprava TV s veškerými rozvody a tepelnými ztrátami s tím spojenými. To umožnilo snížit náklady na přípravu TV a významným způsobem ovlivnilo celkovou energetickou hospodárnost budovy. Pro lepší tepelnou pohodu je v každém bytě jednoduchý, denní, prostorový termostat, který umožňuje individuální regulaci vytápění po celý rok a přispívá ke spokojenosti uživatelů. Z energetického hlediska vedlejší, nicméně velmi podstatný efekt je, že tento systém vylučuje kontaminaci teplé vody bakteriemi Legionella, což zejména v domě pro seniory je velmi důležité.
Pokud autor článku uvažuje ještě o nějakém pokračování v této studii, bylo by zajímavé zaměřit se i na tuto oblast. Na obrázku č. 4 jsou zásobníky topné, nikoliv teplé vody.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.