Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Výsledky měření koncentrace CO2 v ložnici

Autor článku: Ing. Petr Bohuslávek, redakce
Plné znění článku: Výsledky měření koncentrace CO2 v ložnici
Anotace článku: Experiment měření koncentrace oxidu uhličitého v ložnici jsem provedl v únoru 2018 během jednoho týdne. Hodnoceny jsou koncentrace v průběhu noci, a to za různých režimů přirozeného větrání. Výsledky ukazují na významný vliv větrání na kvalitu vzduchu. Dokazují, že pouze přirozené větrání těsnými okny v současných developerských bytových novostavbách je nedostatečné.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
C02 hladiny v RD, bungalov 5+kkJakub Ševčík03.02.2020 14:43
Re: nárůstVat Vat14.03.2019 08:43
Re: nárůstPetr Bohuslávek15.01.2019 16:39
nárůstRix Sharp12.01.2019 01:17
Re: REPetr Bohuslávek03.12.2018 12:58
REPavel Vykouk03.12.2018 10:57
Re: PodnetPetr Bohuslávek17.09.2018 10:45
PodnetMarcel Bakoš16.09.2018 11:06

Autor: Jakub Ševčík
Datum: 03.02.2020 14:43 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 131845
reakce na ...
Dobrý den, mohu potvrdit vlastním měřením. Máme dům 5+kk, užitná plocha 150m2, kubatura 400 m3. Bydlíme s ženou a 2 menšími dětmi. Žena rekuperaci jasně odmítla, tak jsem si pořídil od Voltcraftu kapnometr C0-100, je v obyváku. Je to spolehlivý měřič. Samozřejmě větrám do kříže nárazově, žádné ventilačky, mikroventilačky. Daří se nám i v mrazivé zimě udržet max. hladinu do 1400 ppm, jak jsem si nastavil limit či i alarm. Jediná kritická doba pro vyšší hladinu CO2 je ráno. Vyvětrám intenzivně těsně před spaním skoro na atmosférickou hodnotu, int. dveře máme otevřené. Tedy ráno kolem 6:30 jsou hodnoty CO2 právě kolem 1400 ppm. Vyvětrám-li krátce uprostřed noci cestou na WC, pak jsou tyto hodnoty ráno do 1200ppm. Tedy troufnu si říci, že rekuperace do novostaveb, které mají parozábranu, nejsou nutnou podmínkou. Jen člověk musí být ochoten pravidelně větrat a naučit to i ostatní členy rodiny. Nějaký velký dyskomfort ze studeného vzduchu já osobně nevnímám. Máme velký portál a když mrzne, dokonce nemusím větrat ani do kříže. Vzduch při tak velkém rozdílu teplot doslova teče do domu spodní částí a horní rychle vytéká. Do několika minut se pak promíchá kubatura velkého obyváku se zbytkem domu. Ochlazení je jen krátkodobé, suchý vzduch Vám prakticky energii nevezme. Naopak řešíme spíše nízkou vlhkost.

Předmět: nárůst
Autor: Rix Sharp
Datum: 12.01.2019 01:17 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 129390
reakce na ...
Dobrý den,
děkuji za měření a jeho výsledky.
Udivuji se však nad posledním případem měření, kdy podle grafu jsou 3 hodiny se zavřenými okny i dveřmi prakticky stejné hodnoty CO2, to přece není možné a musí ho zákonitě přibývat?!
Také mám doma měřič CO2 a v pokoji 18m2 kde jsme dva dospělí a dvě děti roste CO2 cca 800-1000 ppm/h až do rána.

Předmět: Re: nárůst
Autor: Petr Bohuslávek
Datum: 15.01.2019 16:39 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 101354
reakce na ...
Dobrý den, ano máte pravdu, v grafu 6 je ve střední části mírný pokles a pak opět stoupání. Je možné, že přeci jen v noci šel někdo z nás z pokoje a nechal na chvíli otevřené dveře, případně na chvíli otevřel ventilačku, bohužel to nemám zaznamenané v poznámkách o režimech větrání, které jsem si vedl. Přesto noční hodnoty jsou tuto noc ze všech dní měření nejvyšší.

Předmět: Re: nárůst
Autor: Vat Vat
Datum: 14.03.2019 08:43 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 129986
reakce na ...
Jaký používáte měřící přístroj? Já mám Netatmo, několik modulů a výsledky víceméně kopírují autora. Hodnota 800-1000ppm odpovídá otevřenému oknu, nebo místnosti bez lidí. V létě, když může být otevřené okno snad, ale v zimě, s daným počtem lidí, s mikroventilací bych to viděl na hodnoty určitě přes 2000ppm. Doporučovaná hodnota pod 1500ppm je po celou noc udržitelná jen při otevřené ventilačce, tzn. obrovských ztrátách tepla. Dodělávám vzduchotechniku s rekuperací, tak se pak mohu podělit o výsledky.

Předmět: RE
Autor: Pavel Vykouk
Datum: 03.12.2018 10:57 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 129128
reakce na ...
Dobrý den, jestli jsem to dobře pochopil ,Vaše měření tedy vylučuje aplikovat v noci doporučení odborníků větrat krátce a intenzivně neboť podle Vašeho měření po cca 1,5hodiny spánku vzrostou koncentrace na úroveň, kdy by se muselo opět větrat, to znamená alespoň třikrát za noc vstávat, to k dobrému spánku asi nepřispěje. To mi potvrdilo mou stávající praxi trvalého větrání přes noc a omezení tepelných ztrát snížením teploty v ložnici v našem případě na 15°C. Neřešitelný problém však nastává v případě nárůstu emisí ve venkovním prostředí následkem smogové situace. Pak asi nezbývá než jít do rekuperace s dokonalou fitrací což asi bude finančně dost .nákladné

Předmět: Re: RE
Datum: 03.12.2018 12:58 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den, velice Vám děkuji za příspěvek. Ano, otevřel jste další související téma - venkovní emise. Jak je v článku uvedeno, byt se nachází v pražských Řeporyjích, kde je velký problém s emisemi z uhelných kotlů ve staré zástavbě rodinných domů. Mnohokrát za zimu je vzduch ve starých Řeporyjích naprosto nedýchatelný. Je tam vysloveně žluto. (Vůbec nepřeháním..!) V bytě v podstatě nelze větrat z důvodu intenzivního zápachu spalin, i když je byt o něco výše, než zmíněné rodinné domy.
Jak píšete, hodnoty ppm se rychle vracejí po vyvětrání na vysoké hodnoty. V našem případě větrám v podstatě vždycky, když v noci z jakéhokoliv důvodu vstanu. Ale ideální to samozřejmě není.
Z toho všeho vyplývá, že větrání musí být řešeno strojně nuceným způsobem, s účinným čištěním vzduchu a ideálně se zpětným získáváním tepla. Jinak se všichni dusíme. To je vzkaz všem developerům.
Osobně uvažuji o lokální jednotce do ložnice. Obávám se ale, že tím pro změnu přijdu o vzduchovou neprůzvučnost obvodové stěny a jednoduše uslyším vždycky vše, co se děje na ulici.

Předmět: Podnet
Autor: Marcel Bakoš
Datum: 16.09.2018 11:06 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 122199
reakce na ...
Škoda a neviem prečo, nedošlo k meraniu podľa mňa najbežnejšieho stavu a to je v zime pri silných celodenných mrazoch kedy sú okná a dvere na spálni zavreté celú noc. Pravdepodobne dôjde k vyvetraniu spálne pred spaním, ale do ranných hodín sa už nič nedeje. Mikroventiláciu používa málokto a vetranie v zime pri silných mrazoch ventilačkou je prakticky nepoužiteľné.

Předmět: Re: Podnet
Datum: 17.09.2018 10:45 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den,
při zavřeném okně i dveřích jsem měřil, a to z 14. na 15. února. Je to v článku uvedeno. Jen jsme neměřili celou noc, protože to opravdu nešlo vydržet. Naměřili jsme 1850 ppm před čtvrtou hodinou ranní. V článku jsem také uvedl vůbec nejvyšší změřenou hodnotu 2327 ppm po celodenním pobytu jedné osoby a dvou osob večer bez větrání, což má také svou vypovídací hodnotu. Shrnutí naměřených hodnot je uvedeno v tabulce ke konci článku.
O nepoužitelnosti ventilačky a mikroventilace při silných mrazech se v článku také zmiňuji. Je to výchozí úvaha. Proto se v zimě všichni doma v ložnici během noci dusíme a proto vznikl tento článek.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama