Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Příspěvek k diskusi o reálné provozní účinnosti teplovodních kotlů na biomasu

Autor článku: Ing. Zdeněk Lyčka
Plné znění článku: Příspěvek k diskusi o reálné provozní účinnosti teplovodních kotlů na biomasu
Anotace článku: Problematika stanovení reálné provozní účinnosti teplovodních kotlů na pevná paliva je stále více diskutovaná. Díky neustále se zvyšující ceně energií je kladen vyšší důraz na přesné vyčíslení ekonomiky provozu tepelných zdrojů již v projektových dokumentacích a různých provozních analýzách. U teplovodních kotlů je také stále více zřejmé, že pro podobné studie nelze brát v potaz účinnosti deklarované výrobci v průvodní technické dokumentaci, protože ta se často může významně lišit od reálné sezónní energetické účinnosti. Zvláště v období s menšími požadavky na množství vyrobeného tepla, kdy dochází často k cyklickému (přerušovanému) provozu zdroje, se může jeho reálná účinnost lišit od účinnosti deklarované. V tomto příspěvku jako příklad uvedu provoz malého peletového kotle. Příspěvek byl přednesen na konferenci Alternativní zdroje energií AZE v Kroměříži.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re: PeletySykora Pavel06.11.2019 16:42
Re: PeletyJaroslav Pokorný23.09.2019 14:15
PeletyJosef Zapletal22.09.2018 22:41
Souhlas. Porovnávali jsme dva obdobné RDSykora Pavel17.09.2018 21:12
Pro malé rodinné domky je dnes asi mnohem lepší Sykora Pavel17.09.2018 12:57
Velice dobrý článek. Dále je nutno přípočítat Sykora Pavel17.09.2018 12:26

Příspěvky
Předmět: Pelety
Autor: Josef Zapletal
Datum: 22.09.2018 22:41 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105248
reakce na ...
Volba pelet jako zdroje paliva pro RD je při současné ceně paliva značně nevýhodná cenově se totiž použití pelet při zohlednění účinnosti kotle blíží zemnímu plynu kdežto komfortem se kotel na pelety blíží automatickému kotli na uhlí. Majitel nemůže mít ani dobrý pocit že se chová ekologicky ,protože pelety se vyrábějí zejména z větví , které by jinak po těžbě zůstaly v lese , kde by se rozložili na humus, který má blahodárný vliv na celkový lesní ekosystém. Přitom je to tak jednoduché dnes existuje mnoho levných spolehlivých tepelných čerpadel vzduch/voda , které se nechají pořídit okolo 100 000 i s instalací a mají ve výsledku poloviční náklady na topení než kotel na pelety. Těm kdo už pelety topí bych doporučil , aby svoje kotle co nejrychleji prodali - dokud to ještě lze a přešli na tepelná čerpadla nakonec se totiž k tepelnému čerpadlu stejně dopracují pouze je to bude stát o desítky tisíc korun více na zmařené investici a provozních nákladech kotle na pelety. Tepelné čerpadlo je jediný zdroj energie , který umožní každému majiteli rodinného domu vyrobit si podstatnou část spotřebované energie svépomocí a platit jen pohon kompresoru.

Předmět: Re: Pelety
Autor: Jaroslav Pokorný
Datum: 23.09.2019 14:15 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 127941
reakce na ...
A až bude mít kdekdo tepelné čerpadlo, tak vláda zdraží elektřinu, aby zase měla co rozhazovat! Pardon, aby měla na "dotace"!

Předmět: Re: Pelety
Autor: Sykora Pavel
Datum: 06.11.2019 16:42 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 126468
reakce na ...
ano, jedině souhlas

Předmět: Souhlas. Porovnávali jsme dva obdobné RD
Autor: Sykora Pavel
Datum: 17.09.2018 21:12 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 126468
reakce na ...
Souhlas. Porovnávali jsme dva obdobné RD. Jeden spoří jak může, šetří, má kotel s vyzdívkou do kotlíkových dotací, protopí 50 q HU ořech 2. Druhý barák ( majitelé pracují spolu v práci) má kotel bez vyzdívky, topí hodně - má rád teplo , protopí 40 q HU ořech 2. Oba kotle do kotlíkových dotací.

Předmět: Pro malé rodinné domky je dnes asi mnohem lepší
Autor: Sykora Pavel
Datum: 17.09.2018 12:57 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 126468
reakce na ...
tepelné čerpadlo. Investice bude podobná, úspory mnohonásobně vyšší, servis levnější, životnost delší.

Pokud to není laciná čína. Ovšem i velké domy, jako novostavby, mají dnes již "malinkatou" tepelnou ztrátu.

Předmět: Velice dobrý článek. Dále je nutno přípočítat
Autor: Sykora Pavel
Datum: 17.09.2018 12:26 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 126468
reakce na ...
Fotogalerie:
pomalu nulový komínový tak v létě. To pak třeba v pasivních domech na teplou vodu netopí vůbec. A dále proměnlivou kvalitu - výhřevnost peletek. Ideální by byla povinnost mosadirt peletkové kotle kalorimetry, zákazník by si mohl změřit výhřevnost peletek.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama