Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Lze odvádět kondenzát z kondenzačního kotle přes splachovací nádržku klozetu?

Autor článku: Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění, Ing. Jakub Vrána, Ph.D., Ústav TZB, Fakulta stavební VUT v Brně
Plné znění článku: Lze odvádět kondenzát z kondenzačního kotle přes splachovací nádržku klozetu?
Anotace článku: Se záměnou nekondenzačního plynového kotle za kondenzační je spojena nutnost řešit odvod kondenzátu z kotle do kanalizace. U kotlů zejména v domácnostech je jako jednoduché může jevit zavedení kondenzátu do splachovací nádržky klozetu. V článku jsou rozebrány provozní a hygienické souvislosti. Závěr je, že bez dodatečné instalace speciální armatury – potrubního oddělovače do přívodu pitné vody ke splachovací nádržce – jde o řešení odporující současným předpisům a nelze je doporučit.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re (2): Nepravdivá větaJozef Homola04.10.2018 07:32
Re: Nepravdivá větaJosef Hodboď03.10.2018 20:54
Nepravdivá větaJozef Homola01.10.2018 07:45

Příspěvky
Předmět: Nepravdivá věta
Autor: Jozef Homola
Datum: 01.10.2018 07:45 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100172
reakce na ...
http://junkers-cz.resource.bosch.com/media/ttcz/dokumentace/prospekty_new/1_prospekt_konvencni_kotle.pdf
Nikde v předpisu od EU se neříká, že se můžou uvádět na trh pouze kondenzační kotle (Od 26. září 2015 mohou zásluhou směrnice o ekodesignu a stanovené energetické účinnosti výrobků uvádět výrobci na trh, v rozsahu výkonů do 30 kW, pro vytápění s využitím plynu již jen kotle kondenzační). Uvádí se podmínka minimální účinnosti.

Předmět: Re: Nepravdivá věta
Autor: Josef Hodboď
Datum: 03.10.2018 20:54 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 123662
reakce na ...
Ano, máte pravdu pane Homolo. V článku byla problematika zjednodušena. Současná skutečnost je ta, že nekondenzační kotle se instalují již jen v silně klesajícím počtu, a proto je nabízí již jen několik značek. Výjimka je u kombikotlů do 30 kW a zde jde o oblast bytových domů se společným odvodem spalin. Podmínkou pro uvedení takového kotle na trh je však nejen účinnost, ale i nyní zpřísněný limit na emise NOx, a to se splňuje vodou chlazeným hořákem. Toto prodražuje kotel a tak je výhodnější, pokud tomu nebrání nějaké zvláštní podmínky, přejít rovnou na kotel kondenzační.
Více k tomu viz např.:
https://vytapeni.tzb-info.cz/vytapime-plynem/17419-ohrivace-vody-kombinovane-kotle-a-zprisneni-emisnich-limitu-nox

Předmět: Re (2): Nepravdivá věta
Autor: Jozef Homola
Datum: 04.10.2018 07:32 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100172
reakce na ...
https://kotle.heureka.cz/junkers-ceramini-zsr-10-7-ke/#
http://junkers-cz.resource.bosch.com/media/ttcz/dokumentace/prospekty_new/1_prospekt_konvencni_kotle.pdf
Ony ty výkonné kondenzační kotle mají mizernou účinnost při malém odběru tepla a náklady na instalaci a údržbu kondenzačního jsou vysoké. Nic proti kondenzačním kotlům nemám, pokud se napíše, že se vyplatí od spotřeby 20 000 kWh ročně (zajímavé že to tak v zahraničí hodnotí). Ještě nedávno zde byla reklama jak se vyplatí při TZ domu 20 kW. kdo to dneska má? Můžu tu reklamu sem hodit a to jsou tam ještě zfalšovaná procenta.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama