Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuze ke článku: Stavíme energeticky úsporný dům (XII) - Solární ohřev TUV

Autor článku: Ing. Jaroslav Peterka, CSc.
Plné znění článku: Stavíme energeticky úsporný dům (XII) - Solární ohřev TUV
Anotace článku: Autor na příkladu běžného rodinného domu shrnuje a zobecňuje nejdůležitější zásady návrhu a získané zkušenosti z realizovaných solárních soustav. Přidává i taková doporučení jako např. jak vybírat dodavatele nebo jak dlouhá by měla být záruční doba pro celou solární soustavu.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky<< novější   zobrazuji 31 - 49 z 49
Příspěvky
Předmět: Re (3): Oběhové čerpadlo na ss proud
Autor: Král
Datum: 15.02.2004 16:51 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Pokud daná firma dodavá čerpadla na 230V a USP k solarnímu systámu, který má šetřit náklady na ohřev TUV tak ja bych si u ní neobjednal ani slunečník.
Jendak máte naprosou pravdu, že UPS v Stb. má spotrebu 20-40W tj. v lepším případě sežere ročně více než 175kW/h eletrické energie, další náklad představují akumulátory do UPS, mají průměrnou životnost cca 3 roky a cenu cca 500Kc/ks (v UPS podle výkonu jsou 1-2kusy).
Pro podobne učely by se měli jednoznačně používat ss čerpadla na 12/24V. Jednak je lze zalohovat přímo akumulatorem a pak lze snadno pomoci PWM regulovat jejich výkon.

Předmět: Re (4): Oběhové čerpadlo na ss proud
Autor: Tomáš N
Datum: 16.02.2004 18:51 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Můj závěr po několikadenním studování materiálů a počítání jsem došel k závěru, že solární systémy vyrobené dodavatelský jsou snad ekologické, v žádném případě však nejsou ekonomické. Jejich návratnost je na hranici návratnosti. Strašně jsem se pobavil u teplovzdušných kolektorů Mistral(platí to pro všechny teplovzdušné kolektory), výrobce na svých stránkách uvádí jejich životnost, výkon a cenu. Když si člověk vezme do ruky kalkulačku, tak během jedné minuty je jasné, že tento výrobek se nikdy nemůže vrátit. To samé platí pro nízkoenergetické domy, kde instalují obrovské baterie vakuových kolektorů(našel jsem domek, kde jich je 21kusů), kde investice se blíží k milionu a návratnost je v čudu. Nechápu, jak tohle někdo vůbec mohl navrhnout. Já tohle udělat, tak se zahrabu 2 metry pod zem.

Předmět: Re (5): Oběhové čerpadlo na ss proud
Autor: bartel
Datum: 16.02.2004 20:18 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Pokud byste tohle udělal-2m pod zem-tak byste svuj bungalov vyhříval vlastním teplem a nestálo by Vás to nic.Tahouni na severu takovým způsobem regulují tělesnou teplotu,kdy ve vánici
přikryjí,nebo se zahrabou do sněhu.Ale dost srandy a teď vážně.
Pokud něco chcete,tak za tím musíte jít,nevytahovat kaukulačku,
ale peněženku.A věřte,že to za to stojí,nepočítat návratnost, ale úspory pro své děti.Ty budou topit "zadarmo.Když už,tak ve velkém a dokonale.Taky si nikdo nekoupí jenom motor auta s tím,
že ostatní si dodělá doma sám,nebo snad jo?Auto si koupíte celé za půl melounu a do oprav dáte podle značky svoje úspory,
za deset let máte křáp a vzpomínky.
Pořiďte si perfektní vytápění do baráčku s minimálními tepelný-
mi ztrátami stavby,investujte do techniky,využívající obnovit.
zdroje,myslete na svoje děti,Ti v tom baráčku budou bydlet po Vás.A nezapomeňte na využití dešťové vody,zakopejte nádrže do země,vyplatí se to.Né hned ale po čase určitě.Bude ještě hůř.
Před sebou mám zrovna takový projekt,jehož realizace je cirka kolem milionu osmset tisíc.42 modulů po 2,86m2,solární tank, nádrž 9m3,deskové výměníky,dva akumulátory,dva kotle na biomasu
/štěpky/UT 55kw,TUV,celoroční provoz a určitě to nepovažuji za nesmysl,ale za Rozumnou investici do mateřské školy a budoucnosti.Když k tomu postavím rozumnou regulaci,musí to jít
s nákladama na vytápění dolů.Když to budete pořát počítat, nic nepostavíte.Nedejte na úvahy skeptiků.

Předmět: Re (6): Oběhové čerpadlo na ss proud
Autor: Tomáš N
Datum: 17.02.2004 17:13 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Nevím o čem mluvíte. O investici, která se nikdy nevrátí a nepřežije 25let(to je podle mě životnost kolektorů), nepovažuji za investici pro moje děti. To jsou vyhozené peníze oknem. Za investici pro děti považuji dobře postavený dům, který dnes mnohonásobně překračuje naše tepelné normy. Dokud stát nezmění svou politiku vůči soláru považuji tuto techniku za dnešní peníze za nesmysl. Jediný argument pro solár je ekologie. Pro někoho je tento argument dost, pro někoho málo.

Předmět: Re (6): Oběhové čerpadlo na ss proud
Autor: Tomáš N
Datum: 17.02.2004 17:23 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Ten projekt mateřské školy považuji za úplnou ptákovinu. Kdyby někdo u projektu přemýšlel a počítal, došel by závěru, vypustit kolektory a do ten tank a akumulační nádrže vytápět pouze kotlema na štepku. Ekologie stejná,investice tuším tak poloviční. Samozřejmě s tím klesá i složitost regulace systému a tím i náklady na opravy. Nevidím problém zatopit i v létě v dřevokotli, naplno ho nechat topit po dobu, kdy se vyhřejí nádrře na TUV a pak mít třeba ohřátou TUV na týden dopředu.

Předmět: Re (6): Oběhové čerpadlo na ss proud
Autor: Král
Datum: 18.02.2004 03:23 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Tak takto nějak uvažovali velcí sovětští plánovači díky kterym vysychá jezero Bajkal nebo stavitele Hoovrovy přehrady díky níž v Mexiku prakticky zanikl život na ploše větší než polovina ČR. - Nepřemýšlet, nepočítat, stavět.
Nechme filozofických uvah a k věci.
Nechci Vám brát iluze,ale Vaše děti rozhodně zadarmo topit nebudou. životnost i těch nejkvalitnějších kolektoru je cca 25let a to musíte mít 25let štěstí a nesmí přijít pořádná vichřice,kroupy nebo blbec s velkým kamenem. Jinak řečeno jediné co Vaše děti čeká je velká investice do nových kolektorů a problém co s těmi co jste jim odkázal.
Pokud Vás hřeje pocit, že i když investice není ekonomická tak je ekologická tak Vám nechci brát iluze, ale energetické nároky na výrobu, přepravu a likvidaci Vašich ekologických kolektoru budou pravděpodobně vyšší než energetický zisk z jejich provozu.
Školka s 120m2 kolektoru, to je fakt síla a nevadí Vám, že v dvouch nejteplejších měsících v roce jsou prázdniny ? Ńevadí Vám, že pokud je objekt dobře zaizolován (R >5) je pravděpodobné, že ho lze vytápět za méně než jsou průměrné roční úroky, které by šlo získat bezpečným investováním toho co utopíte v kolektorech ?

Než do něčeho vrazím peníze měl bych sakra přemýšlet a počítat, nikdo jiný to za mě neudělá a důsledky svého chování ponesu jenom já.Předmět: Re (7): Oběhové čerpadlo na ss proud
Autor: petr kocina
Datum: 18.02.2004 08:16 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Vaše děti rozhodně zadarmo topit nebudou,ale budou.jen to chce postavit poradny pasivni dum s R vetsi nez 10.
jinak s ostatnim souhlas,myslim,ze za ty uroky(a to jsou pouze necelo 1%) by se dalo jet jeste i na dovolenou :-) o provozu nemluve.

Předmět: Re (7): Oběhové čerpadlo na ss proud
Autor: Petr
Datum: 23.02.2004 19:58 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Nekolikrat se tu jiz objevil nazor, ze si solarni kolektory
za dobu sve zivotnosti svymi energetickymi zisky pravdepodobne
"nevydelaji" ani na energii potrebnou k jejich vyrobe
(preprave, likvidaci...). Mohl by to prosim nekdo doplnit
vypoctem? Me to nejak nevychazi :-(

Dekuji.

Předmět: Re (8): Oběhové čerpadlo na ss proud
Autor: Král
Datum: 23.02.2004 23:39 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
OK zkusme se na věc podívat čistě enonomicky.
Především se podívejme jaký energetický zisk můžeme získat z m2 kolektoru. Teoreticky v CR dopadne na m2 cca 1MW/h tepelné energie, z tohoto množství mužeme získat buďme optimisté cca 60% energie tj 600kWh/rok. Pro jednoduchost počítejme, že 1kW/h tepelné energie jsme schopni získat za 1Kč tj. roční přínos 1m2 kolektoru 600Kč. Pokud nemáme samotížné kolektory musíme ještě odečíst náklady na provoz čerpadla.
Již nyní můžeme prostou uvahou dojit k zavěru, pokud kolektor o ploše 1.5m2 stoji 13.500,- a má životnost 15let je ekonomika takové věci ....
Nicméně je zde další problém a to využitelnost získané energie, většinu energie získáme v třech nejteplejších měsící, přičemž to jsou právě ty měsíce, kdy jsou nároky na teplo a TUV nejnižší (dovolené, koupání v chladější vodě,atd. všichni to známe).
Pokud bych chtěl být štoura ještě dodám, je třeba započítat riziko umyslného (kamen hozený na střechu)nebo neumyslného (kroupy , vichřice) poškození kolektoru. Předem upozorňuji, běžné pojištění staveb se nevztahuje na řadu věcí a jednou znich jsou sluneční kolktory respektive výše plnění je pro tento učel omezena na max 10.000 Kč (Česká pojištovna). Přičemž cena plného pojištění slunečních kolektoru není zrovna malá z čehož lze odvodit vyšší pojstné riziko.


Předmět: Re (9): Oběhové čerpadlo na ss proud
Autor: Tomáš N
Datum: 24.02.2004 09:04 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Ještě bych přidal par "drobností". Zapomněl jste na investice do čerpadla, řízení a nějaké akumulační nádrže, která by měla být 2x větší než při ohřívání TUV nočním proudem. Vesměs vychází, že celková investice je zhruba 2x větší než cena za samotné kolektory, pokud tedy neberu v potaz, že budu stavět pole 20 kolektorů apod.

Předmět: Re (9): Oběhové čerpadlo na ss proud
Autor: Ing. A. Žeravík
Datum: 24.02.2004 10:08 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Údaje ohledně využitelného tepla v literatuře se poněkud liší od Vašich 600kWh. Jako využitelnou energii uvádí autor knihy Energie napůl zdarma 1000kWh, v knize Sluneční vytápěcí systémy je údaj téměř dvojnásobný. Samozřejmě není vždy možné tuto energii plně využít a zisk závisí na více faktorech.
Nenám dokonalý přehled o cenách kolektorů, ale Vámi uváděná cena kolektoru je přehnaná (mám před sebou letáček z Aquathermu, kolektor s 1,65m2 aktivní plochy a s tvrzeným sklem necelých 7000,- Kč bez DPH).
Také zdaleka ne všichni mají 1kWh el. energie za 1Kč.
Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.


Předmět: Re (10): Oběhové čerpadlo na ss proud
Autor: Novotný
Datum: 24.02.2004 15:09 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Knihu Energie napůl zdarma neznám, ale pokud to tam autor skutečně píše tak si plete pojmy z dojmy a to skutečné množství energie dopadající na m2 a technicky využitelnou energii tj. energii , kterou jsme schopni dostat do teplonosného media. Autor knihy Suneční vytápěcí systémy se asi domnívá, že ČR leží někde na rovníku.
Pro zájemce na šiknou plochu s úhlem 30stupnu orientovanou na jih dopadne v Praze
Leden 18.3 kWh m-2
Unor 40.0
Brezen 83.7
Duben 107,6
Kveten 153,6
Cerven 161,7
Cervenec 159,5
Srpen 133,4
Zari 96,5
Rijen 48,9
Listopad 17,7
Prosinec 10,2
Celkem 1031,0 kWh m-2 /rok

Přičemž účinnost kolektoru jednak závisí na konstrukci (nejúčinější jsou vakuové kolektory například Vitosol 300), ale především na roční době a pohybuje se mezi cca 85% v lítě po 10% v zimě.
Když v realu vyždímete 600KWh z m2 mužete si gratulovat máte solidně fungující systém.
Cena kolektoru je zavisla na tom z čeho je vyroben, jiná cena bude u kolektoru z nerezu, mědi a kvalitního skla s titanově černěným povrchem a jina u krabice z pozinku zasklené okením sklem a natřené černou barvou , o ceně vákuových kolektoru snad ani nemluvě. Problém je že 15-20 let vydrží pouze kvalitní výrobek z ušlechtilých materiálů , stejné to je z účinností.
KW/h teplené energie za 1Kč, noční proud se pohybuje u všech distrubutoru okolo mezi 1 az 1.3 Kc , v případě plynu by jsme asi dostali i pod 1Kč.

Rád bych si kolektory pořídil, ale při nejlepší vůli mi ekonomie takové věci nevychází.
Vemte v uvahu náklady na pořízení, provoz, udržbu , využitelnost získané energie (je hezké když vám v červenci kolektory ohřejí 150l TUV denně když pravidelně odjíždíte na dovolenou nebo vás po celodením cachtání se v bazeně voda spíše odpuzuje) ,životnost, a energetický zisk, který skutečně využijete s zjistíte, že pro běžný rodiný dům jde o neefektivní investici,osobně dávám přednost tepelnému čerpadlu, ale ... .
Budu rád když mě někdo přesvědčí o opaku.

Předmět: Re (11): Oběhové čerpadlo na ss proud
Autor: Ing. A. Žeravík
Datum: 24.02.2004 16:54 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Vámi udávané hodnoty jsou v tabulce 74 na straně 278 knihy Moderní vytápění bytů a RD ( druhé vydání 1985). Ve sloupci, ze kterého pocházejí, nejsou zahrnuty všechy složky záření. V tabulce je poznámka (dr. Cihelka). Knihu Sluneční vytápěcí systémy napsal jistý pan Ing. dr. J. Cihelka (1984).

Předmět: Re (12): Oběhové čerpadlo na ss proud
Autor: Novotný
Datum: 24.02.2004 21:22 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Knihu Moderní vytápění bytů a RD neznám, narozdíl od jistého Doc.Dr.Ing. Jaromíra Cihelky nestora to čekého teplárenství, mimojine napsal knihu Vytápění větrání a klimatizace, která se dočkala třech výdání a jedná se o základní dílo českého teplárenství. Mnou uvedenou tabulku najdete v řadě publikací, protože pokud vím jde o nejčastěji publikovaný údaj a podle mého udaj nejvíce se bližící realu.
Myslím, že se shodneme a zde také uváděné 2MW budeme pro podmínky ČR považovat za čirý nesmysl.
K složkám záření, pokud je mi známo tak se při měření z kterých tato tabulka vychazi braly v uvahu všech složky záření, které lze v slunečním kolektoru využít. Nicméně připouštím, že technické perly v oblasti kolektoru jako jsou Vitosol 300 dokáží využít i část energie obsažené v záření, které není součástí této tabulky, ale pujde max o 5% a cena Vitosol 300 je zcela o něčem jiném


Předmět: Re (12): Oběhové čerpadlo na ss proud
Autor: Petr
Datum: 24.02.2004 22:38 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Dekuji za vsechny reakce a predlozene ekonomicke rozbory.
Bohuzel mi vsak nikdo neodpovedel na mou otazku:
Jakym vypoctem lze dospet k zaveru, ze si solarni kolektory
za dobu sve zivotnosti svymi energetickymi zisky "nevydelaji"
ani na energii potrebnou k jejich vyrobe (preprave, likvidaci),
jak zde jiz bylo nekolikrat zmineno?


Předmět: Re (10): Oběhové čerpadlo na ss proud
Autor: Novotný
Datum: 24.02.2004 20:46 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Knihu Energie napůl zdarma neznám, ale pokud to tam autor skutečně píše tak si plete pojmy z dojmy a to skutečné množství energie dopadající na m2 a technicky využitelnou energii tj. energii , kterou jsme schopni dostat do teplonosného media. Autor knihy Suneční vytápěcí systémy se asi domnívá, že ČR leží někde na rovníku.
Pro zájemce na šiknou plochu s úhlem 30stupnu orientovanou na jih dopadne v Praze
Leden 18.3 kWh m-2
Unor 40.0
Brezen 83.7
Duben 107,6
Kveten 153,6
Cerven 161,7
Cervenec 159,5
Srpen 133,4
Zari 96,5
Rijen 48,9
Listopad 17,7
Prosinec 10,2
Celkem 1031,0 kWh m-2 /rok

Přičemž účinnost kolektoru jednak závisí na konstrukci (nejúčinější jsou vakuové kolektory například Vitosol 300), ale především na roční době a pohybuje se mezi cca 85% v lítě po 10% v zimě.
Když v realu vyždímete 600KWh z m2 mužete si gratulovat máte solidně fungující systém.
Cena kolektoru je zavisla na tom z čeho je vyroben, jiná cena bude u kolektoru z nerezu, mědi a kvalitního skla s titanově černěným povrchem a jina u krabice z pozinku zasklené okením sklem a natřené černou barvou , o ceně vákuových kolektoru snad ani nemluvě. Problém je že 15-20 let vydrží pouze kvalitní výrobek z ušlechtilých materiálů , stejné to je z účinností.
KW/h teplené energie za 1Kč, noční proud se pohybuje u všech distrubutoru okolo mezi 1 az 1.3 Kc , v případě plynu by jsme asi dostali i pod 1Kč.

Rád bych si kolektory pořídil, ale při nejlepší vůli mi ekonomie takové věci nevychází.
Vemte v uvahu náklady na pořízení, provoz, udržbu , využitelnost získané energie (je hezké když vám v červenci kolektory ohřejí 150l TUV denně když pravidelně odjíždíte na dovolenou nebo vás po celodením cachtání se v bazeně voda spíše odpuzuje) ,životnost, a energetický zisk, který skutečně využijete s zjistíte, že pro běžný rodiný dům jde o neefektivní investici,osobně dávám přednost tepelnému čerpadlu, ale ... .
Budu rád když mě někdo přesvědčí o opaku.

Předmět: Strašně jsem se pobavil u teplovzdušných kolektorů
Autor: Josef N
Datum: 20.01.2009 09:27 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Tak to jsme dva. Internet je plný návodů na levné stavby teplovzdušných kolektorů v cenách kolem 4 -8 tisíc Kč. Že mají účinnost 45 procent a ne 55? Pokud ten rozdíl v účinnosti znamená nárůst ceny teplovzd. kolektoru o cca 10-15 tisíc, pak se pochopitelně vyplatí setrvat o kolektoru s nižší účinností a kompenzovat ji přidáním jednoho kolektoru.
Je zcela jasně prokázáno, že amatérsky stavěné teplovzdušné kolektory, teplovzdušné kolektory integrované do ETICS (kde plní i funkci zateplení), či integrované přímo během stavby do střechy, mají dobu návratnosti obvykle od 2 do 7 let.

Předmět: Re: Oběhové čerpadlo na ss proud
Autor: František KURTIN
Datum: 26.07.2005 16:48 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Mohu vám nabídnout účinné stejnosměrné oběhové čerpadlo na 12 či 24V s příkonem 14W. Je navrženo pro nepřetržitý provoz a dodává dle výtlaku 18,5 l/min (0,1Bar), 14,5 l/min (0,15 Bar), 9 l/min (0,2 Bar). Teplota čerpané kapaliny -40 až 100 st.C
Pokud by to nestačilo, mohu nabídnout i výkonnější verze.
Kontakt na mne: Web s nabídkou čerpadel připravuji

Předmět: Re (2): Oběhové čerpadlo na ss proud
Autor: František KURTIN
Datum: 30.08.2005 12:39 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Stejnosměrná čerpadla nyní již na www.dc-pump.cz

<< novější   zobrazuji 31 - 49 z 49
přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama