Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Problematika energeticky nulových budov – 1. část: Hodnocení a výpočet

Autor článku: Ing. Jiří Novotný, doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, ČVUT v Praze
Plné znění článku: Problematika energeticky nulových budov – 1. část: Hodnocení a výpočet
Anotace článku: Metodika stanovení energeticky neutrálních, respektive energeticky nulových domů se na národních úrovních liší. Zájem o realizaci takových domů neovlivňuje jen metodika, ale i tržní poměry v oblasti přesouvání nadbytku produkce energie z jednoho objektu do druhého. Jde o ekonomicky nevýhodné výkupní ceny při dodávce do sítě. Pokud se stávající poměry v České republice nezmění, bude realizace energeticky nulových domů pro investory nezajímavá a potenciál snížení produkce CO2 nebude využit.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re: Problém FVJosef Hodboď25.11.2018 14:09
Problém FVBohuslav Vintr08.11.2018 20:57

Příspěvky
Předmět: Problém FV
Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 08.11.2018 20:57 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 123987
reakce na ...
Velmi dobře popsaný problém nesoučasnosti výroby FV a spotřeby standardního RD. Viz obr 1 a 2.
Ovšem dále se pak už píše, že se ten problém vyřeší vzájemným přeprodejem v místní síti.
Jenže ono se to nevyřeší. Maximálně se ten problém velmi mírně zmenší.
Protože i ta místní síť (reprezentovaná třeba satelitním městečkem) se skládá zase z domů, které mají odběrovou špičku v téměř stejném čase a chovají se tak vlastně jako "jeden velký dům". Celá síť má největší odběrovou špičku někde mezi 16-20 hod.
Tedy hypotetická síť, kde bude významným producentem elektřiny FV nemůže fungovat jako akumulátor pro vyrovnávání nesoučasnosti produkce FV se spotřebou.
Respektive síť s méně významným podílem FV a jinými flexibilními zdroji vyrovnávt může, ale způsobí to zvýšení ceny elektřiny. To, že některé zdroje jsou odstavovány kvůli FV stojí peníze. Hlavně se jim zvyšují fixní náklady.
Pokud uvažujeme akumulaci FV elektřiny v síti, tak ji zvýhodňujeme na úkor jiných výrobců, kteří mohou dodávat rovnoměrně (i v zimě), nebo dokonce flexibilně umějí zvýšit výkon, když potřebujeme.
Cena elektřiny dodávané do sítě (i té FV) závisí na době dodávky a také její předvídatelnosti. Nevím, jestli je zmiňovaná výkupní cena z FV 0,3-0,5 Kč úplně adekvátní, ale určitě by adekvátní nebyla 2,6kč, když i cena dodávky (komodity) se dá vysoutěžit nižší. Právě kvůli svým vlastnostem je a bude cena FV elektřiny nízká.
Čím více výkonu bude existovat ve FV, tím větší bude i tento problém a elektřina v době vysokého solárního výkonu bude levnější (bude jí nadbytek) a tím horší bude rentabilita FV.
Stejný efekt bude i z FV nedodávajících do sítě. Pro stabilitu sítě je stejný problém, když někdo (zvláště nečekaně) začne najednou do sítě dodávat, nebo stejné množství najednou přestane odebírat (protože vyrobí domácí FV).
Tedy cesta NZEB domů, kde se uvažuje celoroční téměř nulová bilance a je toho dosaženo masivním použitím FV je "cestou do pekla", možná dlážděnou dobrými úmysly.
Daleko lepším přístupem je, když se stejné energetické bilance dosáhne úsporami energie (zateplení).
A je dobře, že dle našeho přístupu lze takto postupovat (dobré zateplení bez OZE) i když je to skalními příznivci OZE kritizováno.

Předmět: Re: Problém FV
Autor: Josef Hodboď
Datum: 25.11.2018 14:09 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 123662
reakce na ...
Tu cenu 2,60 Kč/kWh jsem já pochopil jako výkupní v Německu, oproti české realitě 0,3 až 0,5 Kč/kWh. Tento rozdíl ukazuje na stav, který by mohl motivovat lidi v Česku, aby do takového řešení šli. Je třeba zvážit, že současně se tento finanční motiv výkupní ceny elektřiny pro majitele FVE přenáší do ceny nakupované elektřiny, která je v Neměcku na úrovni nad 0,3 EUR, tedy významně dražší než u nás. Současně se nerovnoměrnost výroby FVE přenáší i do nutných nákladů na odstavování "neOZE" zdrojů elektřiny, když je OZE dost, ale také v zapínání velkých elektráren napájených zemním plynem. To tam mají rovněž zahrnuto v prodejní ceně elektřiny a i proto cena elektřiny v Německu neklesá, přestože ji vyrábějí stále více ze Slunce a větru.
Problém nadbytku elektřiny v regionální síti nízkého napětí nadvýrobou elektřiny z malých FVE na domech lze také řešit. V podstatě se jen obrátí činnost transformátorů, které běžně snižují napětí z vysokého na nízké. Ve vysokonapěťové síti lze "akumulaci" také řešit. "V podstatě" neznamená, že je to zcela zdarma, jen že je to technicky možné.

Osobně vůbec nevěřím tomu, že elektřina z FVE odebíraná ze sítě v době tzv. "přebytků" bude dlohodobě velmi levná. Cenový rozdíl mezi elektřinou na výstupu z velké eletrárny (vítr, Slunce) a cenou na vstupu do domácnosti vytváří již nyní velký podnikatelský prostor vyžadující sice velké investice, ale prakticky trvalý výnos. A že by si ho velké energetické firmy jen tak nechaly protéct mezi prsty a bez boje opustily trh? Stačí jen uvážit, kolik stojí 1 kWh akumulační kapacity v baterii pro rodinný dům a kolik asi stojí, když jde o úložiště s kapacitou řádu desítek MWh. Z tohoto pohledu soudím, že ideál plné energetické soběstačnosti domácnosti i rodinného domu bude ještě hodně dlouho finančně méně výhodný. Nejde jen o vytápění, ale i o přípravu teplé vody, pračky, ledničky, sporáky, televize, počítače, klimatizace, elektroauto, elektrosekačku trávy, elektrokoloběžku atd. I když si přeji pravý opak a novým OZE technologiím držím všechny palce.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama