Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Plynárenská konference: Zemní plyn a jeho schopnost snížit produkci emisí

Autor článku: Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění
Plné znění článku: Plynárenská konference: Zemní plyn a jeho schopnost snížit produkci emisí
Anotace článku: Přechodem na zemní plyn z uhlí a ropných produktů lze snížit emise CO2. Jednoduchá chemická struktura zemního plynu jej umožňuje vyrábět z bioplynu a zvýšit podíl OZE. Pokud opustíme jadernou energetiku, tak podíl zemního plynu na státní bilanci výrazně stoupne. Ve vytápění si zemní plyn jako zdroj tepla udrží význam.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re (2): Zákaz plynuJosef Zapletal17.01.2019 22:09
Re (2): Zákaz plynuJozef Homola18.12.2018 07:26
Re: Zákaz plynuJosef Hodboď17.12.2018 20:59
Zákaz plynuJozef Homola13.12.2018 07:29

Příspěvky
Předmět: Zákaz plynu
Autor: Jozef Homola
Datum: 13.12.2018 07:29 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100172
reakce na ...
Článek mohl vzpomenout že existují výhledové plány některých zemí zakázat zemní plyn pro vytápění v domácnostech (Norsko, Dánsko, Holandsko).

Předmět: Re: Zákaz plynu
Autor: Josef Hodboď
Datum: 17.12.2018 20:59 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 123662
reakce na ...
Vážený pane Homolo,

pokud vyjdeme z toho, k čemu se již zavázala Česká republika, tak rok 2050 bude v podstatě znamenat totální přechod od uhlíkatých technologií výroby energií. Tím se myslí využití fosilních paliv. Neznamená to, že s tím skončí provoz plynárenských soustav, protože se s největší pravděpodobností mezitím začne ve velkém vyrábět syntetický metan a ten nahradí dnes těžený zemní plyn. Bude to za použití plně OZE vyrobené elektřiny, takže syntetický metan, byť uhlíkatý, bude zcela ekologicky přijatelný.

Norsko, Dánsko, Nizozemsko, to sou státy s jinou energetickou strategií než je česká. U nás není tolik větru a navíc odpor proti větrníkům je značný a podle mne i vzhledem k hustotě osídlení krajiny pochopitelný. Dánsko má náskok jak ve využití větru, tak ve spalování komunálního odpadu. Jejich model, kdy se domácnostem de facto platí ze energetický obsah odpadu a tím jsou motovovány k jeho řízenému třídění, je unikátní a věřím, že nyní, po silném legislativním omezní skládkování v ČR, je přenositelný i k nám. Jen doufám, že nepůjde o svoz odpadu do jedné spalovny v Česku.
Norsko těží z výnosů za prodej ropy a zemního plynu a tak si může dovolit lecos dotovat. Vydělávají na fosilních energiích, takže jaký zářný příklad? Ostatně, pokud sledujete vývoj, tak víte, že Norsko má do boudoucnosti velký problém, neboť s poklesem poptávky po ropě a zemním plynu klesne jejich cena a tedy i příjem Norska a možnost dotovat přímo ale také skrytě řadu činností. Teprve teď začali uvažovat o větším využití potenciálu tekoucí vody, protože zatím to pro ně nebylo vůbec zajímavé.
Nizozemsko musí doslova zakázat zemní plyn, neboť do konce roku 2030 v něm prakticky skončí těžba zemního plynu, protože jsou s ní spojena zemětřesení, škody na domech a infrastruktuře v oblasti Groningen, kde těžba probíhá. Takže jim nic jiného nezbývá. A jsou u moře, takže výstavba větrných elektráren off-shore se nabízí.

Nemám nic proti uvádění příkladů, jak to dělají jinde, ale je třeba uvádět i pozadí, co je k tomu vede a porovnat jejich energetiku s naší. Bohužel není to vždy jen ten ušlechtilý úmysl omezit produkci skleníkových plynů a zamezit oteplování klimatu. Ostatně i vy brzo na svých nákladech pocítíte, že opuštění "uhlíkové" energie není zadarmo. Jak moc to bude "bolet" nejen vás, mne, ale všech, se už brzo, v příštím roce, dozvíme. A to budeme stát před počátkem desetiletí, které bude z pohledu dějin vývoje energetiky přelomové.

Předmět: Re (2): Zákaz plynu
Autor: Jozef Homola
Datum: 18.12.2018 07:26 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100172
reakce na ...
Ještě to doplním tím, že Norsko se zcela vymyká co do výroby čisté elektrické energie. Podle posledních zpráv vyrábí tak až 99% a instalovaný výkon vodních je 31 GW zatímce ČR má všechny způsoby výroby 21,52 GW. Počet obyvatel Norska je něco málo přes 5 mil. Takže vytápět čistě elektricky je u nich rozumná varianta.

Předmět: Re (2): Zákaz plynu
Autor: Josef Zapletal
Datum: 17.01.2019 22:09 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105248
reakce na ...
Ano máte pravdu, pokud má ČR přejít na nefosilní substituce rozhodně se to neobejde bez výroby syntetických paliv, taková paliva se budou vyrábět v létě a spotřebovávat v zimě. Energetická účinnost celého cyklu bude příšerná a ceny takové energie enormní. Spotřeba těchto paliv bude proto mnohem nižší než dnes a budou se používat především pro lokální výrobu el. energie při poklesu teplot a dopravu než pro vytápění. Z dnešního hlediska není vůbec jisté jestli budou tato paliva kapalná nebo plynná nebo se udrží obě formy energie. Vaše tvrzení o zachování plynárenské infrastruktury bude pravdivé jen v případě, že syntetický plyn bude značně levnější než syntetická nafta- jinak nebude za co udržovat plynárenskou soustavu a budou stačit produktovody státní společnosti ČEPRO.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama