Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuze ke článku: Sluneční energie a tepelná čerpadla

Autor článku: Ing. Jaroslav Peterka, CSc.
Plné znění článku: Sluneční energie a tepelná čerpadla
Anotace článku: Spojit solární zařízení s tepelným čerpadlem je zdánlivě výhodné. U tepelného čerpadla vzroste topný faktor, u solárního zařízení se využije i nižší teplota. Kde je ale ekonomika?

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 40   starší >>
Příspěvky
Předmět: SOLÁR - TEPELNÉ ČERPADLO
Autor: Ing. Václav Šolc
Datum: 06.08.2004 04:27 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Na toto téma je rozsáhlá úvaha Ing. Klazara v časopise TOPENÁŘSTVÍ, tuším, že se jedná o čísla 2,3,4,z r.2002. Zajímal by mě názor diskutující veřejnosti na toto pojednání, které mě připadá technicky dokonalé, i když trochu stranící TČ.
Zajímal by mě i názor redakce ALTERNATIVNÍ ENERGIE, konkrétně jak hodnotí fakta tohoto rozboru Ing. Peterka.

Předmět: prispevek
Autor: Lukasek
Datum: 26.06.2004 12:20 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Nejsem zastáncem neadresné kritky, která napadá, že firmy jsou podvodnické , bohužel doba je taková, že ti kdo něco umí by byli hloupí, kdyby s toho neprofitovali....
Kolega používá k akumulaci energie vnitřní bazén, v součinnosti se vzduchovým TČ (amatérské konstrukce) již řadu let.

Předmět: Re: prispevek
Autor: petr kocina
Datum: 26.06.2004 20:14 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
dobry poznatek z praxe :-)
kdyz je venku tepleji a TČ muze bezet a nemusi dodavat teplo do RD,muze prebytek tepla dodavat do bazenu :-)
jen ta regulace :-(((

Předmět: Sluneční energie
Autor: Michal Žahourek
Datum: 09.05.2004 14:23 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Má někdo zkušenost s ohřevem studeného okruhu u tepelného čerpadla zem - voda pomocí solárního kolektoru.

Předmět: cena energie
Autor: petr kocina
Datum: 11.03.2004 06:23 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
pokud by nekoho zajimalo jak se vyviji cena elektricke energie,tak ma moznost.do budoucna a nebude to trvat dlouho se solarka zacnou urcite vyplacet podstatne vice nez je tomu dnes a toufam si tvrdit,ze se dostanou na uroven TČ.problem,je ze slunce nesviti zrovna v momente,kdyz ho nejvice potrebujem.
http://www.zpravodaj.cz/dpg_m87812.htm
je to v kompletni analyze format pdf.ma to ale 1,8MB
a neco pro zasmani
http://www.admiton.cz/pitva/
nekdy mi ty diskuze tak pripadaji :-))),ale od toho ten server snad je.

Předmět: účinnost
Autor: Stanislav
Datum: 10.03.2004 19:39 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Diskuse se zřejmě mým přičiněním o nevyčerpatelnosti tepla z hloubkových vrtů přenesla do jiného spektra zájmu přispivatelů,než původní článek žádal.Zkusme se vrátit zpět k účelnosti takového spojení zdrojů v případě samostatně stojících izolovaných domků.Je jasné,že TČ pokrývá částečně dny,které solar svým ziskem nepokryje.Zrovnoměrní to však výrobu a z hlediska regulací se akumulátor dostává do rovnovážného stavu. I za cenu-jak uvedeno v článku-že vyrobená energie je dražší a investice převýší provozní náklady několikrát a prodlouží se tolik diskutovaná návratnost.Zrovnoměrní se však rovněř provoz zdroje, zvyšujícíhož teplotu pro potřeby TUV - kotel ať už na cokoliv.
Když už jsem se investičně postaral o výrobu tepla,postarám se i spotřební stránku tak,aby naakumulované teplo v nádrži vydrželo co nejdéle.Nabíjení,vybíjení-snažím se o co nejdelší diferenci časovou.
-nádrž umístím doprostřed budovy,ani jedna stěna není venkovní.
-zasypu jí perlitem,izoluji jí.
A řeším spotřebu:
-v prvé řadě snížím množství topné vody výměnou otopných těles,ze samotížného systému přejdu na tlakový.
-průtočná nízkoteplotní podlahovka s citlivě umístěnými prostorovými termostaty,řízené termoregulační pohony na ventilech rozdělovače,nebo sběrače,řízené čerpadlo,samostatné okruhy podlahovky na jednom rozdělovači,řízení teploty zpátečky,případně kombinace s elektrickým vytápěním,ale vzájemně v Záskoku s teplovodním.
-na radiátory termostatické ventily,které omezí průtok při oslunění místností,vstoupí více osob,reagující na cizí teplo třeba s elektrospotřebičů,tepla z osvětlovacích těles a pod. ALE Hlavně nastavené dle diferenčních tlaků /Kv/!!
-U teplé vody omezit délky rozvodů,namontovat viditelně vodoměr
ať každý vidí,kolik spotřebuje/nevěřili by ste jak to pomáhá/ montáž směšovacího ventilu,nasteveného třeba na 35 stupňů poblíž zásobníku TUV,pár výtoků na vodu 55 stupňů samostatně.
-Využít krbové teplovodní vložky a zavést do akumulátoru,teplý vzduch z krbu rozhánět po domku samostatným ventilátorem.
-Větrání rekuperačním výměníkem s přihříváním čerstvého vzduchu nikoliv teplovodním ohřívačem,ale zemním kolektorem,foukání zkaženého vzduchu do podloží,nebo v zimě třeba na okapy či severní stranu domku,nebo zpět do nějakého dohřívače.
-Podsklepením celé stavby.
Takové domky stojí a nejsou to nízkoenergetické a přesto roční náklady na vytápění lze stáhnout i pod 13000kč.

Co Vy na to?

Předmět: Re: účinnost
Autor: Petr Kovařík
Datum: 11.03.2004 06:27 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Nestačilo by jenom tepelné čerpadlo a ušetřené peníze použít na něco jiného?

Předmět: Re (2): účinnost
Autor: petr kocina
Datum: 11.03.2004 06:59 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
stacilo,ale rozhodujici je energeticka ztrata objektu.nekde by treba TČ bylo zbytecne.

Předmět: Re (2): účinnost
Autor: Ing. A. Žeravík
Datum: 11.03.2004 07:27 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Například na pořízení slunečních kolektorů... -:)

Předmět: Re (3): účinnost
Autor: Jirka
Datum: 11.03.2004 08:38 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Chtěl bych se zeptat,jestli už někdo má zkušenosti s akumulační stěnou? Ta by byla vyrobena z lícových cihel či šamotových a akumulovalo by se v ní teplo pomocí krbu a soláru.Mám představu,že by byla vedena středem domu a procházela do místností.Určité parametry jsem už spočítal a jednoduše zakreslil,ale nevím zda by to bylo učínné a zda by se to vyplatilo.

Předmět: Re (4): účinnost
Autor: petr kocina
Datum: 11.03.2004 09:31 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
zkusenosti s tim nemam,ale nekdo mi to vysvetloval,ze tu stenu ma v dome okolo schodiste.mel to zaroven nejak spojeny i s kominem a hrozne si to pochvaloval jak je to funkcni.mel tam nejaky pruduchy i mi to kreslil.je to ale dost dlouho a uz si to moc nepamatuji,jen matne.
komin totiz na RD stavet nebudu a tak me tato problematiky prestala zajimat.

Předmět: Re: účinnost
Autor: petr kocina
Datum: 11.03.2004 06:30 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
jen bych chtel podotknout,ze ta akumulacni nadrz uprostred budovy je ekonomicky silene nakladna a nedosahovala takovych vysledku jak se od toho ocekavalo.proto se od teto varianty zacina upoustet a voli se mensi vyrovnavaci nadrze.
kolik by stala elektronika a rizeni do takoveho domu si ani netroufam odhadnout.amater by to jeste mohl skousnout,ale nechat si to delat od firmy si nedovedu predstavit, ten vystaveny ucet a konecna faktura bude pro normalniho smrtelnika fascinujici.spis si myslim,ze ho driv klepne pepka.

Předmět: Sezónní akumulace tepla
Autor: Ing. A. Žeravík
Datum: 05.03.2004 22:35 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Zdravím Vás. Našel jsem si nějaké informace o systému ve Slatiňanech. Tam se jedná o akumulaci tepla do vody v poměrně velké nádrži. Jde samozřejmě o kombinaci slunečních kolektorů, zásobníků a tepelných čerpadel ve spojení s teplovodním podlahovým vytápěním.
Nějaké informace o akumulaci tepla do země jsou v knize Teplo ze slunce a země, nicmémě jak autor píše, kniha byla poprvé vydána v roce 1987 a od té doby se snad něco změnilo. Popsané dosažené výsledky jsou velice zajímavé. Zabýval či zabývá se někdo pokusy s akumulací tepla do země u nás?

Předmět: Re: Sezónní akumulace tepla
Autor: Stanislav
Datum: 06.03.2004 10:23 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Pane Žeravik.Tady jsem mněl na mysli půdní vytápění nikoliv jako akumulaci do okolní půdy,ale sezonní záskok při vytápění množárenských stolů v zahradnictí,/což je vlastně taky akumulace tepla do půdy a podloží/. Toto je provedeno elektrickým vytápěním s nízkou povrchovou teplotou a uměle udržovanou vlhkostí.Automatika mi vypíná elektroohřevy v době přebytku tepla v solární nádrži 12kubíkové/ať už je přebytek ze solaru, TČ,rekuperátorů ZZT,stání dobytka/a zapíná řízená čerpadla spolu s ventilovou soustavou.Dá se zde mluvit a praxe to potvrzuje,že akumulace tepla do podloží množárenských stolů je dosti velká a na některých podkladech se elektrický ohřev vůbec nezapne a stačí zbytkové teplo z nádrže.Dokonce i pro potřeby řízeného větrání a vlhkosti.Musí se to však dobře zaregulovat.Dával jsem dokonce do provozu okruhy soláru,kde ohřívače byly použity z větracích jednotek SNV a umístěné pod hřebenem skleníku,kryté pochopitelně skleníkovým sklem Helios.
Zapojené do solárního tanku,ohřívací medium voda,udržovaná teplota v létě i v zimě na 20 stupních elektrickým ohřevem v zimě a v létě chlazená zálivkovou vodou dešťovou z podzemních nádrží.Je to vždy o nápadu,čeho budeme mít nejvíce v budoucnu? Sluneční energie.Jak jí využijeme je na nás.
Uváděné příklady nejsou ze Slatiňan.
V posledních letech řeším mnoho technologií po stránce automatického řízení pro zemědělské podniky,zahradnické podniky,skleníky,větrání spodní,střední,horní parní,zavlažování dešťovou vodou,propařování půdy,závlahy,zemědělské
chovné stanice a pod.Tady jsou dle mého soudu velké možnosti využití enegií ze slunce,země,vody,vzduchu-připouštím,že je to i otázka investic,ale má to význam a smysl.Přes akumulační nádrž určitě.Mohu uvést spousty příkladů ekonomického využití za léta své praxe.Rozumné spojení zdrojů a spotřeby je to pravé ořechové.

Předmět: Re (2): Sezónní akumulace tepla
Autor: Ing. A. Žeravík
Datum: 06.03.2004 12:34 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Pane Stanislave, děkuji za upřesnění. Zajímá mne zejména krátkodobá i dlohodobá akumulace tepla do hlubších vrstev země. Velice se mi líbí věta z Vašeho minulého příspěvku "nemusí být řeč jenom o penězích a návratnosti". S tím plně souhlasím. Před časem v jednom ze svých článků uváděl pan Vladimír Říha příklad srovnání investic do vytápění a tepelných izolací RD s drahým osobním autem. Bohužel mnoha lidem to stále nedochází.
Tyto všechny aplikace získávání a využívání tepla a jejich kombinace jsou nesporně budoucností a kdo chce s takovou možností v budoucnu počítat, musí myslet trochu dopředu. Nejde jen o samotnou akumulaci, ale především je třeba využívat nízkoteplotní vytápěcí systémy, ať už podlahové, stěnové či jiné, ale teplovodní. Kdo se nechá zlákat na krátkozraké výhody elektrických topných drátů, podřezává si pod sebou větev.
Můžete mi poslat Váš email?


Předmět: Re (3): Sezónní akumulace tepla
Autor: Stanislav
Datum: 06.03.2004 14:20 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Nerad bych pane Žeravik,aby diskuze k předmětnému článku sklouzla jenom na naše poznatky z praxe,tady je pole pro názory širší veřejnosti k využívání jiné energie,než jenom tradičním a ověřeným léty způsobem,znásobených obchodní činností firem v oboru podnikajících.Natož že patřím také mezi živnostníky v oboru ASŘTP,údržbou a opravami se živící,hlavně starších automatických regulacích,analogových,releových automatik,regulacích topení v rodinných domcích apod.Najdete mne na portále v sekci měření a regulace pod Bartel etrans-energoservis.Jsem ze staré školy lidí,posuzujících věcí podle využitelnosti a přínosu a aplikujících staré osvědčené způsoby spolu s novými aplikacemi technických zařízení do praxe.K akumulaci tepla do půdy.Jiná udržitelnost tepla je v půdách hlinitých,písčitých nebo jílovitých,rašelinových.O tom svědčí moje zkušenost ze zahradnictví,kdy topné kanály pro přímý ohřev ve skleníku vždy otec stavěl z nepálených cihel,pokud možno v zem a oblepoval jílem/nejlépe modrozeleným z větších hloubek země,který udržel teplo i dva dny.V prostých půdách chce to geologický průzkum.Ale určitě až pod zámrznou hloubkou lze uvažovat o skladování.V okolí hloubkových vrtů pro TČ je teplo nevyčerpatelné a nemusí se do země dodávat.Jiná situace je u TČ s povrchovým/myslím výměník 2m pod zahradou-pochopitelně vlastní zahrada/,kde dojde po určité době k vyčerpání naakumulovaného tepla,uloženého sluncem a vzduchem,o tom svědčí živořící rostliny s hlubším kořenovým systémem.A ztracené teplo z rekuperátorů? /zkažený vzduch z větraných prostorů/,foukaný do kamenného podloží domku není taky k zahození,je téplý proč ho nevyužít.Pořád je to o nápadu a aplikaci.

Předmět: Re (4): Sezónní akumulace tepla
Autor: Lukáš Masák
Datum: 08.03.2004 07:34 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Na nevyčerpatelnost tepla z okolí vrtů lze najít i opačný názor. http://www.geolog.cz/odborne_clanky_z_geologie/clanek_TC_ne_kamna.htm

Předmět: Re (5): Sezónní akumulace tepla
Autor: Zdeněk Dvořák
Datum: 08.03.2004 22:40 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Zkuste číst pozorně. Co doporučuje Geolog? A kdo by měl dělat hydrogeologické průzkumy? Země jako Německo, Švédsko a další, kde jsou mainstalovány statisíce tepelných čerpadel země-voda, se zatím bez moudrostí Geologa obešly.

Předmět: Re (5): Sezónní akumulace tepla
Autor: Jirka
Datum: 10.03.2004 00:01 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
S tímto článkem musím souhlasit,ikdyž už jsem toho přečetl dost,tak zastávám názor,že u tepelných čerpadel země-voda se přes léto a další slunečné dny dostávat nějekým způsobem teplo
zpět.Navzdory lidem kteří tvrdí,že to jsou nevyčerpatelné zdroje.Když někde vezmu,musím jinam dát tak to na této planetě chodí a mělo by se to respektovat.Né každá firma,která instaluje TČ to chápe a řídí se tím.Já volím variantu p.Žeravíka,stavbu vlastního TČ a zároveň akumulaci všeho hruhu.Budu to sice řešit až po stavbě domu,ale už teď scháním poznatky ohledně takových to systémů a přírodních zákonů

Předmět: Re (6): Sezónní akumulace tepla
Autor: Ing. A. Žeravík
Datum: 10.03.2004 00:55 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Problém tepla z hlubokých vrtů jsem také konzultoval s geology z firmy, která má ověřenou technologii pro vrty tepelných čerpadel dovezenou z Německa, kde se tyto systémy běžně používají mnohem déle než u nás. Jejich informace jsou podložené zkušenostmi z praxe a jsou poněkud jiné. Je totiž otázkou, jaké cíle sleduje poradce a lidé kolem. Pokud by se prosadil jejich požadavek na tzv. hydrogeologický průzkum u všech vrtů pro TČ (už tady bylo v jednom příspěvku naznačeno, kdo by tyto průzkumy měl dělat), staly by se tyto systémy pro většinu zájemců zcela nedostupnými.
Všude kolem nás je spousta energie, která se také dá využít a bylo by chybou se o to nepokusit. Budu rád, když se najdou další nadšenci, kteří se budou ochotni o své nápady a vlastní zkušenosti, podtrhuji vlastní, nikoli vyčtené, podělit.

Předmět: Re (7): Sezónní akumulace tepla
Autor: Lukáš Masák
Datum: 10.03.2004 06:40 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Nerad bych aby došlo k nedorozumění. Jsem budoucí stavebník a nejsem vázaný na žádnou zájmovou skupinu a nesnažím se proto předem odmítat jakékoli řešení. Například pan Žeravík je na můj vkus příliš zaujatý pro TČ. Ne že by to bylo špatně, ale když se setkám z takovým přístupem tak se snažím najít i názor z 'druhé' strany a to byl také důvod proč jsem uvedl ten odkaz. Vyhraněný názor na tento problém nemám.

Předmět: Re (8): Sezónní akumulace tepla
Autor: Ing. A. Žeravík
Datum: 10.03.2004 09:20 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Myslím, že o žádné nedorozumění nejde. Jsem skutečně zaujatý technickým řešením TČ, jejich konstrukcí a hledáním možností jejich lepšího využití. Kdo není svou prací zaujatý, může tak akorát opisovat cizí myšlenky. Právě tento přístup spousta lidí ocenila a stále oceňuje. Ani Vám, ani nikomu jinému TČ nevnucuji a doporučuji při všech rozhodováních používat především zdravý selský rozum. Dále doporučuji hledat informace u lidí, keří mají něco sami ověřené. Až na posledním místě jsou informace od firem, které většinou nechtějí nic jiného, než prodat. Tady je třeba vždy vysoká obezřetnost. A také si dávám, jak vidíte, různé věci souvislostí. Když někdo poddimenzuje zemní kolektor a země kolem promrzne, přece šmahem neodsoudím systém jako takový. Pro pana Stanislava: není třeba se omlouvat, odpověď neměla souvislost s Vaším příspěvkem o akumulaci tepla a geologickým průzkumem. Stavba takového podzemního zásobníku není pro běžné smrtelníky dostupná.

Předmět: Re (9): Sezónní akumulace tepla
Autor: Peter Svancarek
Datum: 10.03.2004 12:12 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Pane Zeraviku, z toho si nic nerobte, ja som sa takych obvineni nacital... Len koli tomu ze ma zaujima rekuperacia... Pripadne stavanie pasivneho domu- uz som bol obvinovany z dilerstva pre Internovu6000, polystyren, tatramat2000...

Předmět: Re (10): Sezónní akumulace tepla
Autor: Ing. A. Žeravík
Datum: 10.03.2004 13:13 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Nemějte obavy, nic si z toho nedělám. Tyto diskuze mi na rozdíl od různých zástupců firem, kteří vehementně prosazují svá prodávaná řešení, nic nepřinášejí. V podstatě jsou jen ztrátu času, ale beru to jako relaxaci. A snad taky něco přinesou jiným, třeba jen to, že si budou dávat větší pozor na podvodníky. Možná je to dobře, možná ne.

Předmět: Re (11): Sezónní akumulace tepla
Autor: petr kocina
Datum: 10.03.2004 13:36 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Možná je to dobře - osobne si myslim,ze je to jen dobre.treba ty firmy se nad sebou zamysli a ten kdo opravdu potrebuje nezavisle informace,tak si tento server urcite najde.jako jsem ho pred par lety nasel i ja.

Předmět: Re (9): Sezónní akumulace tepla
Autor: petr kocina
Datum: 10.03.2004 12:54 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Kdo není svou prací zaujatý, může tak akorát opisovat cizí myšlenky - s timto musim naprosto souhlasit.
jen co jsem si vyslechl řečí okolo stavby tenisovych kurtu.
soukromnik to nemuze v zadnem pripade zvladnout.nakonec to dopadlo naprosto stejne jako na Štvanici :-)
jen na tu patentni vrstvu musel clovek prijit sam.nikdo ji bohuzel neprozradi :-(( ,ani pan Sibera ji neprozradil.

Předmět: Re (7): Sezónní akumulace tepla
Autor: Stanislav
Datum: 10.03.2004 07:27 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Pane Žeravik.Napsal jsem sice"chce to geologický průzkum" ale tím jsem mněl na mysli nikoliv pro čerpání tepla z hlubinných vrtů,ale najít nejvhodnější místo pro umístění podzemní nádrže pro Skladování media,obsahující tepelnou energii.Je rozdíl,zda je v jílu,rašelině či v písčité zemi a jak hluboko.Za nedorozumění se omlouvám.
Za rozumnou alternativu považuji její umístění pod základovou deskou stavby,v tom případě zmínka o průzkumu neplatí,tady vidíte jakou zem kopete.

Předmět: Re (7): Sezónní akumulace tepla
Autor: Jirka
Datum: 10.03.2004 12:51 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
S p.Žeravíkem musím v tom souhlasit,že kdyby se měl všude před zahájením vrtu dělat geologický průzkum tak všichni skončíme u ohně v jeskyni.Zde budeme přemýšlet o tom zda mělo vůbec smysl zakládat nějakou civilizaci a pokrok vůbec.Každá dobrá myšlenka si zaslouží realizaci a né jak je tomu prozatím,jen odpor k všemu novému.Mezi lidmi totiž panuje závist a zloba a ta zatím vyhrává.Ale nesmíme se dát.Je potřeba se spojit a jít k vytyčenému cíli společně.U TČ jsou totiž nevyčerpatelné možnosti konstrukcí a nápadů.Až budeme moci využívat a "umět" využívat kosmickou energii tak to bude taky o nějaký ten krok kupředu.Díky úředníkům a lidem kteří chtějí na vše nějaký důkaz to bude složitější,ale né neřešitelné.

Předmět: Re (8): Sezónní akumulace tepla
Autor: Ing. A. Žeravík
Datum: 10.03.2004 13:04 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Aby nedošlo k nedorozumění, geologický průzkum se dělá vždy před zahájením každého vrtu pro TČ a provádí jej včetně zpracování projektu vrtu firma, která na to má oprávnění. Nejde ale o žádné kontrolní vrty a podobně. Dělá se na základě map. Situace u nás je v podstatě velice dobře zmapovaná, například v našem okolí se už dělaly desítky různých vrtů pro jiné účely, takže je známo, co je pod námi. Vždy pak musí požadované dokumenty předat na příslušný báňský úřad. Ale tady se jedná o snahu přejmenovat z ne zcela nezištných důvodů tato zemní díla, kdy nejde o odběr spodní vody, změnou zákona na vodní a tím podléhající složitému vodoprávnímu řízení, spojeného s tzv. hydrogeologickým průzkumem.

Předmět: Re (8): Sezónní akumulace tepla
Autor: petr kocina
Datum: 10.03.2004 13:24 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
závist je bohuzel to, co brzdi tuto republiku a ze je v lidech silne zakorenena, o to se postarali KOMUNISTI.
vetsina lidi v teto republice si bohuzel mysli,ze uspesny a bohaty clovek je pitomec a tunelar.slycham to i v praci a je mi z toho akorat zle.
takovy lide zrejme neprijdou na to,ze DANE plati bohati a z toho bohatne i stat,potazmo vsichni.
nebo jste slyseli,ze by nejaka socka platila dane?zatim jsem si jen vsiml,ze berou :-(((( a nic nedavaji !!
pokud je nekdo bohaty,tak bych mu to mel prat,vzdyt i z toho jeho bohatstvi se mam dobre i ja :-))
i ti urednici se zacinaji menit.je videt,ze uz nam dorusta nova generace :-),ktera vi co je + a - .

zobrazuji 1 - 30 z 40   starší >>
přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama