Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Nejčastější mýty o zálohovém systému

Autor článku: Andrea Brožová, Karlovarské minerální vody
Plné znění článku: Nejčastější mýty o zálohovém systému
Anotace článku: Pracovní skupina Zálohujme.cz zveřejnila v lednu 2019 tři rozsáhlé studie, ze kterých vyplývá výhodnost zavedení zálohového systému v České republice. Okamžitě se rozhořela debata o tom, co by zavedení záloh znamenalo, a ve veřejné debatě zaznívají i mnohé mýty a nepravdy. Zde je uvedeme na pravou míru.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
KMV matouJaroslav Hybner11.03.2019 14:08
To je ale jenom část "pravdy"Luboš Nováček10.03.2019 19:31
Množství PET v příroděPetr Zíka10.03.2019 13:59
PamětníkVladimír Křen10.03.2019 07:03

Příspěvky
Předmět: KMV matou
Autor: Jaroslav Hybner
Datum: 11.03.2019 14:08 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 129062
reakce na ...
Přečetl jsem celou studii a ze separovaných 65% lahví je recyklováno 95%, tedy více než polovina veškerých a ne separovaných lahví. Autorka článku tedy neumí číst a vytváří mýty. Jinak souhlas s diskutujícími - lenost, nezájem o recyklaci, malá osvěta. Těch pár korun lidi nepřesvědčí. Možná budou mít bezdomovci nový job.

Předmět: To je ale jenom část "pravdy"
Autor: Luboš Nováček
Datum: 10.03.2019 19:31 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 129958
reakce na ...
1. Pokud má být záloha opravdu motivující, aby lidi nevyhazovali PET láhve, musí být alespoň 8-10Kč. 3Kč nebudou nikoho motivovat k jejich vracení. A možná o to tedy jde. Aby za sběr a recyklaci platil někdo jiný, jen ne KMV.
2. Ale asi tím hlavním důvodem bude něco úplně jiného. Zbavit se menších výrobců limonád, kteří brání KMV zvedat ceny. Bude to pro ně nákladnější, komplikované a tudíž podnikatelsky nezajímavé a zmizí z trhu.
3. Studie vůbec nepočítá s českou leností. Vesměs jsem se setkal s tím proč?, když mi voda teče z kohoutku? A když budu chtít s bublinkami tak si koupím Sodastream. A když budu chtít s příchutí, tak si koupím sirup. Nevím proč bych doma skladoval lahve a pak někde stál frontu u automatu! Takže zpracovatelům studie může ve výpočtu chybět i 50% lahví.

Předmět: Množství PET v přírodě
Autor: Petr Zíka
Datum: 10.03.2019 13:59 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100057
reakce na ...
No nevím, pokud jsou čísla pravdivá, každý rok přibude u nás na každém kilometru čtverečném přes 1000 pet lahví. Za 10 let na každém čtverci 10x10 metrů je průměrně jedna pet láhev. Nezlobte se, tomu nevěřím, domnívám se, že ta čísla jsou velmi vzdálená realitě, nejspíše jsou vycucané z prstu.

Předmět: Pamětník
Autor: Vladimír Křen
Datum: 10.03.2019 07:03 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
Jsem už starší a pamatuji doby kdy byly všechny obaly skleněné. Každý byl zálohovaný a vše se vracelo. Potom přišla doba náhrady skleněných obalů plastovými a to hlavně kvůli jejich váze. Ono to bylo poněkud jinak. Velké nápojové firmy potřebovaly zvýšit výrobu a vytvořila se umělá spotřeba nápojů a vše se roztočilo. Proč pít vodu z vodovodu když je stejná v PET lahvi. PET lahev mohu prodat a stejnou vodu také. Spotřebitel na to skočil aniž si cokoliv uvědomil. Najednou se divíme že oceán je znečištěný, že ztrácí samočistící schopnost. Ona tam je pořád ale nestíhá.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama