Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuze ke článku: Jaromír Sum: Vakuové kolektory jsou výrazně výhodnější i pro ohřev TUV

Autor článku: redakce
Plné znění článku: Jaromír Sum: Vakuové kolektory jsou výrazně výhodnější i pro ohřev TUV
Anotace článku: Rozhovor s Jaromírem Sumem, jehož jméno určitě znají všichni, kdo se v Československu zajímali o využití sluneční energie. Kroměřížský patriot neztratil nic ze své vitality ani ve své sedmdesátce. Tu oslaví 4. dubna a celý kolektiv portálu TZB-info mu k jubileu srdečně blahopřeje.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Příspěvky
Předmět: cena a výkon
Autor: Pael
Datum: 29.03.2004 15:12 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Z práce autora, jehož si vážím, vytrhávám tyto věty:
"Sada komerčních kolektorů je nejdražší alternativou, dále prodraženou složitostí jejich upevnění místo krytiny (nebo nutností platit krytinu pod nimi). Velkoplošný kolektor dle Jiřího Svobody (aktuálně viz amper.ped.muni.cz/sbk)a http://astro.sci.muni.cz/pub/hollan/e_papers/solar/, tedy hliníková zasklená střecha je alternativou mnohem levnější (pokud jde o kolektorovou plochu, tak alespoň čtyřikrát) a skutečně i s trochu menší účinností (tak o 20 procent, což lze snadno vynahradit větší plochou). Ale velkoplošný kolektor s TiNOxovým absorbérem (volitelně i se zasklením z bezželezného skla, případně i tvrzeným), viz www.aee.at, je naopak účinnější než kolektory Heliostar a přitom o oněch alespoň 40 % levnější!" Jako laika ve věcech solárních, která bych rád využíval ale nerad studoval, mě zajímá ekonomika. Pokud se vložené peníze nevrátí do 10 let, potom je podle mého názoru promě neekonomické tyto věci kupovat. Rád se poučím.
Děkuji.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama