Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

--:--


Diskuse ke článku: Vliv kovových částí výstroje vrtů na intenzitu kolmatace obsypu

Autor článku: Mgr. Petr Nakládal
Plné znění článku: Vliv kovových částí výstroje vrtů na intenzitu kolmatace obsypu
Anotace článku: Vlivem kombinace elektronové vodivosti v kovech, iontové vodivosti v horninovém prostředí v součinnosti s působením bakterií v podzemních vodách a vlivem čerpání vody z vrtu dochází k intenzifikaci kolmatace na plášti vrtů vystrojených ocelovými pažnicemi. Z uvedeného důvodu nedoporučuji vystrojovat vrty kovovými, a zvláště pak nerezovými zárubnicemi. Ve vrtech vystrojených elektricky nevodivou zárubnicí je nutné nepoužívat kovové předměty propojující aerobní a anoxickou zónu. To hlavně platí pro výtlaky čerpadel a zemní vodič. Pro potlačení kolmatace vrtů je proto nutné zemní vodič čerpadla nezapojovat na zemní soustavu.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Příspěvky
Předmět: zemní vodič a výdrž čerpadla
Autor: Jan Urbánek
Datum: 08.07.2019 09:54 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 113483
reakce na ...
Myslím, že článek mi objasnil příčinu krátké výdrže (cca do 5 let) součástek výtlačné části čerpadla v jednom vrtu, který obsluhujeme. Jednalo se o 3 fázové čerpadlo sigma, kde pravidelně ubýval materiál na přenosové části pohybu u výtlačného šneku z oceli a částečné se porušovala litinová příruba čerpadla u napojení na nerezový kryt motoru.
Po 3 výměnách (opravách) došlo i k Výměně čerpadla za celonerezové, kde z našeho pohledu vypadalo, že problém na nerezu ve vrtu nebyl, ale podle článku by se mohl objevit třeba později i na tomto čerpadle.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama