Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Pole stíněné fotovoltaikou

Autor článku: Mgr. Jiří Zilvar, redakce
Plné znění článku: Pole stíněné fotovoltaikou
Anotace článku: Chytré stínění polí fotovoltaikou má řadu pozitivních dopadů na rostliny v dobách sucha, veder, ale i mrazů. Testováno ve Francii a Japonsku.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re: Pohyblivá solárkaJiří Zilvar16.07.2019 10:35
Pohyblivá solárkaMiroslav Strnad16.07.2019 08:23

Příspěvky
Předmět: Pohyblivá solárka
Autor: Miroslav Strnad
Datum: 16.07.2019 08:23 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 117453
reakce na ...
No, a to se pod nimi pěstují stále stejné rostliny a nebo lze měnit i rozestupy dle potřeb jednotlivých druhů rostlin a výšku panelů nad zemí? Pokud ano, tak pořízení a provoz solárek musí být násobně až řádově dražší.

Předmět: Re: Pohyblivá solárka
Autor: Jiří Zilvar
Datum: 16.07.2019 10:35 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 120411
reakce na ...
Ano, fotovoltaika na visuté konstrukci je dražší, než klasická fotovoltaika, je to uvedeno v posledním odstavci v článku. O kolik přesně, to asi záleží na konkrétní instalaci, ale v řádech rozdíl určitě nebude a v násobcích nejspíš také ne.

Pokud bychom se drželi klasické fotovoltaiky, buď by nešla by na tom poli vůbec postavit, nebo by se na něm nedaly pěstovat potraviny. Takto je možné obojí a pole je tak (aspoň trochu) využité i v zimě. V případě natáčecí FVE od Sun'agri je přidaná hodnota v ochraně rostlin, která zlepšuje podmínky pro pěstování a snižuje náklady.

Z materiálů, které mám, jsem pochopil, že v Japonsku to řeší podle míry osvitu, mají na to tabulky, jaké rostliny potřebují kolik světla. Takže mohou pod jednou konstrukcí střídat ty, které potřebují světla stejně. Záleží i na konkrétní instalaci, která může být různě pevná a podle toho náročná nebo nenáročná na přestavbu.

Ve Francii mají konstrukci pevnou, takže bych předpokládal, že budou pěstovat buď stejné rostliny (třeba vinnou révu), nebo budou míru zastínění pole řešit změnou natáčení panelů.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama